jak zbudowac taras
w ,

Chcesz mieć wakacje każdego dnia? Zbuduj taras!

Tarasy to wyjątkowe miejsca w domowym zaciszu. Pomagają nam się odciąć od pędzącego świata, pracy i elektroniki. Dzięki temu regenerujemy nasze siły dużo szybciej i na dodatek na świeżym powietrzu.

Zaplanuj dobrze swój taras!

Planowanie to niezwykle ważny proces. Wykonanie tarasu bez odpowiedzi na szereg pytań może zaowocować drogą inwestycją w miejsce, gdzie nawet nie będziemy chcieli przebywać. Właśnie dlatego zanim dowiemy się jak zbudować taras czy jak zrobić taras idealny, trzeba najpierw odpowiedzieć sobie na pytania, jakie oczekiwania mamy wobec tego miejsca i jakie ono powinno być.

Pierwsza kwestia, nad jaką musimy się zastanowić, to otoczenie naszego ogródka. Z jednej strony możemy chcieć eksponować to, co nas otacza, z drugiej być może chcemy zasłonić jakiś pobliską ruderę bądź osłonić się przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów. Poza ograniczaniem pola widzenia musimy upewnić się czy nasze miejsce przeznaczone do odpoczynku będzie dostatecznie daleko od śmietników, kanalizacji bądź kompostowników. Nikt nie chce spędzać wolnego czasu wśród nieprzyjemnego zapachu rozkładających się resztek jedzenia, prawda?

Dobrą praktyką jest łączenie tarasu z salonem. Dzięki temu nasi goście w łatwy sposób będą mogli przemieszczać się po naszym domu bez konieczności przechodzenia przez pokoje, w których być może nie chcielibyśmy by się znaleźli. Będzie to również świetne rozwiązanie, jeżeli zdecydujemy się na zorganizowanie przyjęcia w domu. Z jednej strony będziemy mogli spędzać czas na świeżym powietrzu, a z drugiej – w razie gwałtownego pogorszenia pogody – można szybko ukryć się w domu.

jak zbudowac taras
jak zbudowac taras

Przed budową tarasu warto upewnić się, że mamy odpowiednio przygotowanie przyłącze wodne. Przygotowane miejsce podpięcia węża umożliwi nam nie tylko szybkie zasilenie naszej potencjalnej fontanny bądź oczka wodnego, ale także łatwiejsze utrzymanie naszego tarasu w czystości. Taras koniecznie musi mieć nawierzchnie, która umożliwi łatwy odpływ wody z jego powierzchni, o czym również trzeba pamiętać.

Zaleca się by taras został wybudowany od wschodu lub północy. W ten sposób z samego rana będziemy mieć słońca co uprzyjemni spożywanie śniadań i picie kawy. Natomiast popołudniu będziemy mieć przyjemny cień, który umili przebywanie na zewnątrz.

Natura przede wszystkim!

Posiadanie własnego tarasu ma być pretekstem do przebywania na świeżym powietrzu. Właśnie dlatego warto zadbać o to, aby taras rzeczywiście był miejscem, które pozwala nam na kontakt z naturą. Z tego też powodu istotnym jest wybór odpowiedniego materiału na taras. Największą popularnością cieszy się oczywiście drewno. Drewniany taras nie tylko świetnie można skomponować z każdym domem, ale przede wszystkim wygląda naprawdę idealnie w połączeniu z naturalną zielenią roślin.

Trzeba jednak zastanowić się nad tym, jakie drewno wybrać oraz pamiętać, że drewniany taras to nie tylko zalety, ale również i kilka wad. Przede wszystkim drewno potrzebuje odpowiedniego zabezpieczenia oraz regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, aby użytkownik mógł długo cieszyć się pięknym tarasem. Ponadto do wyczyszczenia tarasu trzeba również się bardzo przyłożyć.

Ale z drugiej strony drewniany taras to również szereg zalet. Przede wszystkim ważne jest to, że taki taras łatwo wykonać. Dodatkowo warto podkreślić, że drewno nie wyziębia się zbyt mocno i jest bardzo przyjemne w dotyku, co jest szczególnie ważne, gdy posiadamy małe dzieci. Nie bez wątpienia pozostaje również fakt, iż drewno przepięknie komponuje się z roślinnością w ogrodzie i wygląda naprawdę naturalnie. A skoro już o roślinności mowa…

jak zbudowac taras
jak zbudowac taras

Posiadanie własnego tarasu bardzo często wiąże się z chęcią uprawiania roślin. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że rośliny mogą pełnić wiele różnych funkcji. Niektóre z nich – np. bluszcz czy glicynia – świetnie sprawdzą się w roli zasłony przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów czy przechodniów. Dlatego, jeżeli zależy nam na samotności i odrobinie prywatności, warto postawić na różnego rodzaju pnącza posadzone na pergoli. Każda pani domu z pewnością ucieszy się z możliwości wyhodowania własnych ziół czy owoców. Taras to idealne miejsce dla przeróżnych ziół, które nie tylko można wykorzystać podczas gotowania, ale dodatkowo pięknie pachną i na słońcu wydzielają przyjemne olejki eteryczne. Równie dobrze na tarasie można posadzić wszelkiego rodzaju truskawki, borówki, poziomki czy maliny. Własnoręcznie wyhodowane owoce to prawdziwa radość i niepowtarzalny smak.

Dla osób, które uwielbiają relaksować się na tarasie, świetną propozycją będą rośliny szumiące bądź pięknie pachnące. Trudno wyobrazić sobie przyjemniejsze popołudnie niż leżenie na hamaku z książką, gdy wokół nas delikatnie szumią brzozy bądź wierzby, a dodatkowo pachnie lawenda czy konwalie. Właśnie dlatego każdy, kto chce traktować swój taras jako miejsce codziennego urlopu od obowiązków, powinien zdecydować się na posadzenie kilku pachnących roślin – lilii, bzów, jaśminowców czy azali. Z pewnością w krótkim czasie odwdzięczą się niezapomnianym, niepowtarzalnym zapachem.

jak zbudowac taras
jak zbudowac taras

Drewniany taras otoczony roślinami to prawdziwe miejsce wypoczynku. Jeżeli jesteś jedną z tych osób, które na co dzień nie mają zbyt wiele czasu dla siebie i dla swoich bliskich, warto, abyś zastanowił się nad posiadaniem własnego tarasu. Dzięki temu staniesz się właścicielem odskoczni od problemów dnia codziennego. Dobrze zaplanowany, piękny taras może stać się doskonałym pretekstem do codziennego spędzenia czasu na świeżym powietrzu!

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca min. budowle ogrodowe i zadaszenia tarasu: ogrodolandia.pl/zadaszenia-tarasu

Originally posted 2017-01-11 11:30:33.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rzeczy, które sobie kupię jak będę bardzo bogata

Źle wykonaną usługę kosmetyczną czy fryzjerską można reklamować. Można się nawet domagać odszkodowania