w ,

Jak opatentować pomysł?

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że jednym z najlepszych sposobów na dorobienie się fortuny jest unikalny pomysł. Oczywiście, rzeczywistość jest nieco bardziej skomplikowana, jednak umiejętne wykorzystanie rynkowej niszy potrafi zagwarantować sukces. Nierzadko zdarza się, że pomysł należy chronić, bowiem moment, w którym ujrzy on światło dzienne, bywa początkiem wyścigu z czasem.

Dlatego właśnie warto mieć świadomość swoich praw i opatentować jedyną w swoim rodzaju ideę.

Czym jest patent? Można uznać go za prawo do wyłącznego korzystania z przedmiotu ów patentu w celach zarobkowych, zarówno w sposób przemysłowy, jak i handlowy. Trzeba pamiętać, że można rozróżnić dwa rodzaje patentu, czyli patent na wynalazek oraz prawo ochronne na wzór użytkowy. Aby skutecznie chronić swój pomysł, warto zaznajomić się przynajmniej z fundamentalną wiedzą w tym zakresie.

Patent na wynalazek i prawo ochronne na wzór użytkowy – podstawowe różnice

W przypadku wynalazku, wyłączne prawo do korzystania z niego wynosi dwadzieścia lat, a za początek tego okresu należy uznać zgłoszenie ów wynalazku w Urzędzie Patentowym. Jakie warunki musi spełniać wynalazek, aby można było zainicjować proces przyznawania patentu? Przede wszystkim, powinien być nowy, wyróżniając się przy tym odpowiednimi cechami, dzięki którym może być wykorzystywany w celach przemysłowych. Ponadto, musi posiadać również poziom wynalazczy, co w praktyce oznacza, że specjaliści w konkretnej dziedzinie nie są w stanie zdefiniować jego walorów ze stuprocentową pewnością.

Właściciel patentu posiada dokument patentowy, który potwierdza jego istnienie, zawierając przy tym również dokładny opis wynalazku, wszelkiego rodzaju zastrzeżenia oraz rysunki. Osoba ta może wyrazić zgodę na korzystanie z danego przedmiotu przez innego człowieka, a warunkiem jest sporządzenie umowy licencyjnej. Nieco inaczej wygląda kwestia prawa ochronnego na wzór użytkowy – w jego przypadku okres trwania patentu jest dwukrotnie krótszy, trwa zatem dziesięć lat. Czym musi charakteryzować się wzór użytkowy? Nowością oraz użytecznością, dotycząc budowy lub zestawienia jakiegoś przedmiotu, która posiada trwałą postać. Właściciel danego wzoru użytkowego może korzystać z niego w celach zarobkowych, zabraniając innym ludziom używania i oferowania go do sprzedaży.

Zalety korzystania z patentu oraz procedura przyznawania go

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że dzięki ochronie patentowej można bardzo wiele zyskać. Do najważniejszych korzyści związanych z patentem należą między innymi uzyskanie silniejszej pozycji na rynku, zwiększenie dochodów, osiągnięcie przewagi konkurencyjnej czy dostępu do nowych rynków zbytu. Warto mieć świadomość, że procedura nie jest zbyt skomplikowana, zatem niewielki trud włożony w skompletowanie formalności może zostać szybko wynagrodzony.

Pomysł można zgłosić w Urzędzie Patentowym, zarówno osobiście, jak i za pośrednictwem poczty lub Internetu. W niezbędnej dokumentacji musi znaleźć się nie tylko podanie, ale również odpowiedni opis, zastrzeżenia patentowe oraz wspomniane wcześniej rysunki.

Dziękujemy portalowi LawCenter.pl  za współpracę merytoryczną.


  1. Jak skonstruować umowę zlecenia?
  2. Jak wybrać dobrego headhuntera?
  3. Jak wybrać zawód?

Originally posted 2016-12-23 09:31:27.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Alergie coraz większym problemem w Europie. W diagnostyce pomocny może się okazać polski wynalazek

pomysl na prezent dla dziecka

Pomysł na prezent dla 6 miesięcznego dziecka