w ,

Balkon, czyli Twój raj, miejsce bogate w zieleń, pełne harmonii i barw

Przestrzeń balkonu, to zwykle kilka metrów, które gustownie urządzone, mogą być dla nas oazą, odpowiednią do codziennego relaksu. Wielobarwne kwiaty i rośliny sprawią, że na własnym balkonie, poczujesz się jak w raju.

Jakie rośliny warto postawić na naszym balkonie?

Niewielka przestrzeń balkonu sprawia, że nie możemy umieścić na niej tylu roślin, jak w przypadku ogrodu. Warto także zastanowić się, czy nasz balkon jest miejscem zacienionym, czy raczej słonecznym, po to by dobrać odpowiednie gatunki, które przetrwają panujące u nas, warunki.

Dla osób, których balkon jest mocno nasłoneczniony, idealnym wyborem będą, występujące w wielu barwach pelargonie. Kwiaty te, wyglądają dobrze zarówno w stojących donicach, jak i takich, które zawieszamy pod sufit. Nie wymagają od nas dużej pielęgnacji, wystarczy, że raz w tygodniu, maksymalnie dwa razy, zostaną podlane zwykłą wodą, a raz na trzy tygodnie wzmocnimy je nawozem. Pelargonie, to kwiaty na balkon, idealne dla osób zabieganych, nie mających dużo czasu na ich pielęgnacje, lecz lubiących przyglądać się pięknym, wielobarwnie kwitnącym roślinom.

rododendrony

Osobom, które chcą aby ich kwiaty balkonowe miały kształty krzaczków poleca się przede wszystkim rododendrony różaneczniki oraz azalie. Rośliny te wymagają od nas zakwaszania ziemi, a także obrywania przekwitniętych pąków, lecz efekt ich kwitnięcia, każdego wprawia w zachwyt. Kolejnym ogromnym atutem tych roślin jest to, że dobrze pielęgnowane i zabezpieczane przed zimnem, będą rosły latami.

Kwiaty balkonowe mogą wprowadzać na nasz balkon elementy egzotyki. Datury, to kwiaty dla osób, które chcą się odróżnić od sąsiadów, posiadać roślinę o oryginalnym, niecodziennym wyglądzie. Kwiaty datury występują w wielu barwach, lecz to ich kształt przypominający trąbkę, przykuwa naszą największą uwagę.

Z pewnością będziemy się nimi zachwycać, lecz są to kwiaty, które wymagają dużej ilości pielęgnacji, częstego nawadniania, nawożenia, zacienienia i osłonięcia od wiatru. Nie zaleca się wsadzania ich w mieszkaniach, w których są dzieci, gdyż są to rośliny trujące.

Datury

Projektując balkon często przyglądamy się tym, które mają nasi sąsiedzi. Chcemy by nasz był jeszcze bardziej kolorowy, bogaty inny niż wszystkie.

Co zrobić by nasz balkon wyrażał naszą kreatywność, unikatowość?

Jednym ze sposobów, aby odróżnić się od innych, jest stworzenie interesującej kompozycji, którą możemy urozmaicić różnymi trawami, a także postawić na kaskadowym kwietniku.

  • Koniec z wsadzaniem tylko jednego gatunku kwiatów do jednej donicy, które ustawiamy w rzędzie obok siebie lub zawieszamy. Przyszedł czas na kompozycje, kolorowe miksy, które zachwycą nas korowodem barwi i zapachów.
  • Podczas tworzenia kompozycji warto łączyć rośliny tak, by miały one podobne wymagania glebowe. Jest to podstawowa kwestia, która ma wpływ na to, czy nasza kompozycja przetrwa próbę czasu.
  • Zwracając uwagę na walory estetyczne, warto dobierać kwiaty, których barwy ze sobą kontrastują. Takie działanie pozytywnie wpływa na efekt końcowy.
  • Tworząc kompozycje warto łączyć rośliny wielosezonowe z takimi, które też przetrwają kilka sezonów, a jednoroczne wsadzać razem. Unikniemy w ten sposób marnowania naszych pieniędzy i pracy włożonej w pielęgnację.

Znakomitym połączeniem jest wsadzenie kwiatów bacopy z lobelią. Obie rośliny charakteryzują się nie kwiatkami o niedużych płatkach, a jednocześnie znakomicie kontrastują kolorystycznie. Bacopa, to roślina, której kwiaty są białe lub różowe, natomiast lobelia, występuje w ciemnym chabrowym kolorze. Takie połączenie sprawi, że nasza donica będzie wyglądać nietuzinkowo, na pewno przyciągnie wzrok sąsiadów.

wilce

Znakomite liściaste kwiaty na balkon, to wilce, które występują w dwóch wersjach kolorystycznych, bordowej, jak i zielonej. Znakomitym dopełnieniem połączenia tych dwóch rodzajów wilcy, jest wsadzenie ozdobnej trawy, która ubogaci kompozycje kolorystycznie.

Jednymi z bardziej lubianych przez kobiety kwiatów są róże.
Na balkony zaleca się wsadzanie odmiany, która nazywa się róża miniaturowa. Kwiaty są niewielkiej wielkości, a wielkość krzewu nie przekracza wysokości pół metra. Wsadzając kilka krzewów w jedną, dużą donicę warto wybrać różne barwy, a otrzymamy nietuzinkowy efekt. Jeśli uchronimy te rośliny przed ostrymi promieniami słońca, wiatrem oraz zmarznięciem, to mamy duże szanse na to, że przetrwają więcej niż jeden sezon. Latem należy dbać o ich dobre nawodnienie, a przed zimą zaleca się otoczenie ich słomą.

Kwiaty balkonowe, to z pewnością coś, co każda kobieta uwielbia i z chęcią pielęgnuje, lecz warto także posiadać rośliny, które możemy wykorzystać w kuchni, podczas gotowania. Nie ma nic przyjemniejszego, niż wyjść na balkon i zerwać świeże liście [u]bazylii[/u], [u]oregano[/u], czy też zaparzyć sobie aromatyczną miętową herbatę.

Wszystkie nasze kompozycje warto ustawiać na kaskadowym stojaku, gdyż zaoszczędzimy wtedy przestrzeń, będziemy mogli postawić sobie stoliczek i krzesełka, a przede wszystkim, zyskamy możliwość wprowadzania zmian, modyfikacji układów kaskadowych.

Stwórz balkon, na którym po powrocie z pracy, będziesz czuć się jak na luksusowych wakacjach. Niech Twój balkon będzie Twoim rajem, miejscem, gdzie codziennie będziesz relaksować się przy filiżance kawy i nabierać nowej energii do życia. Nie zwlekaj, dobierz takie kwiaty, które najbardziej odpowiadają Twojemu poczuciu estetyki, umieść je w donicach, pielęgnuj, patrz jak kwitną i czerp radość z życia.

Autor artykułu:
Artykuł przygotował internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje szeroki wybór donic ogrodowych z drewna: ( ogrodolandia.pl/donice-drewniane ). W ofercie znaleźć można też donice z technorattanu, plastiku czy ceramiki.

Originally posted 2017-01-21 20:28:18.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

slow fashion

W modzie coraz popularniejszy jest trend slow fashion

jak oszczedzac pieniadze

Jak skutecznie oszczędzać pieniądze?