w

Zatrzymywanie wody w organizmie – jak sobie z nim radzić?

Czujesz się ociężała, puchną Ci palce lub brzuch, a Twoja masa ciała gwałtownie się zwiększyła? Powodem może być zatrzymanie wody w organizmie. Ze względu na niezdrowy tryb życia, niewłaściwie zbilansowaną dietę i przyjmowanie zbyt małej ilości płynów z tym problemem zmaga się obecnie wiele osób. Na szczęście nie musisz godzić się na ten stan. Już wprowadzenie kilku prostych zmian sprawi, że zauważysz efekty. Jak więc poradzić sobie z nadmiarem wody w organizmie?

Po czym poznasz, że w Twoim organizmie gromadzi się nadmiar wody?

Wśród głównych objawów zatrzymania się wody w organizmie można wymienić te związane ze zmianą Twojego wyglądu.

Nadmiar wody zalegający w przestrzeniach tkankowych powoduje duży przyrost masy ciała (nawet 5 kilogramów) w ciągu zaledwie kilku dni. Do tego dochodzą oczywiście aspekty wizualne. Do częstych objawów należy opuchlizna twarzy, kostek, placów i powiek. Dla wielu kobiet najbardziej uporczywe jest jednak wodobrzusze, czyli znaczne powiększenie się brzucha wskutek zalegającej w nim wody, a także cellulit wodny.

To jednak nie wszystko. Zatrzymanie wody w organizmie może także wywołać uczucie ciężkich nóg i sztywność stawów. Co więcej, tak samo jak niedostateczne nawodnienie często objawia się migreną, tak i nadmiar wody w organizmie może sprawić, że pojawią się bóle głowy.

Czym skutkuje zatrzymanie wody w organizmie?

Nadmiar wody sam w sobie nie powoduje problemów zdrowotnych. Może jednak wpłynąć na Twoje ogólne samopoczucie. Zatrzymanie wody w organizmie sprawi, że będziesz mieć problem z zapięciem się w ulubione spodnie albo z noszeniem pierścionków. Do tego dochodzi jeszcze uczucie ociężałości, które z pewnością nie sprzyja dobremu nastrojowi.

Co jednak ważniejsze, nadmiar wody w organizmie może być oznaką poważnych problemów zdrowotnych. Czasami jest to jasny sygnał, że warto zmienić styl życia, a może nawet pójść na dodatkowe badania. Właśnie dlatego jeśli zaobserwujesz opisane objawy u siebie, skorzystaj z podstawowych sposobów usuwania nadmiaru wody z organizmu, a jeśli to nie pomoże – skontaktuj się z lekarzem.

Jakie są przyczyny zatrzymania wody w organizmie?

W większości przypadków zatrzymanie wody w organizmie nie jest spowodowane żadną poważną dolegliwością. Po pierwsze, może być skutkiem przyjmowania zbyt małej ilości płynów. Jeśli niedostatecznie się nawadniasz, organizm zacznie oszczędzać wodę, a tym samym będzie gromadził ją w Twoim ciele. Zapewnienie dostatecznej ilości płynów pomoże więc wyeliminować ten problem.

Gromadzenie nadmiaru wody nieraz jest też reakcją na zmiany temperatury. Twoje ciało w ten sposób broni się przed nadmierną utratą płynów. Właśnie dlatego przyrost masy ciała, opuchliznę i inne dolegliwości zaobserwujesz głównie w najcieplejszym okresie w roku.

Duży wpływ na gromadzenie się wody w organizmie będzie mieć również Twój styl życia. Nadmierna ilość soli, zbyt mało aktywności fizycznej oraz niezdrowa dieta to jedne z najczęstszych przyczyn.

Wreszcie za gromadzenie się wody w organizmie mogą odpowiadać zmiany hormonalne. Przyrost masy ciała wskutek zalegającej wody widoczny jest głównie w drugiej fazie cyklu, szczególnie tuż przed okresem. Może być też reakcją na przyjmowanie środków antykoncepcyjnych. Tabletki te wpływają bowiem na retencję sodu, co z kolei prowadzi do wydalania mniejszej ilości wody.

W pozostałych przypadkach nadmiar wody w organizmie jest objawem poważnych schorzeń. Należy do nich m.in. niewydolność nerek (jeśli nie działają prawidłowo, to nie są też w stanie usuwać nadmiaru wody), niewydolność serca prowadząca do nieefektywnej pracy układu krążeniowego albo niewydolność wątroby przyczyniająca się do spadku produkcji białek odpowiedzialnych za utrzymanie wody w organizmie.

Jak możesz radzić sobie z nadmiarem wody w organizmie?

O ile czasem zatrzymywanie wody w organizmie nie jest oznaką choroby, już wprowadzenie kilku prostych zmian pozwoli Ci szybko dostrzec efekty.

Mowa tu przede wszystkim o zmianie trybu życia. Zadbaj o zwiększenie aktywności fizycznej i uważnie przyjrzyj się swojej diecie. Już wyeliminowanie nadmiaru soli i wyłączenie ze swojego menu wysokoprzetworzonych potraw może sprawić, że zaczniesz wyglądać lepiej. Warto też ograniczyć ilość spożywanego alkoholu, który przyczynia się do gromadzenia się wody w organizmie.

Unikaj również zbyt restrykcyjnych albo niezbilansowanych diet. Stosując je, nie tylko nie stracisz trwale zbędnych kilogramów, ale przy okazji skłonisz swój organizm do oszczędzania wody, która będzie gromadzić się w Twoim organizmie.

Zrezygnuj też z mocnej kawy i herbaty. Zastąp je wodą, a przede wszystkim ziołami, które wspomogą usuwanie nadmiaru wody. Należą do nich:

  • pokrzywa – wspiera detoksykację organizmu oraz wspomaga prawidłową pracę układu moczowego i nerek,
  • mniszek lekarski – działa moczopędnie i korzystnie wpływa na pracę wątroby,
  • skrzyp – ma właściwości moczopędne i sprzyja oczyszczaniu nerek,
  • czystek – usuwa nadmiar wody i dostarcza Twojemu organizmowi wielu witamin.

Dzięki wzbogaceniu swojej diety o te zioła nie tylko poprawisz swój wygląd, ale przy okazji zadbasz o przyjmowanie większej ilości płynów. A jak już wiesz, to również ma wpływ pozytywny wpływ na usuwanie nadmiaru wody z organizmu. Szeroki wybór tego rodzaju produktów znajdziesz na stronie apo-discounter.pl. Możesz kupić tam zarówno pojedyncze zioła, z których przygotujesz potrzebne napary, jak i specjalnie przygotowane mieszanki, które pozwolą Ci jeszcze efektywniej usunąć nadmiar wody z organizmu.

Zamiast więc godzić się na napuchniętą, ociężałą sylwetkę i inne nieprzyjemne dolegliwości, pozbądź się zalegającej wody i zyskaj nie tylko lepszy wygląd, ale i lepsze samopoczucie!

 

Skomentuj

PŁATNOŚCI ZBLIŻENIOWE

Płacisz telefonem, zegarkiem lub opaską zbliżeniową? Sprawdź, jak ich używać

jak oszczedzac pieniadze

Dlaczego nie wychodzi ci oszczędzanie? Oto 4 najczęstsze błędy