w

Jak wybrać nóż? 5 marek godnych polecenia

Podobno prawdziwy mężczyzna nie rozstaje się z nożem. Nie do końca zgadzamy się z „nigdy”, ale dobry nóż to rzeczywiście podstawowe narzędzie.

W domu i w podróży. W garażu i w środku leśnej głuszy. Podczas romantycznego spaceru lub spotkania z kolegami. Lista sytuacji, w których nóż może okazać się niezbędny jest naprawdę długa. Prawdziwy mężczyzna powinien być na nie przygotowany i zawsze mieć przy sobie narzędzie, które nie tylko pomoże mu w rozwiązaniu problemów, ale też podkreśli jego klasę. Narzędzie wysokiej jakości, takie, które zostanie z nim długie lata. By ułatwić ci wybór scyzoryka, noża lub multitoola, przygotowaliśmy zestawienie sześciu marek będących synonimem niezawodności i dobrego stylu.

Victorinox

Pierwsze miejsce na naszej liście nie mogło przypaść innej firmie. Szwajcarski Victorinox od blisko 140 lat produkuje składane noże, scyzoryki oraz multitoole doskonałej jakości. Jego sztandarowy produkt to nóż oficerski, którego charakterystyczny wygląd z czerwonymi okładzinami i białym krzyżem do dziś znamy jako „szwajcarski scyzoryk”. Poza tym Victorinox zaopatruje między innymi polarników i himalaistów, a najpopularniejszym modelem tej firmy posługiwał się bohater kultowego serialu MacGyver. Szwajcarskie scyzoryki są poręczne, dyskretne i mogą być dodatkiem nawet do oficjalnych kreacji.

Leatherman

Produkty Leatherman jakością nie ustępują nożom Victorinox, ale są skierowane do nieco innej grupy docelowej. W katalogu amerykańskiej marki nie znajdziesz eleganckich, mieszczących się nawet w najmniejszej kieszeni scyzoryków. Firma działająca od końca XIX wieku oferuje za to szeroki wybór narzędzi wielofunkcyjnych, dzięki którym poradzisz sobie zarówno w domowym warsztacie, jak i drodze. Wysokiej jakości materiały, precyzyjne wykonanie i design stawiający na pierwszym miejscu funkcjonalność to gwarancja niezawodności w każdych warunkach.

Morakniv

O ile multitoole Leatherman dobrze nadają się do noszenia na co dzień, to nóż Mora trudno byłoby schować do kieszeni. Mimo tego kupno jednego z produkowanych w Szwecji noży może okazać się naprawdę dobrym wyborem. Głownie wykonane ze specjalnie wyselekcjonowanych stopów (zarówno węglowych, jak i nierdzewnych), ergonomiczne rękojeści oraz szeroki wybór modeli sprawiają, że w ofercie Mora coś dla siebie znajdą myśliwi i wędkarze, miłośnicy biwakowania, majsterkowicze oraz wszyscy poszukujący prostego, niezawodnego narzędzia.

Petzl

Petzl to marka dobrze znana miłośnikom aktywnego życia – przede wszystkim dzięki modelom dedykowanym wspinaczom. Składane noże tej marki sprawdzą się jednak nie tylko na ściance. Ze względu na ich solidność, wygodny mechanizm otwierania i wysokogatunkowe materiały świetnie sprawdzają się jako narzędzie, które zawsze możesz mieć pod ręką.

Opinel

Noże Opinel to doskonały wybór do precyzyjnych prac. O ich jakości najlepiej świadczy fakt, że jednego z nich do rzeźbienia używał sam Pablo Picasso. Ta francuska marka jest obecna na rynku od 1890, a użytkownicy z całego świata cenią ją za charakterystyczny design i wysoką funkcjonalność. Wśród produktów Opinel znajdziesz noże rzemieślnicze, żeglarskie, turystyczne i myśliwskie, a nawet kuchenne i te przeznaczone dla grzybiarzy.

Fällkniven

To kolejny reprezentant Szwecji w naszym zestawieniu, na tle reszty stawki wyróżniający się stosunkowo krótkim stażem – Fällkniven działa „zaledwie” od 1984. Mimo że firma jest młodsza od większości konkurentów o sto lat, nie ustępuje im pod względem jakości produkowanych przez siebie noży. Znajdziesz wśród nich zarówno modele składane, jak i tradycyjne finki, które przez wiele lat towarzyszyć ci będą podczas wypraw lub wieczorów spędzonych w warsztacie

Artykuł powstał we współpracy z https://porowneo.pl/.


Zobacz też: Nie tylko frytki – sprawdź jakie danie przyrządzisz we frytkownicy


 

Skomentuj

darmowe szkolenia od Google

Darmowe szkolenia od Google – czego mogą Cię nauczyć i czy warto z nich skorzystać?

srebrna biżuteria

Co trzeba wiedzieć o srebrnej biżuterii?