w

Nie tylko żaluzje i firanki – nowoczesne dekoracje okienne

Z coraz większą dbałością traktujemy nasze okna. Wystarczy wybrać się na spacer, żeby ocenić i często również… docenić zmysł estetyczny właścicieli domów i mieszkań. Wizerunek współczesnych okien zaciekawia swoją różnorodnością. Obok rozwiązań dość typowych (firanki, żaluzje, rolety) pojawia się coraz więcej akcentów, a nawet aranżacji, przykuwających wzrok. Są niebanalne – nowoczesne i proste, kreowane na rustykalne albo umiejętnie łączące różne wizualne „wątki”. Warto dać się zainspirować i postawić na okno z charakterem!

Nie bez powodu mówi się o „oknie na świat”. Okno to wyjątkowy łącznik między dwoma światami, dlatego warto zadbać o to, by prezentowało się atrakcyjnie z jednej i z drugiej strony. Nic nie stoi na przeszkodzie, by inspirowało – jako jeden z głównych elementów wystroju wnętrza i ogólnej „stylistyki” fasady budynku.

Okienny styl

Pośród wielu minimalistycznych i ascetycznych w formie, nowoczesnych w swojej prostocie okien i takich też aranżacji, daje się zauważyć coraz więcej okien stylizowanych na rustykalne. Swoim ciepłem przyciągają drewniane okiennice, białe jak śnieg zazdrostki i haftowane firanki, a także nieodzownie im towarzyszące czerwone pelargonie. Styl przypominający sielskie wakacje u babci na wsi – w środku miasta?

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi właścicielami utrzymanego w tradycyjnej stylistyce domku jednorodzinnego – czemu nie?

W innym przypadku, nawet jeśli dysponujemy „jedynie” zwykłym oknem w budynku wielorodzinnym, możemy wprowadzić elementy takiego stylu, umiejętnie łącząc je z nowoczesnymi materiałami.

W oknie z tradycyjnymi, białymi firankami, zazdrostkami czy lambrekinami, pięknie zaprezentują się różnego rodzaju zawieszki (np. wykonane ze szkła kolorowe witrażyki) albo sznurkowe kwietniki.

Na szybie „drukowane”…

Poczujemy się jak w sielskim krajobrazie, gdy dodatkowo urozmaicimy szybę okienną foliową naklejką witrażową, która doskonale imituje szkło witrażowe, jest przy tym tania i łatwa w instalacji na oknie (można ją też bezproblemowo usunąć).

Wybór motywów i wzorów jest bardzo duży – czekają na nas tematyczne kolekcje, wśród których znajdziemy m.in. kwiaty, łąki i inne motywy roślinne. Równie atrakcyjnie prezentują się okna pokryte jednokolorową folią witrażową. Jeśli użyjemy zestawu jednolitych kolorów na różnych szybach – nasze okna staną się także jednym z kluczowych elementów aranżacji całego wnętrza.

Wyjątkową dekoracją, która odmieni wizerunek każdego okna, może się również okazać tzw. firanka samoprzylepna. To niezwykle gustowne, mrożone folie, idealnie dopasowane do struktury szkła (nie tylko szyb, ale również modnych tafli plexi czy szkła lacobel).

Taka nowoczesna firanka z powodzeniem zastąpi tę tradycyjną, dodając zarówno wnętrzu, jak i zewnętrznemu wizerunkowi okna awangardowego stylu, a nawet szyku.

Warto zdecydować się na ten materiał dekoracyjny, szczególnie że producenci oferują wyjątkowo różnorodną gamę wzornictwa i kolorystyki. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się motywy miejskie, wzory abstrakcyjne, florystyczne i architektura.

Wielu producentów oferuje również możliwość realizacji indywidualnych zamówień, opartych na własnych projektach klientów. Nie muszą to być grafiki i inne formy plastyczne, równie dobrze do nowoczesnego wydruku UV (idealnie prezentującego się m.in. na szkle) nadadzą się także fotografie z naszych prywatnych kolekcji.

Na naszą uwagę zasługują też okleiny imitujące różnego rodzaju szkło – m.in. popularne szkło piaskowe.

W ofercie rynkowej znajdziemy zarówno folie matowe, przezroczyste, jak i półprzezroczyste typu mgła.

Wystarczy odrobina wyobraźni plastycznej, żeby ze „zwykłego” okna stworzyć jeden z kluczowych elementów aranżacji każdego pomieszczenia – salonu, kuchni, czy łazienki – szczególnie, że większość z w/w produktów dekoracyjnych bez problemu można dopasować do każdej powierzchni szklanej – nie tylko szyby, ale również np. blatów, drzwi, ścianek itp.

Szkło, przezroczyste ozdoby, dobrej jakości nadruk (monochromatyczny i wielobarwny) plus światło – o każdej porze dnia… To dzięki nim możemy stworzyć z okna klimatyczny „wstęp” do kolejnych, dizajnerskich poszukiwań, które pozwolą nam zaaranżować niebanalne wnętrza.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Decoplanet.

Originally posted 2017-01-29 10:33:04.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  moda

  Idealny prezent na Walentynki w prawdziwie amerykańskim stylu

  wyklejanie auta

  Drukarnia internetowa: reklama na samochodzie skuteczną formą promocji?