w ,

Co zapewnia ubezpieczenie w przypadku choroby nowotworowej?

Choroba nowotworowa to w dzisiejszych czasach ogromny problem. Wszyscy wiemy, że system opieki zdrowotnej nie jest wystarczająco wydajny, a leczenie – nawet podstawowe – w przypadku choroby nowotworowej jest długotrwałe i wyklucza nas z możliwości pracy zawodowej. Często oznacza to równoczesną konieczność zdobycia dodatkowych funduszy i utratę zarobku. Poza tym w przypadku raka możemy mieć do czynienia z niekonwencjonalną terapią lub terapią niedostępną w naszym kraju, która wprawdzie może zatrzymać, albo nawet pokonać chorobę, ale wiąże się z ogromnymi, często nawet niewyobrażalnie wysokimi wydatkami.

Tymczasem firmy ubezpieczeniowe kuszą, by wykupić polisę uwzględniającą właśnie zachorowanie na raka, by być zabezpieczonym i nie obciążać rodziny ani kosztami, ani dodatkowym zmartwieniem. Pojawia się jednak szereg słusznych pytań: ile kosztuje wykupienie takiej polisy? Czy jej wysokość rzeczywiście wystarczy na pokrycie choćby podstawowych wydatków związanych z leczeniem? I czy będzie ono dotyczyć każdej choroby nowotworowej? Jak szeroki jest zakres jej obowiązywania? Na rynku dostępnych jest coraz więcej możliwości, polis różnego typu, a my czujemy się w tym zapewne coraz bardziej zagubieni.

Wiele z nich kusi niskimi ratami i równa się miesięcznemu wydatkowi równemu kilkudziesięcioma złotymi. Później polisy wypłacane są w miesięcznych ratach. Gdyby oznaczało to spokojną możliwość pokrycia kosztów leczenia, to koszt wydaje się nieduży. Problem jednak w tym, że takie ubezpieczenia obejmują tylko ściśle określony pakiet najczęściej występujących nowotworów w wersji złośliwej. Diagnoza lekarza, a raczej zaświadczenie o nim, pozwala na wypłacenie sporej sumy odszkodowania w gotówce (równej na przykład kilkunastu tysiącom złotych, zależnie od rodzaju polisy i ubezpieczyciela), ale nie mamy przecież gwarancji, że nasza choroba będzie akurat jedną z tych najczęściej spotykanych. Firmy oferują też pakiety ubezpieczeń o charakterze profilowanym: na przykład tylko dla kobiet lub tylko dla osób w pewnym przedziale wiekowym.

W pewnym sensie takie dookreślenie zwiększa prawdopodobieństwo, że w razie zachorowania, będziemy mogli skorzystać z naszej polisy. Kolejna sprawa, to stan zaawansowania choroby. Tanie i łatwo dostępne polisy obejmują głównie – jak wspomnieliśmy – nowotwory złośliwe i wykluczają przypadki dające wysoki procent prawdopodobieństwa na stuprocentowe wyleczenie. Oznacza to, że nawet nowotwór złośliwy, wykryty we wczesnym stadium może nas wykluczyć spośród osób, które odbiorą swoje pieniądze z polisy. W wielu przypadkach wysokość wypłacanego ubezpieczenia będzie zależała od tego, czy osoba płacąca składki jest w wyższej czy niższej grupie ryzyka. I tak na przykład osoby starsze nie mogą liczyć na wysokie odszkodowanie. Należy wiedzieć o jeszcze jednak ważnej kwestii: o dostępności takich polis. Nie każdy ubezpieczyciel je oferuje. I zazwyczaj oferta jest łączona, to znaczy możliwość wykupienia polisy jest zależna od wykupienia szerszego pakietu ubezpieczeń.

Portal O-ubezpieczeniach.pl pomógł nam przy pisaniu tego artykułu.

Originally posted 2016-11-17 18:40:57.

Skomentuj

inwestowanie w siebie

Inwestowanie w siebie – czym jest i przykłady

Jak wyjść z pętli długów?