w ,

Posiłki w przedszkolu – co powinny jeść dzieci?

Dziecko w wieku przedszkolnym intensywnie się rozwija, dlatego bardzo ważna jest zbilansowana i urozmaicona dieta. Jakie posiłki powinny pojawić się w jadłospisie przedszkola? Na co zwrócić uwagę?

Przedszkole to czas, w którym dziecko intensywnie rozwija swoje umiejętności oraz ćwiczy umysł. Aby wszystko przebiegało prawidłowo bardzo ważna jest odpowiednia dieta, która będzie bogata we wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Powinniśmy wiedzieć jakie produkty będą najlepsze, a o których należy unikać. Dobrze zapoznać się z takimi informacjami w momencie, gdy dziecko zaczyna uczęszczać do przedszkola. Jadłospis przedszkolaka powinien uwzględniać posiłki, które bogate są w witaminy oraz mikroelementy.

Dziecko w przedszkolu powinno spożywać posiłki regularnie w ciągu całego dnia. Dieta musi uwzględniać produkty, które bogate są w witaminy oraz mikroelementy potrzebne do prawidłowego rozwoju. Wśród posiłków powinny pojawiać się produkty z różnych grup. W jadłospisie powinny pojawić się przede wszystkim warzywa, owoce, ryby, mięsa oraz nabiał. Ważne by dostarczana była odpowiednia ilość składników odżywczych, które pozytywnie wpłyną na rozwój dziecka w wieku przedszkolnym.

Jakie produkty są niezbędne?

W diecie dziecka powinny znaleźć się przede wszystkim produkty zbożowe. Pieczywo, ryż, makaron czy kasze – wszystkie te produkty są źródłem złożonych węglowodanów, które dostarczają sporą ilość energii. Znajduje się w nich również mnóstwo potrzebnych składników mineralnych, takich jak żelazo, miedź, magnez, fosfor czy potas. Zboża zawierają również witaminy z grupy E oraz B, które stanowią bardzo ważny składnik w diecie każdego dziecka. W jadłospisie przedszkolaka powinny znaleźć się takie produkty jak np. kasza jaglana, jęczmienna, gryczana, płatki owsiane, jęczmienne czy pszenne oraz różnego rodzaju makarony.

Niezbędne są również produkty białkowe, które zawierają wiele cennych substancji odżywczych pomagających w prawidłowych rozwoju dziecka. Chodzi przede wszystkim o sery, jaja, mięso, ryby oraz wszystkie mleczne produkty. To w nich znajdują się liczne witaminy oraz składniki mineralne takie jak wapń, żelazo czy fosfor. Ważne są również tłuszcze pochodzenia roślinnego, dlatego w diecie nie powinno zabraknąć roślin strączkowych czy orzechów.

Owoce i warzywa powinny stanowić dodatek do każdego pożywienia. Każdego dnia dziecko powinno spożywać odpowiednią ilość tych produktów. W ten sposób zadbamy o dostarczenie jak największej ilości witamin oraz minerałów do organizmu dziecka. Istotne jest również to, że warzywa oraz owoce wpływają na układ trawienny i i regulują pracę przewodu pokarmowego oraz glukozę we krwi.

Czego unikać?

Należy unikać słodyczy oraz słonych przekąsek, które nie posiadają żadnych istotnych substancji odżywczych. Oczywiście nie oznacza to, że trzeba całkowicie z nich zrezygnować, jednak pamiętajmy, że nadmierne spożywanie takich produktów może prowadzić do otyłości. Starajcie się zastępować słodkie i słone produkty zdrowymi przekąskami. Zrezygnujmy również ze słodkich napojów, w których składzie znajdują się wysoko przetworzone cukry, które stanowią źródło pustych kalorii.

Więcej informacji
Artykuł powstał we współpracy z npjs.warszawa.pl – Niepublicznym Przedszkolem Językowo-Sportowym

Originally posted 2018-09-09 21:46:30.

Skomentuj

domowe sposoby na sprzątanie

Sprzątanie łazienki

Sprytna Polka na zakupach, czyli smart shopping w praktyce