w

Jak powinna być zlokalizowana idealna sypialnia?

Choć sypialnia jest pomieszczeniem, w którym spędzamy sporo czasu (6-8h) niezbyt często zastanawiamy się, jak ogromny wpływ na jakość życia ma to pomieszczenie. Komfort snu to gwarancja dobrego samopoczucia i odpowiedniej regeneracji. Jest to wyjątkowo ważny aspekt w codziennym, mocno zabieganym życiu. Tryb pracy i mnogość dodatkowych zajęć sprawiają, że spokojny sen stał się rodzajem luksusu. By maksymalnie wykorzystać czas, jaki możemy poświęcić na regenerację nie wystarczy wygodny materac. Ważna jest cała przestrzeń sypialni, ponieważ czas, jaki zajmuje nam zaśnięcie oraz obudzenie ma niebagatelne znaczenie dla wypoczynku. Sypialnia jest też miejscem, gdzie pozwalamy sobie na odrobinę relaksu np. czytając przed snem. Jej wielkość, umiejscowienie w domu oraz urządzenie powinny być bardzo dobrze przemyślane i dostosowane do naszych potrzeb i gustów.

 

Inny charakter będzie miała sypialnia singla czy singielki. Na zupełnie inne aspekty będą musiały zwrócić uwagę pary czy małżeństwa z dziećmi. Całkowicie odmienne potrzeby związane ze snem mogą mieć seniorzy… Każdy, kto chce komfortowo i skutecznie wypoczywać musi przystosować przestrzeń sypialni do siebie. Pierwszym pytaniem, na jakie musimy sobie odpowiedzieć to: gdzie zlokalizować sypialnię? Gdy wybraliśmy projekt domu parterowego lokalizacja sypialni powinna umożliwiać odizolowanie od części dziennej. W przypadku domów z użytkowym poddaszem lub piętrowych bezpiecznie jest wybrać wyższą kondygnację. Gdy jednak zdecydujemy się na sypialnie na parterze ulokujmy ją tak, by ewentualne hałasy (np. zabawy dzieci etc.) nie utrudniały zasypiania.  Podobnie w przypadku bliskości pralni – powinniśmy upewnić się czy oddzielająca nas przegroda wystarczająco tłumi drgania i hałasy.

Nie bez znaczenia jest też strona świata – sypialnia z oknami na wschód ułatwi budzenie się zimą. Latem, gdy słońce pojawia się bardzo wcześnie możemy mieć problemy ze snem, szczególnie od ok. 4 rano. Gdy zdecydujemy się na okna od wschodu koniecznie zainwestujmy w rolety. Dużym błędem jest korzystanie nieprzepuszczających światła żaluzji czy rolet antywłamaniowych. Czas ich otwierania (nawet, jeśli są ustawione automatycznie) to ekspresowa pobudka i przejście z nocy do pełnego dnia w kilkadziesiąt sekund. Jest to bardzo nienaturalny proces, który nawet przy niezbyt długim powtarzaniu się wpłynie negatywnie na samopoczucie. Alternatywą są rolety przytłumiające zbyt intensywne światło, które złagodzą efekt zbyt wczesnego wschodu słońca lub drewniane (drewno jest materiałem przyjaźniejszym w odbiorze od blachy) żaluzje ustawione tak, by nie izolowały szczelnie. Kolejnym, równie popularnym usytuowaniem sypialni jest zachód. Taki układ poleca się tym, którzy lubią przed snem spędzić czas na czytaniu czy innej formie relaksu w sypialni. Ciepłe, zachodnie światło nada wnętrzu przytulności i rozjaśni je na dłużej. Sypialnia zlokalizowana od północy będzie wnętrzem mrocznym i zimnym. Tę stronę świata lepiej zarezerwować dla innych funkcji. Południowe ulokowanie okien sypialni jest za to swoistym marnotrawstwem – nie będziemy korzystać z dobrodziejstw światła dziennego, którego najwięcej będzie w czasie, gdy sypialnia pozostaje pusta.  

Poza samym usytuowaniem ważne jest również zagospodarowanie przestrzeni sypialni. Za najbardziej sprzyjające dobremu snu uważa się wnętrza czyste, niezagracone, dobrze przewietrzone i niezbyt ciepłe. Temperatura w sypialni powinna być o 2-3 stopnie niższa niż w pomieszczeniach dziennych. Wyjątek mogą tu stanowić „zimnolubni”, dla których optymalne są temperatury „dzienne” w przedziale 17-19 stopni. Obniżanie takiej temperatury może nie być komfortowe, szczególnie, gdy rano musimy dość szybko wstać.  Najważniejszy mebel w sypialni, czyli łóżko musi być stabilne, wygodne i w odpowiednim rozmiarze. Ważne by miało wygodny zagłówek oraz materac dostosowany to ciężaru śpiącej osoby. Za najbardziej sprzyjające spaniu uważa się solidne łóżka drewniane o ciepłych barwach. Powinny być postawione wezgłowiem do ściany z możliwością dojścia z obu stron. Nawet, jeśli z takiego łóżka korzystamy sami, przestrzeń wokół pozwoli uniknąć efektu ściśnięcia i przytłoczenia przez masywny mebel.    

Originally posted 2018-01-17 09:35:13.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ile kosztuje wyszkolenie drugiego Lewandowskiego? Całkiem sporo, bo aż pół miliona złotych

Suplementy diety to nie leki – kontrola UOKiK