wynajem mieszkania
w

Wynajem mieszkania – na co koniecznie musisz zwrócić uwagę?

Wybór lokalu na wynajem to niełatwa decyzja. W internecie znajduje się tak dużo ofert, że problem nieraz stanowi już nawet dokonanie wstępnej selekcji. Nie ma też co się oszukiwać, że właściciele mieszkań chcą przedstawić swoją ofertę w jak najkorzystniejszym świetle. A to oznacza często pomijanie w opisie niewygodnych faktów, odpowiednie kadrowanie zdjęć czy ograniczanie czasu na oglądanie mieszkania. Z tego powodu musisz wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by wynajem mieszkania okazał się dobrą decyzją, a nie dużym błędem.

Przeglądaj oferty w internecie i dokonuj rezerwacji

Podstawą jest znalezienie dobrej strony z ofertami. Tutaj znaczenie ma różnorodność i ilość ogłoszeń. Spełnienie tych dwóch warunków sprawia, że masz możliwość dokonania odpowiedniej selekcji i dużą szansę na znalezienie mieszkania na wynajem dopasowanego do Twoich potrzeb. No właśnie, a skoro o tym mowa, to strona powinna oferować też możliwość wygodnego filtrowania ofert i szybki kontakt z właścicielem. Jedną z adresów www, pod którym możesz wygodnie przeglądać oferty, jest Allegro. Znajdują się tam tysiące ogłoszeń od osób oferujących mieszkania do wynajęcia. Duża ilość filtrów pozwala Ci jak najlepiej sprecyzować oczekiwania pod kątem lokalizacji, typu lokalu czy ceny.

Przeglądając mieszkania na wynajem, pamiętaj, że większość właścicieli będzie reklamować się w jak najlepszym świetle. O niektórych rzeczach nie dowiesz się z ogłoszenia. Co więcej – istnieje duża szansa, że wiele ofert Cię rozczaruje, gdy już umówisz się na spotkanie. Właśnie dlatego uważnie czytaj opis, a jeszcze staranniej przeglądaj zamieszczone w ofercie zdjęcia. Jeśli nie przedstawiają dokładnie opisywanych pomieszczeń, to może być znak, że właściciel na siłę próbuje kolorować rzeczywistość. Nie bój się też dopytywać o wszystkie ważne dla Ciebie kwestie. Klikając przycisk „zadaj pytanie”, możesz szybko uzyskać odpowiedzi, które pozwolą Ci podjąć decyzję.

Jeśli jednak znajdziesz w internecie mieszkanie na wynajem w odpowiedniej cenie, a ogłoszenie wygląda zachęcająco, a właściciel rozwiał Twoje wątpliwości – nie czekaj, tylko działaj. Bardzo często już kilka godzin po wstawieniu ogłoszenia znajduje się osoba zainteresowana najmem. Nie ma więc co czekać i się zastanawiać, tym bardziej, że samo umówienie się na spotkanie jeszcze do niczego Cię nie zobowiązuje.

Zwróć uwagę na opłaty

Ważną kwestią są też same opłaty. Mogą znaleźć się już w ogłoszeniach oferujących wynajem mieszkań. W wielu przypadkach o szczegóły musisz jednak dopytać właściciela. Tym bardziej, że kwota proponowana na stronie zwykle nie obejmuje wszystkich wydatków, a jedynie wysokość czynszu. Powinny zainteresować Cię takie kwestie jak:

  • Kwestia opłaty za media – zwykle obowiązuje zasada „ile używasz, tyle płacisz”. Warto jednak upewnić się już na wstępie. Zdarzają się bowiem przypadki rozliczeń kwartalnych czy rocznych. W efekcie może okazać się, że zapłacisz nie tylko za własne, ale i za czyjeś korzystanie z lokalu.
  • Kaucja – czy jest wymagana? W jakiej wysokości? Na jakich zasadach jest zwracana?
  • Sposób zapłaty – wygodniej i bezpieczniej jest płacić na konto. Dzięki temu masz dowód każdej wpłaty na wypadek, gdyby właściciel okazał się nieuczciwy. Co więcej, proszenie o zapłatę do ręki może oznaczać (choć oczywiście nie musi), że właściciel mieszkania na wynajem nie płaci podatku.

Oglądanie mieszkania – na te rzeczy zwróć szczególną uwagę

Gdy mieszkanie na wynajem spełnia wszystkie wstępne kryteria, czas obejrzeć je na żywo. Pamiętaj, że podczas spotkania z właścicielem masz prawo dopytać o każdą rzecz wzbudzającą Twoje wątpliwości. W końcu wynajem mieszkania to poważna decyzja. Nic więc dziwnego, że chcesz podjąć ją rozważnie. Uwagę zwróć przede wszystkim na:

  • Okna – od nich zależy nie tylko oświetlenie pomieszczeń, ale także wysokość Twoich rachunków. Przyjrzyj się im więc już podczas pierwszej wizyty. Sprawdź przede wszystkim czy są zadbane, bez problemu się otwierają i czy dobrze przylegają do ościeżnicy. Nieszczelne okna znacząco mogą bowiem obniżyć komfort mieszkania. Chłód w pomieszczeniach będzie jednak mniejszym zmartwieniem niż wysokość rachunków za ogrzewanie.
  • Prąd – jedną z najczęstszych przyczyn pożarów w domu są błędy związane z instalacją elektryczną. Jeśli rozważasz więc wynajem mieszkania, musisz zwrócić uwagę na kilka aspektów, dzięki którym będziesz mieć pewność, że instalacja działa prawidłowo. Pomijając kwestie łatwo dostrzegalne jak charakterystyczne bzyczenie czy zapach spalonych kabli, musisz zwrócić uwagę także na gniazdka. Twoje podejrzenia powinny wzbudzić znajdujące się na nich ślady okopcenia. Nawet jeśli wszystko wydaje się jednak bez zarzutu, dopytaj właściciela o to, kiedy dokonywany był przegląd instalacji, jej wymiana i modernizacja.
  • Ściany – sprawdź, czy w narożnikach, za meblami albo w okolicach parapetu znajdują się ciemne plamy. Szczególną uwagę zwróć na to w kuchni i łazience. Takie plamy mogą oznaczać problem z grzybem. A ma on wpływ nie tylko na komfort mieszkania, ale i na Twoje zdrowie, szczególnie, gdy jesteś alergikiem.

 

Na koniec – umowa

W tym zestawieniu nie mogłoby też zabraknąć najważniejszej kwestii, jaką jest umowa. Upewnij się, że uregulowane są w niej wszystkie ważne dla Ciebie kwestie. W przeciwnym razie może pojawić się problem w razie ewentualnego sporu z właścicielem. Zwróć uwagę przede wszystkim na to, czy wynajem mieszkania umożliwia Ci dokonywanie drobnych zmian czy remontów. Znaczenie będzie mieć także kwestia ponoszenia kosztów niezbędnych napraw. Nie bez znaczenia są także zasady rozwiązania umowy. Czy możliwe jest wcześniejsze jej wypowiedzenie? Czy przewidziane są jakieś kary? Co wówczas dzieje się z kaucją? Dobrym pomysłem może być także dołączenie do umowy protokołu zdawczo-odbiorczego chroniącego interesów zarówno Twoich, jak i właściciela mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

najpierw płać sobie

Jak zasada „najpierw płać sobie” pomoże Ci szybko zwiększyć oszczędności?

zmiany naczyniowe na nogach

Co wywołuje zmiany naczyniowe na nogach i jak temu zaradzić?