Niepełnosprawność utrudnia życie. Dlatego tak ważne jest dla osób dotkniętych rozmaitymi dysfunkcjami, aby tak kształtować otoczenie, by ich niepełnosprawność nie determinowała codziennego życia, skazując ich na niekończącą się opiekę krewnych.
Niepełnosprawni często skazani są na opiekę osób w pełni sprawnych. Trudno zaakceptować fakt braku samodzielności. Trudno nawet sobie wyobrazić, co czuje osoba, która została skazana na brak samodzielności w codziennych zajęciach, kiedy nie możesz samodzielnie się ubrać, umyć. Czasem wystarczy niewiele, aby ułatwić życie osobom z dysfunkcjami, choćby przez przystosowanie mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Wiele mówi się o podjazdach czy windach do mieszkań, o mieszkaniach z odpowiednio szerokimi drzwiami dla wózka, bez progów, z dużą łazienką, do której wjedzie wózek inwalidzki. Mówi się. Inną kwestią jest, czy się robi? Trudno to gołym okiem zobaczyć, bez w wnikania w sedno problemu, które zawsze rozbija się o pieniądze, bo podjazd to kasa, winda to kasa, nawet szerokie drzwi to kasa, a łazienka … to też kasa…
Nowe miejsce – nowe życie
Jednak, kupując mieszkanie człowiek wybiera takie, które mu odpowiada. Przez lokalizację czy inne względy. Osoby z dysfunkcjami doskonale znają swoje słabości, więc przez ich pryzmat poszukują nowego lokum. Pozostaje zatem kwestia dostosowania mieszkania stricte pod potrzeby nowego mieszkańca, który, załóżmy porusza się na wózku.
Już same problemy związane z przeprowadzką mogą przerastać każdego człowieka. Załatwianie dokumentów, formalności, pakowanie, remonty, rozpakowanie – spraw do załatwienia jest mnóstwo. Na szczęście istnieją firmy przeprowadzkowe, które, przy indywidualnych ustaleniach są w stanie mocno pomóc osobom, które mogą mieć niejaki problem nawet z pakowaniem i rozpakowaniem własnych rzeczy.
Dostosowanie mieszkania
Inną kwestią jest dostosowanie umeblowania i dopasowanie sprzętu AGD do potrzeb niepełnosprawnych. Tę przestrzeń należy planować i zaprojektować już na najwcześniejszym etapie, aby nagłe niespodzianki nie spowodowały poważnych utrudnień, a wręcz nie uniemożliwiły korzystanie z mieszkania lub jakiegoś pomieszczenia, na przykład toalety. Dom, to miejsce, w którym należy czuć się swobodnie, gdzie należy odpoczywać, , realizować się. Tworząc przestrzeń pod kątem potrzeb osób niepełnosprawnych nie można rezygnować z własnej przestrzeni, wizji czy gustu, chociaż na pewno trzeba położyć nacisk na dostępność pomieszczeń, wygodę oraz nowoczesne technologie ułatwiające życie. Możliwości aranżacji dla osób, które na przykład poruszają się na wózku jest wiele, co pozwala uzyskać komfort życia osoby niepełnosprawnej przez zapewnienie jej dużej samodzielności w codziennym funkcjonowaniu.
Mieszkanie bez barier
Likwidacja barier w mieszkaniu to choćby obniżenie blatów w kuchni, pozwalające na korzystanie z nich przez osobę dotkniętą dysfunkcją. Obniżenie poziomu mebli, szafek czy sprzętu AGD umożliwia dziś fakt, że meble można spokojnie zamówić na wymiar. Aranżacji oraz pomysłów można szukać w internecie, gdzie można znaleźć inspirację, pozwalającą na wykorzystanie własnych możliwości, własnej ergonomii w poruszaniu się w przestrzeni domowej, podczas wykonywania czynności domowych. Szukać należy zastosowań idealnych do własnej, indywidualnej koncepcji, bo akurat w tym przypadku ergonomia przestrzeni mieszkalnej to kwestia bardzo indywidualna.
Bardzo pozytywny jest fakt, że wielu projektantów nie rozgranicza klientów na tych zupełnie sprawnych i tych, którzy są sprawni w ograniczonym zakresie. Większość potrafi zaprojektować wnętrze dla osoby z dysfunkcjami ruchowymi, również dla osób poruszających się na wózku. Ułatwieniem są nowoczesne technologie, takie jak choćby instalacje Inteligentny Dom, pozwalające na zarządzanie domem praktycznie bez udziału mięśni własnych.
Autor artykułu: Artykuł został przygotowany przez firmę Relokum Przeprowadzki z Gdańska oferującą przeprowadzki na terenie kraju i zagranicy: relokum-przeprowadzki.pl |
Originally posted 2017-02-11 20:49:11.