w ,

Myjnia ręczna czy automatyczna? Który sposób mycia samochodu jest najbardziej opłacalny?

Utrzymanie samochodu niezależnie od jego wieku, marki czy posiadanego silnika jest kosztowne. Oprócz kosztów zakupu, serwisowania, napraw oraz ubezpieczenia, trzeba także dbać o jego wygląd zewnętrzny. Istnieje szereg sposobów na umycie samochodu. Najpopularniejsze z nich to: myjnia ręczna, myjnia automatyczna oraz myjnia bezdotykowa. Korzystanie z każdej z nich ma swoje wady i zalety zarówno w kwestii dokładności mycia auta, jak i oszczędności czasu oraz pieniędzy.

Myjnia ręczna

Podstawową zaletą myjni ręcznej jest to, że korzystając z niej można umyć samochód kompleksowo. Zakłady specjalizujące się w myciu aut umożliwiają nie tylko dokładne wyczyszczenia auta od zewnątrz przy wykorzystaniu wysokiej jakości środków czyszczących, ale także wyczyszczenie tapicerki i całego wnętrza auta oraz jego silnika. Za dokładne umycie samochodu trzeba jednak sporo zapłacić. Przy średniej wielkości aucie jest to często koszt około 50 złotych. Należy mieć także czas na to, by zostawić samochód na miejscu. W przypadku wcześniejszego umówienia się na mycie auta jest to zazwyczaj około 1 godzina, a gdy nie umówimy się – nawet kilka godzin w zależności od liczby obsługiwanych aktualnie klientów i rezerwacji.

Myjnia automatyczna

Myjnia automatyczna to ciekawa alternatywa dla osób, które nie chcą powierzać auta obcej osobie, a jednocześnie nie mają czasu, by umyć je samodzielnie. Cena standardowego programu w myjni automatycznej jest niższa od kwoty, jaką musimy zapłacić na myjni ręcznej i wynosi średnio od 10 do 20 złotych.

Myjnia automatyczna umożliwia umycie samochodu przez maszyny. Za usługę takiego mycia auta można zapłacić wrzucając monety lub banknoty do automatu bądź też płacąc w kasie (szczególnie jeśli jest to myjnia na stacji benzynowej). Dużą zaletą myjni automatycznej jest czas, w którym samochód zostanie na niej wyczyszczony. Cała procedura nie przekracza bowiem często 10-15 minut, wliczając w to także suszenie. Ponadto na takiej myjni można także bez problemu umyć auto zimą.

Niestety myjnia automatyczna nie jest rozwiązaniem pozbawionym wad. Korzystając z niej trzeba zwrócić uwagę na stan szczotek maszyn w myjni. Jeśli są one niskiej jakości lub po prostu są już mocno zużyte, istnieje ryzyko porysowania nimi auta. Zniszczeniu mogą ulec także wszystkie odstające elementy (jak lusterka czy antena), jeśli przed myciem nie zostaną one schowane. Po drugie, myjnia automatyczna nie należy do bardzo dokładnych maszyn czyszczących.

Po wyjechaniu z takiej myjni często trzeba ręcznie czyścić wszystkie zagłębienia, wloty i różnego rodzaju odstające elementy auta, ponieważ niejednokrotnie nie dosięgają ich szczotki myjni automatycznej.

Myjnia bezdotykowa (natryskowa)

Myjnia bezdotykowa to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie na tanie umycie samochodu. Za niecałe 10 złotych, wrzucając monety do specjalnego automatu, można na niej dokładnie umyć samochód od zewnątrz korzystając z dostępu do wielu programów. Wśród nich najczęściej znajdziemy mycie wodą z mikroproszkiem, spłukiwanie czystą wodą, woskowanie oraz nabłyszczanie, choć coraz więcej myjni umożliwia także skorzystanie z osuszacza oraz ze specjalnej szczotki, która obracając się pozwala na dokładne zmycie brudu.

Ogromną zaletą myjni bezdotykowej jest także to, że pozwala ona na umycie samochodu w niecałe 10 minut, choć jednocześnie nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Po pierwsze, po umyciu samochodu na myjni bezdotykowej trzeba go dokładnie wytrzeć. Po skorzystaniu z takiej myjni często na aucie widoczne są bowiem zacieki, szczególnie jeśli samochód posiada ciemny kolor. Po drugie, należy bardzo uważać na zaschnięty brud na aucie, szczególnie pochodzenia organicznego.

Warto jest taki brud usunąć ręcznie przed skorzystaniem z myjki bezdotykowej. Działa ona bowiem pod dużym ciśnieniem i istnieje ryzyko uszkodzenia lakieru jeśli będzie się z niej nieumiejętnie korzystało. Po trzecie, tak samo jak myjnia automatyczna, myjnia bezdotykowa nie pozwala na umycie wnętrza samochodu.

Łukasz Miśkiewicz
Zobacz więcej porad o finansach i oszczędzaniu: polakoszczedza.pl.

  1. Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodu?
  2. Co warto dokupić do swojego samochodu?
  3. Czym się kierować , kiedy decydujemy się na używany samochód?

Originally posted 2016-12-27 13:48:50.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

    Skomentuj

    Psycholog, a psychiatra – jaka jest różnica?

    rzeczoznawca samochodowy

    Rzeczoznawca samochodowy – czy to dobre zajęcie?