w , ,

Czym się kierować , kiedy decydujemy się na używany samochód?

Samochody używane, zarówno sprowadzane z zagranicy, jak i te dostępne w naszym kraju, to często najlepsze rozwiązanie dla nabywcy, bowiem koszt takiego auta jest znacznie mniejszy, a jakość – bardzo dobra. Warto mieć jednak świadomość, że na potencjalnego kupca czeka wiele pułapek, który należy się wystrzegać za wszelką cenę.

Znalezienie odpowiedniego samochodu używanego w rozsądnej cenie może zagwarantować przyszłemu właścicielowi wiele satysfakcji, jednak czasem trzeba dołożyć nieco trudu, aby zakup taka inwestycja nie okazała się kupnem kota w worku.

Warto określić potrzeby i oczekiwania

W pierwszej kolejności powinniśmy dokładnie przemyśleć, na jakim samochodzie nam zależy. Poszukiwania właściwego pojazdu staną się znacznie prostsze, kiedy określimy, czy naszym priorytetem jest model sportowy, rodzinny, a może terenowy. Warto zastanowić się, na ilu miejscach wewnątrz auta nam zależy, jaką wielkość silnika preferujemy i jaki napęd byłby optymalny. Oczywiście, równie istotne jest sprecyzowanie, jakim dysponujemy budżetem, gdyż to właśnie on najczęściej determinuje decyzję o kupnie używanego samochodu.

Sam proces poszukiwań zalecamy rozpocząć od przeglądania ogłoszeń motoryzacyjnych. Nasza wiedza na temat sytuacji na rynku będzie wzrastać proporcjonalnie do ilości przeczytanych ofert. Dużo do myślenia daje przede wszystkim porównywanie ofert dotyczących tych samych modeli auta wyprodukowanych w tym samym roku. W ten sposób sami zaczniemy zastanawiać się, z czego tak naprawdę wynika różnica w cenie. Nie powinno się od razu rezygnować z ofert, które wydają się wyjątkowo korzystne, bo może to być prawdziwa okazja, warto jednak być ostrożnym.

Ważne jest, aby dowiedzieć się o samochodzie jak najwięcej

Kontaktując się ze sprzedawcą, należy dowiedzieć się możliwie jak najwięcej o stanie technicznym samochodu, a także o posiadanych dokumentach, co jest szczególnie istotne, kiedy interesujemy się autem sprowadzanym z zagranicy. Jeżeli mamy poczucie, że aktualny właściciel pojazdu jest z nami szczery i nie ukrywa informacji, na których nam zależy, możemy spróbować umówić się na oględziny auta i ewentualną jazdę próbną.

Często zdarza się, że potencjalni nabywcy nie posiadają odpowiedniej wiedzy w zakresie motoryzacji. Na całe szczęście, niemalże każdy z nas ma wśród swoich znajomych osobę, która albo jest mechanikiem, albo po prostu wyróżnia się dużą wiedzą oraz doświadczeniem w tej dziedzinie. Taką osobę warto zaprosić na oględziny, bowiem bardzo szybko potrafi zdemaskować wszelkie niedoskonałości pojazdu, którym jesteśmy zainteresowani. Można również zadbać o narzędzie w postaci miernika grubości lakieru, pozwalającego określić, czy dany wehikuł nie jest autem powypadkowym.

Kierowca powinien poznać samochód przez zakupem

Do najistotniejszych działań, których powinien podjąć się nabywca, jest drobiazgowe sprawdzenie i weryfikacja dokumentacji samochodu. Sugerujemy zapoznać się z dowodem rejestracyjnym, dokumentem ubezpieczania, książką serwisową, kartą pojazdu oraz pozostałymi dokumentami. Należy zdawać sobie sprawę z faktu, że, w przypadku samochodów sprowadzanych z zagranicy, nawet najdrobniejsze nieścisłości oraz niedociągnięcia w dokumentacji mogą mieć wpływ na niemożność zarejestrowania auta.

Jeżeli weryfikacja przebiegła pomyślnie, warto przejść do kolejnego i ostatniego etapu, czyli do jazdy próbnej. Nie dość, że dzięki niej możemy upewnić się, że stan techniczny jest zgodny z oczekiwaniami, to jeszcze mamy niepowtarzalną okazję, aby ocenić komfort jazdy i przyjemność płynącą z kierowania pojazdem.

Naszym zdaniem, nawet, jeśli jesteśmy bardzo zadowoleni z oględzin i jazdy próbnej, decyzję o inwestycji w samochód używany należy podjąć na chłodno, porównując dany wehikuł z kilkoma innymi. Samochody używane nie zawsze cechuje najwyższa jakość oraz idealny stan techniczny i warto mieć świadomość jego wad i zalet.

Portal Moto-Mózg.pl pomógł nam przy pisaniu tego artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dlaczego warto wybrać meble metalowe?

IKEA na Allegro

TOP produktów IKEA na Allegro