w

USG jamy brzusznej: każdy powinien się badać

Czujesz ból brzucha? A może doskwierają Ci problemy żołądkowe? Nie zwlekaj z wizytą u lekarza, bo często objawy te zwiastują poważniejsze kłopoty zdrowotne. W ich przypadku czas odgrywa kluczową rolę; im szybciej zareagujemy, tym większe są nasze szanse na pełne wyzdrowienie. Właśnie dlatego nikt nie powinien unikać USG jamy brzusznej.

Każda diagnostyka dolegliwości brzusznych rozpoczyna się od przeprowadzenia właśnie tego badania. USG jamy brzusznej to w końcu metoda powszechnie dostępna, całkowicie nieszkodliwa i bezbolesna, a poza tym umożliwia lekarzowi zapoznanie się z obrazem wnętrza ciała oraz wykrycie ewentualnych zmian chorobowych. Do USG kieruje się pacjentów z podejrzeniem kamicy pęcherzyka żółciowego, zapalenia trzustki lub wyrostka robaczkowego, kamieni nerkowych, chorób wątroby, śledziony, dróg żółciowych, nerek, nadnerczy, dużych naczyń jamy brzusznej, narządów miednicy mniejszej, czyli pęcherza moczowego u obu płci, u kobiet narządu rodnego, a u mężczyzn – prostaty. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeśli chodzi o choroby żołądka i jelit, to rozstrzygającymi badaniami są jednak badania endoskopowe, choć za pomocą USG wykryć można niektóre stany zapalne jelit.

USG jamy brzusznej: raz do roku?

Bóle brzucha to jedno, ale USG jamy brzusznej warto wykonywać również profilaktycznie. Zdaniem lekarzy-specjalistów warto badać się w ten sposób przynajmniej raz w rokudotyczy to przede wszystkim osób powyżej 50 roku życia, gdyż grupa ta charakteryzuje się podwyższonym ryzykiem zachorowania na nowotwór złośliwy (m.in. narządów jamy brzusznej). Wiek wiekiem, ale badaniu USG jamy brzusznej należy się koniecznie poddać w przypadku wystąpienia następujących objawów: ostry lub przewlekły ból brzucha, nagłe powiększenie się jego obwodu lub niespodziewana utrata wagi ciała, utrudnienia w oddawaniu moczu i stolca, uraz brzucha, wyczuwalne palpacyjne guzy w jamie brzusznej.

USG jamy brzusznej: odpowiednio się przygotuj!

Pacjent do badania ultrasonograficznego musi być właściwie przygotowany, gdyż inaczej obraz uzyskiwany na ekranie monitora nie będzie odpowiednio czytelny. Część narządów jest bowiem niemożliwa do obejrzenia, jeżeli w przewodzie pokarmowym zalega jedzenie, płyn lub gaz. Dlatego zaleca się, żeby przed badaniem pacjent pozostawał 5-8 godzin bez jedzenia. W dniu poprzedzającym USG jamy brzusznej należy też pamiętać o zjedzeniu lżejszej niż zazwyczaj kolacji, gdyż w ten sposób zminimalizujemy ryzyko wystąpienia gazów jelitowych. Wskazane jest, żeby osoby otyłe lub ze skłonnością do wzdęć przez trzy dni przed badaniem przyjmowały Espumisan lub inny lek na wzdęcia.

Samo badanie USG jamy brzusznej przebiega całkowicie bezboleśnie. Pacjent musi się jedynie położyć na plecach, odkryć brzuch i poczekać aż lekarz nałoży na jego skórę warstwę specjalnego żelu. Następnie lekarz przykłada głowicę ultrasonografu do brzucha pacjenta – ultradźwięki przedostają się przez skórę do wnętrza, odbijają od narządów, a następnie wracają i są prezentowane na ekranie monitora jako obrazy. Na koniec badania diagnosta krótko streszcza jego wynik i wskazuje na ewentualne elementy, które mogą wywoływać pewien niepokój.

 

 

Originally posted 2016-11-29 12:57:30.

Skomentuj

kuchnia-molekularna

Na czym polega kuchnia molekularna?

magnetoterapia

Magnetoterapia na zwiększenie odporności organizmu