w

Idealne okulary dla kierowców

Jeśli posiadamy wadę wzroku, po zmroku dużo bardziej to odczuwamy. Nawet, gdy mamy zdrowe oczy, słońce odbijające się od mokrego asfaltu czy reflektory wymijających nas samochodów, potrafią skutecznie utrudnić nam prowadzenie. Czy istnieje sposób, by jazda w każdych warunkach była komfortowa?

okulary-do-samochodu

Po pierwsze – właściwe oprawki

Okulary kierowcy przede wszystkim nie powinny ograniczać pola widzenia – te, o szerokich zausznikach, ograniczają je w znacznym stopniu. Skutkiem tego może być sytuacja, w której nie zobaczymy samochodu nadjeżdżającego z boku. Wiele osób przywiązuje dużą wagę do stylowego ubioru, a tym samym oprawek, jednak podczas jazdy samochodem, powinniśmy stawiać na bardziej praktyczne rozwiązania. Dotyczy to zarówno okularów korekcyjnych, jak i przeciwsłonecznych. Oprawki powinny być zatem jak najcieńsze, by nie powodowały dyskomfortu. Dobrze dobrane, zmniejszają również uczucie zmęczenia. Unikajmy kupowania oprawek w hipermarkecie. Jedynym miejscem, gdzie winniśmy je kupować, jest salon optyczny – tam możemy liczyć na profesjonalną poradę i dobranie oprawek do naszych potrzeb. Dla kierowcy ważna jest obserwacja „kątem oka”, musi dobrze widzieć lusterka, dlatego oprawki nie powinny tego utrudniać. Okulary nie mogą zsuwać nam się z nosa, gdyż wpłynie to na uczucie dyskomfortu. Warto wybrać produkty wyposażone w gumowe noski, które temu zapobiegają.

Kolorystyka szkieł i stopień przyciemnienia

Osoby posiadające krótkowzroczność, powinny wybierać filtry czerwono-brązowe, natomiast jeśli cierpimy na dalekowzroczność, poleca się wybór szarozielonych. Odpowiednio dobrane filtry pozwolą lepiej widzieć drogę w trudnych warunkach świetlnych. Szary kolor szkieł jest najlepszy do jazdy w słoneczne dni – zwiększa kontrast, a tym samym ostrość widzenia, natomiast żółty ma skłonność do rozjaśniania widoku, dlatego będzie idealny podczas jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych, np. podczas deszczu, a także o zmierzchu. Co ważne, okulary, z zarówno szarymi, jak i żółtymi szkłami, kupimy za jedyne 10-20 złotych. Warto mieć w schowku samochodowym choć jedną parę.
Stopień przyciemnienia mierzymy w czterostopniowej skali. Produkty, z maksymalnie trzecim stopniem ograniczenia przepuszczalności światła, są idealne dla kierowców. Pamiętajmy, że zbyt mocne zaciemnienie szkieł może utrudniać widoczność podczas jazdy. Dla bezpieczeństwa, nie powinniśmy się decydować na soczewki zielone czy fioletowe, ponieważ zaburzają widzenie kluczowych barw. 

Okulary polaryzacyjne

Soczewki polaryzacyjne są niezwykle przydatne – potrafią filtrować refleksy świetlne, dzięki czemu widzimy znacznie lepiej, gdy np. promienie słoneczne padają na mokry asfalt. Dodatkowo, zmniejszają kontrast, przez co obraz staje się ostrzejszy. Jeśli pokonujemy duże trasy, szczególnie docenimy te okulary, ponieważ dużo mniej męczą się oczy. Chronią nas także przez promieniowaniem UV.

Okulary możemy wyposażyć w powłokę antyrefleksyjną. Dotyczy to okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych. Podwyższa to kontrast widzenia i ogranicza dyskomfort powstający przez padanie promieni świetnych. Nie warto oszczędzać na okularach, jeśli chcemy zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas jazdy. Za niewielką kwotę możemy nabyć takie szkła, które znacznie poprawią komfort naszej jazdy. Należy pamiętać, że blenda w aucie w niewielkim stopniu chroni nas przed promieniami słonecznymi.

Artykuł powstał we współpracy z Auto Plaza.

Originally posted 2016-11-07 13:50:25.

Skomentuj

jak odstraszyc gryzonie od samochodu

Jak skutecznie odstraszyć gryzonie od naszego samochodu?

jak odnowić wnętrze auta

Jak odnowić wnętrze auta?