w , ,

Porażki to część sukcesu – trzeba o tym pamiętać!

Każdy chciałby odnieść sukces, rozwijać się zawodowo, zarabiać więcej czy realizować wielkie projekty. Jednocześnie wiele osób obawia się porażek, których właściwie nie sposób uniknąć.

Warto uczyć się na błędach

Żaden wielki projekt czy świetny pomysł nie jest doskonały od samego początku. Z każdym sukcesem jest jak z pisaniem książki – aby była naprawdę dobra, wymaga wprowadzenia wielu zmian w fabule, drobnych korekt i wielkich poprawek. Wiele osób ma problem z wprowadzaniem zmian czy przyznaniem, że coś, co robią, nie jest doskonałe od początku. Tymczasem wiele podejmowanych działań skazanych jest na porażkę i jest to jak najbardziej naturalne.

To właśnie na podstawie tych porażek i wyciągniętych wniosków możliwe jest stworzenie czegoś wielkiego. Warto więc zmienić sposób myślenia i zrozumieć, że pierwsze działanie nie będzie doskonałe i bardzo często zakończy się niepowodzeniem. Tak samo może być z drugim i trzecim, ale to właśnie te wszystkie niedoskonałe projekty złożą się w końcu na wielki sukces.

Co można stracić?

Osoby, które boją się porażki, powinny sobie zadać jedno pytanie – czy nawet jeśli mój plan powiedzie się chociażby w 30% nie wyjdę na tym lepiej niż stojąc w miejscu? Zazwyczaj okazuje się, że rzeczywiście, warto spróbować. Nie można myśleć zero-jedynkowo. Niektóre działania będące w większej mierze porażką niż sukcesem i tak są krokiem naprzód. Warto też pamiętać, że w wielu branżach stanie w miejscu tak naprawdę oznacza pozostawanie w tyle, choć na pewno wydaje się bardziej bezpieczne.

Jak wykorzystać porażki?

Podstawą każdego sukcesu jest odpowiednie planowanie. Sam planer ze starannie rozpisanymi punktami jednak nie wystarczy. Każdy aspekt danego projektu trzeba przemyśleć, wyciągając wnioski z poprzednich porażek, bo to właśnie na nich można uczyć się najlepiej. Warto zastanowić się, jakie przeszkody mogą pojawić się po drodze i jakie działania można podjąć, by zminimalizować ryzyko odniesienia kolejnej porażki.

Przed podjęciem działania koniecznie trzeba więc przemyśleć cały plan, bo odnoszenie sukcesów wymaga dużej pracy i przygotowań. Nie można też bać się wprowadzania zmian, wykreślania pewnych punktów i dopisywania nowych – prawie każdy wielki projekt odnoszący sukces znacznie różni się od pierwotnego planu, na bazie którego powstał.

 

https://kasanaobcasach.pl/sukces-ktora-wymyslila-wlasny-planer/55533

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 sprawdzonych sposobów jak nie przytyć jesienią

strach przed dentystą dentofobia

Dentofobia – 6 powodów dlaczego boimy się dentysty