Kobieta w pierwszych dniach ciąży zazwyczaj nie wie, że oczekuje dziecka. Dają jej o tym znać pierwsze objawy, choć i tak nie zawsze się one pojawiają. Po czym rozpoznać, że kobieta zostanie wkrótce matką?!
Spis treści:
Psychofizyczne objawy ciąży
Za pierwszy objaw ciąży uchodzi plamienie implantacyjne. Jajeczko w tajemnicy wędruje do macicy. Zagnieżdżanie się zarodka powoduje niewielkie krwawienie tylko wtedy, kiedy jajeczko natrafia na jakieś naczynie.
Krwawienie implantacyjne pojawia się zatem nie zawsze, a gdy się pojawia nie powinno się go pomylić z miesiączką. Co do krwawienia, brak miesiączki to drugi objaw ciąży. Zanim jednak kobieta uzna, że zaszła w ciążę, powinna poczekać do dwóch tygodni od planowanej miesiączki, bo może po prostu się ona opóźnia.
Tak zwana huśtawka nastrojów polegająca na emocjonalnych wzlotach i upadkach wynika ze wzrostu hormonów. Wylicza się wśród nich: estrogeny, progesterony, gonadotropiny kosmówkowe prolaktyny kortyzoli i hormony wzrostu – wszystkie świadczące o ciąży.
Ale o ciąży świadczą też powiększone i bolesne piersi, wrażliwość na zapachy, zmęczenie i ociężałość oraz mdłości. Z kolei brak apetytu lub wzmożony apetyt nie powinny uchodzić za dowody na ciążę.
Warto pamiętać, że kobiety, które bardzo pragną dziecka i starają się o nie, mogą wykazywać objawy ciąży. Nie oznacza to jednak od razu, że w ciążę zaszły. To dowód na to, że strona fizyczna potrafi silnie oddziaływać na stronę psychiczną. Najpewniejsze sposoby na potwierdzenie ciąży to wykrycie bicia serca płodu i wykrycie w organizmie kobiety hormonu HCG. Bicie serca płodu wykrywa się za pomocą ultrasonografu. Hormon HCG wytwarzany przez zagnieżdżone w macicy jajeczko wykrywa się natomiast przez badanie krwi lub moczu. Należy dlatego zawsze dla pewności wykonywać test ciążowy.
Testy ciążowe
Test ciążowy pozwala kobiecie przekonać się czy naprawdę zaszła w ciążę. Wyróżnia się testy ciążowe domowe, które można zakupić w aptece i wykonać samodzielnie, a także testy ciążowe i laboratoryjne, które wykonuje się przez badanie krwi lub moczu.
Te pierwsze nie dają stuprocentowej pewności, w związku z czym kobieta może je na szybko wykonać, ale dla własnego dobra musi wykonać ten drugi rodzaj testów. Wykonanie testu ciążowego w domu polega na zwilżeniu moczem papierka lub płytki testowej, których zabarwienie informuje o ciąży lub braku ciąży.
Można to zrobić na trzy sposoby – paskowy, strumieniowy i płytkowy.
- Test ciążowy paskowy opiera się na zanurzeniu końcówki testu w moczu z suchego pojemnika, do którego zebraliśmy mocz.
- Test ciążowy strumieniowy opiera się na zanurzeniu końcówki testu w pojemniku z moczem lub umieszczeniu jej w strumieniu moczu.
- Test ciążowy płytkowy opiera się na naniesieniu próbki moczu z suchego pojemnika, do którego zebraliśmy mocz.
Wynik w każdym z testów pojawia się po kilku minutach, przy czym dwie kreski oznaczają ciążę, jedna kreska oznacza jej brak. Wykonanie testu ciążowego w laboratorium polega z kolei na pobraniu próbki krwi lub moczu i sprawdzeniu w nich ilości hormonów typowych dla ciąży.
GS Nie wiesz czy jesteś w ciąży? Informacje o pierwszych objawach błogosławionego stanu znajdziesz na: www.babyboom.pl/ciaza/zdrowie_w_ciazy/objawy_ciazy. |
- Rola melatoniny w radzeniu sobie z problemem bezsenności
- Przyczyny choroby wieńcowej
- Wirus Brodawczaka Ludzkiego czyli HPV. Jakie są objawy HPV i jak rozpoznać HPV
Originally posted 2017-03-20 18:41:46.