Zdrowie

Zatrzymywanie wody w organizmie – jak sobie z nim radzić?

zatrzymanie wody w organizmie

Czujesz się ociężała, puchną Ci palce lub brzuch, a Twoja masa ciała gwałtownie się zwiększyła? Powodem może być zatrzymanie wody w organizmie. Ze względu na niezdrowy tryb życia, niewłaściwie zbilansowaną dietę i przyjmowanie zbyt małej ilości płynów z tym problemem zmaga się obecnie wiele osób. Na szczęście nie musisz godzić się na ten stan. Już wprowadzenie kilku prostych zmian sprawi, że zauważysz efekty. Jak więc poradzić sobie z nadmiarem wody w organizmie?

Po czym poznasz, że w Twoim organizmie gromadzi się nadmiar wody?

Wśród głównych objawów zatrzymania się wody w organizmie można wymienić te związane ze zmianą Twojego wyglądu.

Nadmiar wody zalegający w przestrzeniach tkankowych powoduje duży przyrost masy ciała (nawet 5 kilogramów) w ciągu zaledwie kilku dni. Do tego dochodzą oczywiście aspekty wizualne. Do częstych objawów należy opuchlizna twarzy, kostek, placów i powiek. Dla wielu kobiet najbardziej uporczywe jest jednak wodobrzusze, czyli znaczne powiększenie się brzucha wskutek zalegającej w nim wody, a także cellulit wodny.

To jednak nie wszystko. Zatrzymanie wody w organizmie może także wywołać uczucie ciężkich nóg i sztywność stawów. Co więcej, tak samo jak niedostateczne nawodnienie często objawia się migreną, tak i nadmiar wody w organizmie może sprawić, że pojawią się bóle głowy.

Czym skutkuje zatrzymanie wody w organizmie?

Nadmiar wody sam w sobie nie powoduje problemów zdrowotnych. Może jednak wpłynąć na Twoje ogólne samopoczucie. Zatrzymanie wody w organizmie sprawi, że będziesz mieć problem z zapięciem się w ulubione spodnie albo z noszeniem pierścionków. Do tego dochodzi jeszcze uczucie ociężałości, które z pewnością nie sprzyja dobremu nastrojowi.

Co jednak ważniejsze, nadmiar wody w organizmie może być oznaką poważnych problemów zdrowotnych. Czasami jest to jasny sygnał, że warto zmienić styl życia, a może nawet pójść na dodatkowe badania. Właśnie dlatego jeśli zaobserwujesz opisane objawy u siebie, skorzystaj z podstawowych sposobów usuwania nadmiaru wody z organizmu, a jeśli to nie pomoże – skontaktuj się z lekarzem.

Jakie są przyczyny zatrzymania wody w organizmie?

W większości przypadków zatrzymanie wody w organizmie nie jest spowodowane żadną poważną dolegliwością. Po pierwsze, może być skutkiem przyjmowania zbyt małej ilości płynów. Jeśli niedostatecznie się nawadniasz, organizm zacznie oszczędzać wodę, a tym samym będzie gromadził ją w Twoim ciele. Zapewnienie dostatecznej ilości płynów pomoże więc wyeliminować ten problem.

Gromadzenie nadmiaru wody nieraz jest też reakcją na zmiany temperatury. Twoje ciało w ten sposób broni się przed nadmierną utratą płynów. Właśnie dlatego przyrost masy ciała, opuchliznę i inne dolegliwości zaobserwujesz głównie w najcieplejszym okresie w roku.

Duży wpływ na gromadzenie się wody w organizmie będzie mieć również Twój styl życia. Nadmierna ilość soli, zbyt mało aktywności fizycznej oraz niezdrowa dieta to jedne z najczęstszych przyczyn.

Wreszcie za gromadzenie się wody w organizmie mogą odpowiadać zmiany hormonalne. Przyrost masy ciała wskutek zalegającej wody widoczny jest głównie w drugiej fazie cyklu, szczególnie tuż przed okresem. Może być też reakcją na przyjmowanie środków antykoncepcyjnych. Tabletki te wpływają bowiem na retencję sodu, co z kolei prowadzi do wydalania mniejszej ilości wody.

W pozostałych przypadkach nadmiar wody w organizmie jest objawem poważnych schorzeń. Należy do nich m.in. niewydolność nerek (jeśli nie działają prawidłowo, to nie są też w stanie usuwać nadmiaru wody), niewydolność serca prowadząca do nieefektywnej pracy układu krążeniowego albo niewydolność wątroby przyczyniająca się do spadku produkcji białek odpowiedzialnych za utrzymanie wody w organizmie.

Jak możesz radzić sobie z nadmiarem wody w organizmie?

O ile czasem zatrzymywanie wody w organizmie nie jest oznaką choroby, już wprowadzenie kilku prostych zmian pozwoli Ci szybko dostrzec efekty.

Mowa tu przede wszystkim o zmianie trybu życia. Zadbaj o zwiększenie aktywności fizycznej i uważnie przyjrzyj się swojej diecie. Już wyeliminowanie nadmiaru soli i wyłączenie ze swojego menu wysokoprzetworzonych potraw może sprawić, że zaczniesz wyglądać lepiej. Warto też ograniczyć ilość spożywanego alkoholu, który przyczynia się do gromadzenia się wody w organizmie.

Unikaj również zbyt restrykcyjnych albo niezbilansowanych diet. Stosując je, nie tylko nie stracisz trwale zbędnych kilogramów, ale przy okazji skłonisz swój organizm do oszczędzania wody, która będzie gromadzić się w Twoim organizmie.

Zrezygnuj też z mocnej kawy i herbaty. Zastąp je wodą, a przede wszystkim ziołami, które wspomogą usuwanie nadmiaru wody. Należą do nich:

  • pokrzywa – wspiera detoksykację organizmu oraz wspomaga prawidłową pracę układu moczowego i nerek,
  • mniszek lekarski – działa moczopędnie i korzystnie wpływa na pracę wątroby,
  • skrzyp – ma właściwości moczopędne i sprzyja oczyszczaniu nerek,
  • czystek – usuwa nadmiar wody i dostarcza Twojemu organizmowi wielu witamin.

Dzięki wzbogaceniu swojej diety o te zioła nie tylko poprawisz swój wygląd, ale przy okazji zadbasz o przyjmowanie większej ilości płynów. A jak już wiesz, to również ma wpływ pozytywny wpływ na usuwanie nadmiaru wody z organizmu. Szeroki wybór tego rodzaju produktów znajdziesz na stronie apo-discounter.pl. Możesz kupić tam zarówno pojedyncze zioła, z których przygotujesz potrzebne napary, jak i specjalnie przygotowane mieszanki, które pozwolą Ci jeszcze efektywniej usunąć nadmiar wody z organizmu.

Zamiast więc godzić się na napuchniętą, ociężałą sylwetkę i inne nieprzyjemne dolegliwości, pozbądź się zalegającej wody i zyskaj nie tylko lepszy wygląd, ale i lepsze samopoczucie!

 

1 komentarz

  1. Zabiegi SPA, które pomagają zadbać o skórę po lecie - Kasa na obcasach

    27 lipca 2022

    […] Zatrzymywanie wody w organizmie – jak sobie z nim radzić? […]

Skomentuj

Zobacz też:

Zdrowie

Cukrzyca – czy nas też to dotyczy?

Ostatnimi czasy często poruszanym tematem jest wciąż rosnący odsetek otyłych ludzi (zwłaszcza dzieci) wśród społeczeństwa. Dietetycy regularnie alarmują, że polskie
Zdrowie

Jak przygotować się do treningu?

Wśród społeczeństwa zapanowała moda na zdrowy tryb życia. Internet aż puchnie od treści poświęconych dbaniu o siebie i swój organizm.