w

Aluminiowa, bąbelkowa, do żywności – do czego można wykorzystać folie?

Każdy z nas posiada w domu różnego rodzaju folie. Oprócz ich tradycyjnych zastosowań, można wykorzystać ją do innych celów. Podpowiadamy, do czego można wykorzystać różnego rodzaju folie.

Czyszczenie srebra

Folię aluminiową możemy wykorzystać do czyszczenia srebra. Wyściełamy nią szklane naczynia, zalewamy wrzącą wodą wraz z solą kuchenną. Wkładamy do roztworu srebrne przedmioty, moczymy, a następnie płuczemy wodą z mydłem. I gotowe – nasze przedmioty będą jak nowe! Dzięki procesowi utlenienia ciemny osad się „rozpuszcza”.

Mycie naczyń

Wspomnianą wyżej folię aluminiową możemy wykorzystać jako bardzo efektywny zmywak do naczyń. Robimy z niej kulkę, która mieści się w dłoni i wykorzystujemy do mycia na sucho lub mokro. Szybko i bezproblemowo usunie zaschnięte jedzenie, wyczyści grilla, patelnię czy blachę. Nie bójmy się zarysowań – folia łatwo się odkształca, więc nie ma mowy o jakichkolwiek rysach!

Prasowanie

Srebrna folia będzie idealna przy prasowaniu. Umieszczamy ją pod pokryciem deski,dzięki czemu ciepło zostanie szybciej rozprowadzone, co skróci czas prasowania. Z powodzeniem wyczyści także brudne żelazko – wystarczy kawałek folii, po którym nim przejeżdżamy. Proste i praktyczne!

Ostrzenie

Jeżeli mamy tępe nożyczki, a nie posiadamy w domu ostrzałki, wystarczy kawałek folii aluminiowej złożyć na pół i pociąć go nożyczkami. W ten sposób staną się znowu ostre. Możemy wykorzystać też zużytą folię, np. po pieczeniu – zadziała tak samo skutecznie.

Pieczenie

Patyk w kształcie procy owijamy dwoma warstwami folii, w zagłębienie wkładamy jedzenie i pieczemy np. nad ogniskiem. Idealne upieczenie gwarantowane.

Zabezpieczenie 

Półki w lodówce możemy wyłożyć podwójną warstwą folii aluminiowej, dzięki temu będziemy mieć zabezpieczenie, np. gdy się nam coś rozleje lub zepsuje. Nie musimy myć wszystkich półek, a jedynie wymienić podkładkę. 

Folię możemy wykorzystać także do owinięcia nóżek mebli, by nie porysowały nam podłogi. Może stanowić również zabezpieczenie przez zwierzakami, które lubią wskakiwać na meble. Natomiast folię bąbelkową możemy wykorzystać jako ochronę przed włamywaczem – położona pod drzwiami wejściowymi poinformuje nas, że ktoś jest w naszym domu.

Strona matowa czy błyszcząca?

Pamiętajmy, że obydwie strony mają różne zastosowania. I tak strona matowa służy przedłużaniu świeżości (matową stroną do środka owijamy żywność) – dzięki temu nawet w upalne dni produkty się nie nagrzeją. Strona błyszcząca lepiej zatrzymuje ciepło – np. potrawę w naczyniu owijamy błyszczącą stroną do środka – dzięki temu nie wystygnie tak szybko.

Zapobieganie skraplaniu wody

By woda w spłuczce nam się nie skraplała, wystarczy wyłożyć ją folią bąbelkową od środka. Dzięki temu będziemy mieć izolację, która zapobiegnie skraplaniu się wody na powierzchni.

Ochrona przed mrozem

Folia bąbelkowa stanowi także świetną ochronę przed mrozem dla naszych roślin. Gdy nadciągają mrozy, zabezpieczamy donice naszych roślin przy pomocy folii. Teraz ujemne temperatury im nie straszne!

Uszczelnienie okien

W zimie możemy wykorzystać folię bąbelkową jako uszczelnienie okien.Przykładamy ją do szyby i przyklejamy wzdłuż krawędzi. Pomoże to w zabezpieczeniu nawet najbardziej nieszczelnych okien.

Ochrona owoców i warzyw

Folia do żywności, którą łatwo odrywa się palcami możemy wykorzystać do przedłużenia świeżości warzyw i owoców. Folia bąbelkowa wyłożona w szufladzie lodówki, zapobiegnie ich obijaniu się o siebie.

Artykuł powstał we współpracy z janniezbedny.pl

Originally posted 2017-02-07 10:33:51.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

własna kiełbasa

Robienie domowej kiełbasy

oszczednosci

Właściwe okna to sposób na zimowe oszczędności