metody leczenia migreny
w

Jakie są najnowsze metody leczenia migreny, które mogą pomóc?

Przewlekła migrena to choroba neurologiczna, która charakteryzuje się występowaniem napadowych, silnych bólów głowy. Często powtarzające się napady migreny znacząco obniżają komfort życia, a nieleczone destabilizują życie zawodowe i prywatne.

Na szczęście w ostatnim czasie nastąpił ogromny postęp w diagnostyce i leczeniu migreny. Obecnie pacjenci mają dostęp do kilku nowoczesnych metod, takich jak wykorzystanie botoxu, czyli toksyny botulinowe typu A czy terapie biologiczne (erenumab i fremanezumab). Metody te oferują obiecujące wyniki w leczeniu bólów głowy.

Migrena przewlekła – objawy

Migrena przewlekła charakteryzuje się występowaniem bólów głowy przez co najmniej 15 dni w miesiącu. Objawia się silnym, pulsującym bólem głowy, który zazwyczaj dotyczy jednej strony. Towarzyszą jej często inne symptomy, takie jak: nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło i dźwięki, aura migrenowa (tzw. migrena z aurą, która może obejmować zaburzenia widzenia, drętwienie lub mrowienie w kończynach).

Migrena przewlekła może rozwinąć się z migreny epizodycznej, czyli takiej, która pojawia się raz lub dwa razy w miesiącu. Na napadowe bóle głowy częściej cierpią kobiety niż mężczyźni.

Osoby borykające się z migreną przewlekłą wymagają odpowiedniego leczenia oraz wsparcia medycznego. Niezbędne jest również zwiększenie świadomości na temat samej choroby oraz dostępności skutecznych terapii.

Jak wygląda leczenie migreny przewlekłej?

Pojawiające się często bóle głowy mogą skutecznie upośledzić zdolności do wykonywania codziennych czynności, nawet tych najprostszych. Leczenie migreny przewlekłej jest złożone i czasochłonne. Zazwyczaj obejmuje stosowanie leków doraźnie oraz profilaktycznie, a także terapie niefarmakologiczne, takie jak techniki relaksacyjne i zmianę stylu życia.

Leczenie migreny niestety często powoduje, że pacjenci nadużywają leków. Prowadzi to do obniżenia progu bólu, w efekcie czego chorzy odczuwają ból nawet po zażyciu dotychczas skutecznych dawek.

Najnowsze metody leczenia migreny przewlekłej

Do najnowszych metod leczenia migreny przewlekłej zaliczają się terapia toksyną botulinową typu A, leczenie biologiczne (przeciwciała monoklonalne – erenumab lub fremanezumab), a także nowe klasy leków, które skupiają się na leczeniu doraźnym.

Leczenie migreny toksyną botulinową typu A

Toksyna botulinowa typu A (botox) jest skuteczną metodą leczenia migreny. Wstrzyknięcia toksyny botulinowej w określonych odstępach czasu w mięśnie czoła, skroni i karku mogą pomóc w zapobieganiu migrenie przewlekłej. Jej działanie polega na blokowaniu sygnałów bólowych poprzez inhibicję uwalniania neuroprzekaźników, co prowadzi do zmniejszenia częstotliwości i intensywności napadów migrenowych. Dzięki tej metodzie chory może pozbyć się objawów towarzyszących migrenie nawet na kilka miesięcy. Efekt leczniczy działania toksyny botulinowej utrzymuje się zwykle około 3-4 miesiące. Po upływie tego czasu zabieg należy powtórzyć. Skuteczność toksyny botulinowej w leczeniu migreny została potwierdzona w badaniach klinicznych, takich jak badania PREEMPT, które doprowadziły do jej zatwierdzenia jako terapii dla pacjentów z migreną przewlekłą.

Leczenie biologiczne (immunologiczne) migreny przewlekłej

Jednym z najważniejszych przełomów w leczeniu migrenowych bólów głowy jest wprowadzenie terapii biologicznej nowej generacji – erenumab lub fremanezumab. Są to przeciwciała monoklonalne blokujące białko CGRP, którego wyrzut z zakończeń nerwowych poprzedza napad migreny. Leki te są podawane w formie zastrzyków podskórnych w odpowiedniej dawce raz na miesiąc lub raz na 3 miesiące.

Nowe leki na migrenę

Leczenie doraźne migreny ma na celu szybkie złagodzenie objawów podczas ataku. W leczeniu doraźnym zaleca się podawanie doustnych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), tryptany oraz nową klasę leków, takich ja gepanty i ditany.

Gepanty to doustne leki, które blokują receptor CGRP. Działają podobnie jak przeciwciała monoklonalne, ale stosuje się je doustnie. Mogą być stosowane zarówno w profilaktyce, jak i w leczeniu ostrych ataków. Ich przyjmowanie to szansa dla osób, które nie tolerują lub nie reagują na tradycyjne tryptany.

Leczenie migreny przewlekłej a refundacja

Leczenie migreny przewlekłej w Polsce jest od 1 lipca 2022 roku wspierane przez system refundacji. Program lekowy obejmuje refundację toksyny botulinowej typu A oraz przeciwciał monoklonalnych, takich jak erenumab i fremanezumab. Jednak, aby uzyskać dostęp do refundacji, pacjenci muszą spełnić określone kryteria. Diagnoza musi zostać potwierdzona przez lekarza przeprowadzającego kwalifikację do programu (na podstawie wywiadu, badania przedmiotowego oraz dokumentacji medycznej pacjenta).

Wymagana jest także dokumentacja medyczna potwierdzająca wcześniejsze próby leczenia profilaktycznego innymi lekami, które zakończyły się niepowodzeniem. Wśród warunków włączenia do programu jest także brak przeciwwskazań do zastosowania toksyny botulinowej typu A i przeciwciał monoklonalnych.

Publikacja powstała dzięki współpracy z nowoczesną placówką diagnostyczno-zabiegową – Centrum Medyczne Skopia w Krakowie.

Skomentuj

rękawica kessa

Rytuał oczyszczający z rękawicą KESSA