w

Rak szyjki macicy – objawy i leczenie

Rak szyjki macicy to nadal często występujący nowotwór, który jest powodem śmierci kobiet. Przyczyną takiego stanu jest zwykle niedostateczna profilaktyka – brak odpowiednich badań sprawia, że rak wykrywany jest w późnym stadium, gdy efektywne leczenie jest niemożliwe. Co warto wiedzieć o raku szyjki macicy? Jak objawia się to schorzenie i w jaki sposób można je leczyć?

 

Rak szyjki macicy objawy początkowo daje dość nieswoiste. Większość kobiet w początkowym stadium choroby nie odczuwa żadnych dolegliwości, tymczasem jest to najlepszy czas na podjęcie odpowiedniego leczenia. W bardziej zaawansowanym stadium pojawić mogą się takie objawy, jak ból i krwawienie. Zazwyczaj są one zauważalne i zmuszają kobietę do wizyty u specjalisty. Najlepiej jest jednak zapobiegać wystąpieniu tej choroby. W jaki sposób można to zrobić?

Czy da się zapobiec rakowi szyjki macicy?

Profilaktyka w przypadku raka szyjki macicy polega przede wszystkim na wykonywaniu cytologii, przynajmniej co dwa lata. Jeśli zostaną wykryte zmiany wymagające obserwacji, warto badać się przynajmniej co roku. Badanie cytologiczne pozwala wykryć nie tylko raka szyjki macicy, ale także nadżerki, które, jeśli nie zostaną wyleczone, również mogą przyczynić się do powstania nowotworu. W celu zapobiegania nowotworowi szyjki macicy warto również unikać czynników wymienionych dalej w tym tekście. Trzeba jednak pamiętać, że tylko regularne badania dają możliwość skutecznego leczenia tej choroby.


Leczenie raka szyjki macicy

W takim przypadku, jak rak szyjki macicy leczenie zależy od tego, jak bardzo zaawansowany jest nowotwór. Zmiany określone jako IA mogą być zwykle leczone tylko przy pomocy leków. Możliwe jest również zabiegowe usuwanie samych zmian, bez uszkadzania narządów.

Zmiany, które mogą być początkiem nowotworu, poddaje się wymrażaniu lub działaniu laserowego światła. Dalsze zmiany często muszą być leczone również przy pomocy zabiegów chirurgicznych i wiążą się z usunięciem części lub całości szyjki macicy. W stadiach bardzo zaawansowanych konieczne jest wycięcie całej szyjki wraz z macicą i okolicznymi węzłami chłonnymi. Dlatego tak istotne jest poddawanie się badaniom profilaktycznym.

Rak szyjki macicy rokowania daje dobre tylko wtedy, gdy zostanie wykryty jeszcze na poziomie zmian, które nie są naciekowe. Później szansa na wyleczenie zmniejsza się. Bardzo trudne do wyleczenia są zmiany w stadium III i IV, które zazwyczaj obejmują także dalsze narządy.

Obecnie profilaktyka w zakresie raka szyjki macicy to nie tylko unikanie czynników mogących spowodować chorobę, ale także szczepionka na wirus HPV. Pomimo istnienia szczepionki warto jednak zdawać sobie sprawę, że czynnikami mogącymi wywołać nowotwór szyjki macicy są między innymi: palenie papierosów, rozpoczęcie współżycia w bardzo młodym wieku czy nieleczone nadżerki szyjki macicy. Także częste porody w krótkich odstępach czasu mogą przyczynić się do wystąpienia tej choroby. Samo dbanie o zdrowie poprzez stosowanie zdrowej diety nie jest w stanie zapobiec wystąpieniu choroby, jednak niezdrowy tryb życia wraz z innymi wymienionymi czynnikami może doprowadzić do wystąpienia choroby nowotworowej.

Więcej informacji na temat raka szyki macicy na stronie:

 

Wirus Brodawczaka Ludzkiego czyli HPV. Jakie są objawy HPV i jak rozpoznać HPV

Originally posted 2017-05-05 10:25:42.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

    Skomentuj

    revitum opinie borelioza

    Jak ustrzec się przed boreliozą wiosną i latem?

    karta kredytowa

    Płacisz kartą zbliżeniową? A czy jest ona odpowiednio zabezpieczona?