zdalna rozmowa kwalifikacyjna
w

Zdalna rozmowa kwalifikacyjna: jak się do niej przygotować, by wypaść jak najlepiej?

Zdalna rekrutacja staje się coraz bardziej popularna. Prowadzenie rozmowy przez Zoom czy Skype’a pozwala dotrzeć do potencjalnych pracowników z każdego miejsca w kraju. Również osoby pracujące z domu często odbywają rozmowy z wykorzystaniem dostępnych technologii. Taka zdalna rozmowa kwalifikacyjna różni się jednak pod wieloma względami od tradycyjnej rozmowy w biurze. Jak więc się do niej przygotować? Jest kilka wskazówek, z których warto skorzystać, by wypaść jak najlepiej.

Zachowaj kontakt wzrokowy

Jednym z największych problemów, jakie nastręcza zdalna rozmowa kwalifikacyjna, jest brak kontaktu wzrokowego. Jesteśmy przyzwyczajeni do patrzenia na naszego rozmówcę. Problem w tym, że gdy skierujemy wzrok na jego obraz wyświetlany na ekranie, będziemy wyglądać, jakbyśmy w ogóle nie zachowywali kontaktu wzrokowego. Z drugiej strony patrząc wciąż w kamerę nie jesteśmy w stanie obserwować mowy ciała i interpretować reakcji osoby, z którą prowadzimy rozmowę. Jak to rozwiązać? Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie jednego z drugim. Kiedy druga osoba mówi, patrz na nią. Kiedy to Ty się wypowiadasz, skieruj wzrok w kamerę.

Liczy się to, jak wyglądasz

Czy chcemy się do tego przyznać, czy nie, oceniamy po pozorach. Pierwsze wrażenie ma ogromne znaczenie, dlatego koniecznie musisz zadbać o to, jak wyglądasz podczas rozmowy. Odpowiedni strój sprawi także, że będziesz sprawiać wrażenie osoby bardziej profesjonalnej. Zdalna rozmowa kwalifikacyjna wymaga takich samych przygotowań jak w przypadku rekrutacji w biurze. Ubierz się więc odpowiednio na tę okazję, ułóż włosy i zrób makijaż. Jeśli na co dzień pracujesz zdalnie, możesz też mieć pewne przyzwyczajenia – często mimowolnie poprawiasz włosy, przecierasz oczy czy podpierasz się łokciem. Pilnuj, by podczas rozmowy tego nie robić, bo możesz gorzej wypaść w oczach rozmówcy.

Zobacz też: Każdy to robi, ale niewielu o tym mówi: cała prawda o pracy zdalnej

Zadbaj o profesjonalne tło

Kolejnym problemem zdalnych rozmów kwalifikacyjnych jest Twoje otoczenie. Nawet jeśli wyglądasz profesjonalnie, w tle zwykle znajduje się wiele rzeczy, które mogą rozpraszać rozmówcę. Pokój zastawiony przedmiotami albo lekki bałagan sprawi, że rozmówca mniej skupi się na tym, co masz do powiedzenia i jakie kompetencje wykazujesz. Zamiast jednak myśleć o sprzątaniu pokoju na błysk czy zaaranżowaniu pomieszczenia specjalnie na rozmowę, skorzystaj z łatwiejszej opcji – gotowego profesjonalnego tła. Wiele propozycji bez problemu znajdziesz w internecie. Możesz też po prostu wypróbować opcję rozmytego tła, by w ten sposób to, co znajduje się za Tobą, nie rzucało się w oczy. Upewnij się też, że inne osoby nie będą w tym czasie wchodzić do pomieszczenia, w którym jesteś. To może rozpraszać zarówno Ciebie, jak i Twojego rozmówcę.

Nie bój się pytać

To, że to Ciebie rekrutują, wcale nie znaczy, że nie możesz zadawać pytań. Zadanie kilku pytań może sprawić, że wypadniesz jeszcze lepiej w oczach swojego rozmówcy. To doskonała okazja, by wykazać swoje zaangażowanie w przygotowania do tej rozmowy. W ten sposób możesz także udowodnić, że posiadasz się umiejętność słuchania, wyciągania wniosków i komunikacji, która jest niezbędna szczególnie w przypadku pracy zespołowej. Możesz na przykład zapytać osobę po drugiej stronie, jakie umiejętności czy doświadczenia są według niej najważniejsze na tym stanowisku. Pozwoli to w dalszej części rozmowy zbudować wypowiedzi, które udowodnią, że to właśnie Ty jesteś idealną osobą do tej pracy.

Zdalna rozmowa kwalifikacyjna wymaga przygotowań

Nie zapominaj też, że zdalna rozmowa rekrutacyjna wymaga specjalnych przygotowań. Wcześniej koniecznie upewnij się, że aplikacja działa bez problemu i że masz uruchomiony mikrofon. Możesz też poćwiczyć mówienie do kamery. Dzięki temu będziesz czuć się pewniej podczas samej rozmowy. Spróbuj odpowiadać, patrząc w kamerę tak, by podczas rozmowy utrzymywać kontakt wzrokowy. Jeśli zdecydujesz się na profesjonalne tło, koniecznie upewnij się także, że wszystko działa bez problemów. Możesz też przygotować sobie notatki z odpowiedziami czy zagadnieniami, które Twoim zdaniem okażą się ważne podczas tej rozmowy. Zdalna rozmowa rekrutacyjna ma tę zaletę, że możesz umieścić notatki w takim odpowiednim miejscu i Twój rozmówca nawet nie będzie wiedział, że z nich korzystasz.

 

Skomentuj

urlop ojcowski

Urlop ojcowski to fikcja – co piąty ojciec został pozbawiony urlopu rodzicielskiego przez matkę dziecka

Sab Simplex

Opiekujesz się dzieckiem w domu i chcesz jednocześnie zarabiać? To możliwe i to na kilka sposobów