w ,

5 sposobów jak zwolnić

relaks

Gdy jest się rodzicem, trudno trzymać się ścisłego planu, wyznaczać mnóstwo celów i konsekwentnie je realizować. Trzeba zwolnić. Doskonale potrafią nauczyć tego właśnie dzieci, które czerpią radość z małych rzeczy. Opieka nad nimi pozwala zwrócić uwagę na te same małe powody do uśmiechu. Jest 5 prostych sposobów na to, jak zwolnić.

1. Doceń naturę
Jako dorośli jesteśmy przyzwyczajeni do otaczającego nas świata i nie zwracamy uwagi na to, jak bardzo jest niezwykły. Tymczasem dzieci fascynuje wszystko – od autobusu, po mrówki czy rośliny. Warto więc czerpać ten zachwyt od dzieci i razem z nimi przyglądać się motylom, szukać najpiękniejszych jesiennych liści czy idealnego kamienia. W ten sposób łatwo zdać sobie sprawę, jak niezwykła i piękna jest przyroda i otaczający nas świat.

2. Bądź świadomy zmysłów
Tak dużo mówi się o życiu „tu i teraz”. Warto więc wcielić to w życie. Nie ma lepszego sposobu na to, jak zwolnić, niż w wolnej chwili po prostu pójść z dzieckiem w jakieś ładne miejsce i skupić się na otaczającym was świecie. Najpierw przyjrzycie się wszystkiemu wokół. Potem zamknijcie oczy i pomyślcie o tym, co słyszycie – o ptakach, szumie wiatru, a może samochodach w oddali. Tak samo skupiajcie się na kolejnych zmysłach. Bądźcie w pełni świadomi świata wokół was.

3. Miłość ma dużą moc
Dzieci są bardzo hojne w swojej miłości – chętnie całują czy przytulają rodziców i równie chętnie przyjmują miłość w zamian. Warto więc okazywać im tę miłość – całując kolano, w które dziecko się uderzyło, by mniej bolało czy przychodząc przytulić dziecko na dobranoc. Ucz się miłości od własnych dzieci, które są tu najlepszym nauczycielem – kochaj prosto i prawdziwie.

4. Więcej śmiechu
Dorosłe życie to w wielu przypadkach odpowiedzialność i bycie poważnym. Dzieci potrafią jednak zupełnie to zmienić. I bardzo dobrze, bo nie bez powodu mówi się, że śmiech to zdrowie. Jako rodzic musisz zmienić swoje nastawienie – być gotowym na dziwne tańce, zabawy czy robienie żartów. Szybko zauważysz, że śmiech nie tylko pozwoli ci na bardziej swobodną zabawę z dziećmi, ale przede wszystkim jest to dobry sposób, by odstresować się i przez chwilę nie martwić się obowiązkami, tylko po prostu cieszyć chwilą.

5. To tylko czas – nic więcej
Jako młodym dorosłym często wydaje nam się, że jesteśmy w stanie manipulować czasem i jakoś go oswoić. Dzieci zupełnie zmieniają te perspektywę. I bardzo dobrze, bo warto zrozumieć, że czas to tylko czas. Składa się z pojedynczych chwil, drobnych fragmentów, które są ze sobą połączone. Jeśli to zrozumiesz, łatwiej będziesz cieszyć się małymi rzeczami, bo każda z nich będzie dla ciebie równie ważna.

 

Zobacz też: Poznaj 7 najlepszych suplementów na odchudzanie

pojemniki do przechowywania

Przestrzeń doskonale zorganizowana, czyli jak przechowywać z głową

drewniane zabawki

Dlaczego warto pokochać drewniane zabawki?