w

Jak skutecznie oszczędzać pieniądze?

W obecnych czasach niezwykle istotna jest kwestia oszczędzania. Ze względu na rozwój techniki społeczeństwo ma coraz większe potrzeby konsumpcyjne, a codzienne wydatki dotyczące kosztów życia często sięgają kwot uniemożliwiających odłożenie pieniędzy. Dlatego też istotne, aby nauczyć się odpowiedniego zarządzania pieniędzmi.

Okaże się to niezwykle wartościowe w przypadku nagłych wypadków, ale również zaplanowanych zakupów, wyjazdów wakacyjnych, bądź też inwestycji, które pozwolą na utworzenie dochodu pasywnego, a więc stałej kwoty trafiającej do budżetu, która nie będzie wymagała dużej pracy.

Jak nauczyć się zarządzania funduszami?

Przede wszystkim należy uświadomić sobie jakie wydatki są obligatoryjne, a jakie są zbędne, bądź też można z nich zrezygnować. W tym celu należy przez okres miesiąca obserwować każdy wydatek oraz notować go. Pomocne w tym celu okaże się korzystanie ze specjalnego notatnika czy zeszytu. Po okresie obserwacji warto zaznaczyć wydatki stałe, czyli niezmienne(czynsz, kredyty, abonamenty telefoniczne, karnety na siłownie itp.), po czym określić również opłaty, które mogą osiągać wahania(prąd, gaz, woda). Warto zastosować szerszy zakres kwotowy. Dla przykładu, jeśli każdego miesiąca opłaty za prąd wynoszą około 120 zł, to należy zaokrąglić tę sumę do 150 zł. Następnie należy zsumować te wydatki, stanowią one bowiem kwotę, która w każdym miesiącu będzie rozdysponowana. W przypadku gdy w danym miesiącu któraś z pozycji podlegająca wahaniom osiągnie tę niższą kwotę, to należy ją zaoszczędzić. Warto w tym celu założyć konto oszczędnościowe i przelewać na nie każdego miesiąca te różnice kwotowe. Po ustaleniu kosztów stałych powinno się przejść do analizy pozostałych wydatków. Oznaczyć wydatki spożywcze, wydzielić kilka kategorii, np. „leki”, „odzież”, „rozrywka”, „jedzenie”. Należy przy tym zadaniu oznaczyć koszty, których chce się unikać, które należałoby wyeliminować. Po zsumowaniu konkretnych kategorii można ustalić budżet miesięczny, przy czym na każdą kategorię należy wyznaczyć daną sumę pieniędzy. Następnie trzeba odjąć od kwoty zarobków szacowane wydatki i w efekcie otrzymuje się kwotę, którą można każdego miesiąca zaoszczędzić. Powinno się również ustalić comiesięczną kwotę rezerwy finansowej przeznaczanej na niespodziewane wydatki. Należy trzymać się ustalonych limitów i nie wydawać pieniędzy na przyjemności, rzeczy, z których można zrezygnować jeśli kwota do rozdysponowania na rozrywkę została już osiągnięta.

Motywacja do oszczędzania

Niewątpliwie czynnikiem zachęcającym do oszczędności są listy planowanych zakupów. Mogą to być zarówno gadżety, takie jak nowy samochód, telefon, modne ciuchy, ale również rzeczy potrzebne, które należałoby wymienić, czyli np. pralka. Wszelkie planowane inwestycje także powinny się znaleźć na takiej liście. Jeśli będzie się co jakiś czas spoglądało na spis rzeczy, które chce się nabyć, to będzie się o wiele bardziej zaangażowanym w oszczędzanie. Warto taką listę umieścić w zeszycie, w którym sporządza się spis wydatków.

Gdy zabraknie gotówki

Może zdarzyć się tak, że nagła potrzeba zakupowa przerośnie możliwości finansowe danej osoby. Bywa, że mimo racjonalnego oraz odpowiedniego oszczędzania nie jest się w stanie pokryć wydatków pieniędzmi z oszczędności. W tym przypadku nie należy się obawiać kredytów, czy chwilówek, które zapewnią nagły zastrzyk finansowy. Powinno się jednak zachować kilka zasad. Warto pożyczyć nieco większą kwotę, niż się potrzebuje. To zapewnia komfort finansowy i gwarantuje posiadanie pieniędzy na ratę nawet w chwilach deficytu finansowego. Powinno się również uwzględnić raty w budżecie miesięcznym. Warto również porównać kilka ofert kredytowych i na ich podstawie wybrać najbardziej korzystną. Poleca się także zasięgnąć opinii innych, którzy mają już doświadczenie z zaciąganiem kredytu w danej firmie. Kredyty są niewątpliwym plusem w przypadku korzystnych inwestycji finansowych. Często warto wziąć kredyt w celu pomnożenia finansów, należy jednak rozważyć, czy koszty kredytu nie będą wyższe niż zysk z danej inwestycji oraz należy mieć pewność, iż w przypadku niepowodzenia ma się finanse na spłatę pożyczki.

Nauka odmawiania

Najważniejszym warunkiem, od którego zależy oszczędzanie jest to, aby potrafić odmawiać sobie rzeczy, które nie są potrzebne. W tym celu warto walczyć z nagłymi i drobnymi potrzebami konsumenckimi, które kierowane są impulsem. Bardzo dobrą metodą jest zapisywanie przedmiotów, które chce się mieć, odczekanie tygodnia. Jeśli wciąż czuje się potrzebę posiadania danej rzeczy, to znaczy, iż jest to przedmiot ważny, pożądany. Często jednak okazuje się, iż chęć na zakup przedmiotu znika, okazuje się bowiem, iż było to motywowane nagłą, chwilową zachcianką. . Nawet jeśli są to rzeczy tanie, to w przypadku ich nagromadzenia w ciągu jednego miesiąca może uzbierać się spora suma pieniędzy.  Warto również unikać kupowania droższych rzeczy w przypływie emocji, większe zakupy należy dokładnie przemyśleć i przeanalizować, czy nie zaburzą one miesięcznego budżetu. Powinno się rozważyć plusy oraz minusy posiadania danego przedmiotu.

Więcej informacji
Artykuł został dostarczony przez portal https://www.centrumpozyczek360.pl na którym można znaleźć mnóstwo informacji dotyczących kredytów i pożyczek.

Originally posted 2017-01-22 09:57:53.

Skomentuj

Balkon, czyli Twój raj, miejsce bogate w zieleń, pełne harmonii i barw

Jak wykorzystywać social media do promocji firmy?