zarządzanie rodzinnym budżetem
w

Proste sposoby, które pozwolą Ci skutecznie zarządzać rodzinnym budżetem

W internecie pojawia się wiele blogów dotyczących oszczędzania. I nie bez powodu –  to odpowiedź na rosnące zainteresowanie wokół tego tematu. Planowanie wydatków może być wyzwaniem dla każdego. Szczególnie trudne może się jednak okazać, gdy masz na głowie kredyt i wychowujesz dzieci. Jest jednak kilka metod, które umożliwią Ci lepsze zarządzanie rodzinnym budżetem.

Po pierwsze – jasny cel

Trudno jest działać bez celu. Oszczędzanie nie zawsze jest proste, a planowanie budżetu rodzinnego pochłania czas i energię. Zanim więc zaczniesz, zastanów się dlaczego w ogóle to robisz. Jeśli jasno określisz cel, będziesz działać nawet, gdy zabraknie motywacji albo pojawią się niespodziewane problemy. Może chcesz zapewnić dzieciom szansę na pełen rozwój, móc zapisać je na płatne zajęcia czy umożliwić im wyjazd na najlepsze studia? A może marzysz o corocznym podróżowaniu całą rodziną albo o zakupie domu? Pomyśl o sytuacjach, gdy na przeszkodzie do marzeń stał brak pieniędzy i nie trać swojego celu z oczu.

Skoncentruj się przede wszystkim na założeniach długoterminowych. Zakup pięknej sukienki może wydawać się świetnym pomysłem, ale tylko do momentu, w którym nie uświadomisz sobie, że to oznacza mniejsze oszczędności na wakacje czy emeryturę albo odwlekanie w czasie spłaty kredytu. Długoterminowe cele wymagają wielu wyrzeczeń. Ale to właśnie one pozwalają Ci osiągnąć wolność finansową.

Wydawaj świadomie

Nie bez powodu tak wiele mówi się o efekcie latte. Jedna kawa czy śniadanie na mieście rzeczywiście nie robią wielkiej różnicy, ale kiedy zsumujesz wszystkie takie wydatki, może wyjść z tego duża kwota. Co więcej, o wielu z nich szybko zapominasz, za to zarządzanie rodzinnym budżetem znów skończy się porażką. Właśnie dlatego potrzeba Ci większej świadomości. A jak ją osiągnąć? Monitorując, na co wydajesz pieniądze. Perspektywa zapisywania każdej złotówki może Ci się wydawać czasochłonna i męcząca. Nie chodzi jednak o prowadzenie takich zapisków przez całe życie. Wystarczy już 3-miesięczna analiza i planowanie finansowe. Po tym czasie będziesz mieć już dostatecznie dużo danych, by wyciągnąć wnioski i wyeliminować nawyki niekorzystnie wpływające na rodzinne finanse. Może okazać się, że z pozoru drobna zmiana daje ogromne rezultaty.

Stwórz kalendarz budżetowy

Dużą część Twojego budżetu pochłaniają stałe wydatki. Nie oznacza to jednak, że pozostałą kwotę zawsze możesz rozdysponować w ten sam sposób. Nie ma się co oszukiwać – co chwilę zdarzają się nagłe sytuacje, które nadwyrężają Twój budżet. Zepsuta lodówka, nowe opony do samochodu czy wycieczka szkolna dziecka mogą zburzyć Twój plan, jeśli będzie mało elastyczny. Kalendarz budżetowy pozwala Ci lepiej rozdysponować pieniądze, jeśli taka nagła sytuacja znów się wydarzy. Powinny znaleźć się w nim terminy wszystkich przewidywanych opłat wraz z wysokością kwot. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zaplanować, na co przeznaczyć wypłatę. Znacznie szybciej i prościej będziesz też mogła ocenić, które planowane zakupy odłożyć w czasie na przykład na kolejny miesiąc.

Zadbaj o realistyczne zarządzanie rodzinnym budżetem

A skoro już mowa o realistycznym planowaniu, to warto wspomnieć o samym harmonogramie. Jego podstawą są oczywiście stałe wydatki – zacznij więc od określenia, jakie rachunki i jakiej wysokości musisz opłacać co miesiąc. W tym zestawieniu uwzględnij nie tylko opłaty za prąd czy czynsz, ale też raty kredytu. Jeśli masz już za sobą spisywanie wydatków przez 3 miesiące, łatwo oszacujesz też, ile średnio Twoja rodzina wydaje na jedzenie. Wszystkie te kwoty odejmij od wypłat, które trafiają co miesiąc na rodzinne konto. Tym samym dowiesz się, ile pieniędzy realnie zostaje wam na pozostałe wydatki. To dobry moment, by określić, jaką kwotę regularnie chcesz wpłacać na konto oszczędnościowe, by zrealizować długoterminowe finansowe cele.

Wykorzystaj metodę koperty

Korzystając z karty, łatwiej wydajesz pieniądze, dlatego przez chwilę ogranicz się do banknotów. Wprawdzie dysponowanie tylko gotówką jest w tym momencie bardzo niepraktyczne czy niewygodne, ale możesz wprowadzić tę metodę do swojego życia tylko na kilka tygodni. Już to sprawi, że zyskasz większą świadomość, a zarządzanie rodzinnym budżetem stanie się łatwiejsze.

Ta metoda to właściwie przeniesienie przygotowanego harmonogramu do kopert. Wartość miesięcznej wypłaty pomniejszoną o opłaty za rachunki  i włóż do odpowiednich kopert. Jedna z nich może być przeznaczona na przykład na jedzenie na mieście czy kawę, druga na ubrania czy małe zachcianki, trzecia na nieprzewidziane wydatki. Przeznaczenie kopert zależy od Ciebie i potrzeb Twojej rodziny. Pamiętaj jednak, by podczas zakupów płacić tylko pieniędzmi i to z odpowiedniej koperty. Dzięki temu na własne oczy przekonasz się, ile pieniędzy przeznaczasz na dany cel, czasem zupełnie nieistotny. Może okazać się, że jesteś w stanie zrezygnować z części zachcianek na rzecz powiększenia budżetu w innej kopercie. A może uznasz, że warto wydać mniej na jedzenie na mieście, a nadwyżkę przelewać na konto oszczędnościowe.

2 komentarze

Dodaj odpowiedź

    Skomentuj

    outsourcing w małej firmie

    Outsourcing w małej firmie: deleguj zadania, oszczędzając czas i pieniądze

    najpierw płać sobie

    Jak zasada „najpierw płać sobie” pomoże Ci szybko zwiększyć oszczędności?