w , , ,

Jak wybrać najlepsze konto bankowe?

W XXI wieku bardzo trudno jest realizować wiele z codziennych czynności bez konta w banku. Dodatkowo jest to dużo bezpieczniejsza forma lokowania zarówno oszczędności, jak i podstawowych środków na codzienne potrzeby.

Cechy dobrego konta bankowego

Dla każdego z nas w kwestii finansów bez wątpienia najważniejsze jest, aby oszczędności były bezpieczne. Lokując pieniądze w banku możemy być pewni, że tak właśnie jest. Nawet jeżeli firma, której powierzymy nasze oszczędności upadnie, ale jest to zarejestrowane w Polsce przedsiębiorstwo podlegające Komisji Nadzoru Finansowego, to otrzymamy z powrotem nasze pieniądze dzięki Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu (BFG). 

Jest to instytucja, która gwarantuje depozyty banków, jak i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Wysokość gwarancji wynosi 100 000 euro. Oznacza to, że w przypadku upadku instytucji finansowej, jeśli na naszych kontach znajdowała się kwota do tej wartości, nasze pieniądze zostaną zwrócone w ciągu 7 dni od wystąpienia wniosku o upadłość.

Konto osobiste, jak również oszczędnościowe powinno być tanie w utrzymaniu. Ważne są również warunki, jakie należy spełnić do obniżenia jego ceny. W większości banków nie są one trudne do spełnienia przy normalnym korzystaniu z rachunku, jednak w niektórych przypadkach nie jest to takie proste.

Konto nie powinno posiadać również ukrytych opłat. Część banków oferuje klientom dodatkowe bezpłatne usługi, które po określonym okresie czasu stają się płatne. Często są to niewielkie kwoty, które nawet ciężko zauważyć na rachunku, stąd ważne jest dokładne zapoznanie się z regulaminem.

Jak znaleźć konto bankowe?

Zobacz też: Bitcoin jest kobietą: Co kobieta powinna wiedzieć o bitcoinie?

Na stronie Ofin możemy znaleźć porównywarkę, dzięki której w czytelny sposób wybierzemy najlepsze konta bankowe. W górnej części należy wybrać podstawowe dane, które ułatwią filtrowanie wyników. Pierwszym z nich jest wysokość miesięcznych wpływów, a drugim liczba transakcji kartą w miesiącu. 

Dodatkowo jeśli interesują nas darmowe konta bankowe bez żadnych dodatkowych warunków lub swoboda darmowej wypłaty z dowolnego bankomatu w kraju należy zaznaczyć odpowiednie okienka pod suwakami z deklarowaną kwotą i ilością transakcji. 

Powyższe parametry należy zadeklarować, ponieważ to właśnie one są w większości banków podstawowym kryterium do przyznania darmowego konta dla klienta. Należy zwrócić uwagę, że często konto jest darmowe, ale bank pobiera opłatę za kartę jeśli nie zrealizujemy odpowiedniej liczby transakcji (często również na określoną kwotę).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jak walczyć z pierwszymi oznakami starzenia

Nasze ciało zaczyna się starzeć już po 25 roku życia

koronawirus kwarantanna

Kilka pomysłów na spędzenie czasu z dzieckiem w czasie kwarantanny