w

Tego nie powie ci deweloper. Jak kupić ciche mieszkanie?

Czy można uchronić się przed hałasem w mieszkaniu, nawet gdy za oknem mamy ruchliwą ulicę a nad głową głośnego sąsiada? Kluczem są parametry akustyczne, o które należy pytać dewelopera jeszcze przed zakupem mieszkania. Poniżej znajdziesz wskazówki, dzięki którym dobrze przygotujesz się do tej rozmowy.

W mieszkaniach, domach czy biurach hałas niesie się często przez ściany, okna, stropy, dochodzi z instalacji. Za jego przyczynę można uznać błędy popełnione już na etapie projektu. Czym są spowodowane? Zwykle zastosowaniem nieodpowiedniej izolacji oraz rozwiązań budowlanych, które nie spełniają dobrze swojej funkcji.

Po pierwsze – normy

W całym 2017 r. oddano do użytku 178 tys. 258 mieszkań, tj. o 9,1 proc. więcej niż w 2016 r. Warto wiedzieć, że Prawo budowlane odpowiednią ochronę przed hałasem wymienia jako jedno z siedmiu podstawowych wymagań, które powinny spełnić obiekty budowlane.

W styczniu tego roku weszła w życie nowelizacja rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dokument ten, zwany potocznie „warunkami technicznymi” lub po prostu WT, zawiera wymagania, które muszą być spełnione przy projektowaniu, budowie i przebudowie oraz przy zmianie sposobu użytkowania budynków.

Zapytaj o materiały

Podłogi i ściany – Jednym z rekomendowanych materiałów przyczyniających się do poprawy jakości akustycznej przegród budowlanych są ściany gipsowo-kartonowe z wypełnieniem wełną mineralną, np. szklaną. Najlepsze są te przeznaczone do systemów akustycznych i dźwiękoizolacyjnych. Nowa norma wprowadzona w roku 2018 z klasami akustycznymi mieszkań podaje, że aby osiągnąć topowy komfort, ściana między mieszkaniami musi mieć izolacyjność 62 dB. Taką osiągnie właśnie ściana g-k z wełną szklaną.

W domu, w którym trzeba odizolować hałasujące dzieci od pracujących rodziców albo zapewnić ciszę i spokój małemu skrzypkowi ćwiczącemu gamy, część przestrzeni musi być oddzielona ścianami dobrze tłumiącymi dźwięki. Na niewiele się to jednak zda, jeśli nie zadbamy o podłogę.

Jej konstrukcja (strop) jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na akustykę mieszkań. Przenoszą się przez nią i przylegające do niej ściany głównie dźwięki uderzeniowe, na przykład kroki czy hałas wywołany upadającymi przedmiotami.

Podstawowym warunkiem dobrej izolacji akustycznej podłogi jest niedopuszczenie do powstania mostków akustycznych. Są to miejsca, przez które w sposób niekontrolowany przenoszą się dźwięki i drgania. Dlatego też o tym, czy podłoga będzie dobrze tłumić hałas, decyduje nie tylko grubość materiału izolacyjnego i jego parametry akustyczne. Liczy się także sposób połączenia warstw podłogi z innymi przegrodami – 

wymienia Paweł Polak, ekspert Stowarzyszenia „Komfort Ciszy”.

Potencjalnymi mostkami są sztywne, nieprzerwane izolacją połączenia podłogi ze ścianami oraz wszystkimi innymi elementami konstrukcyjnymi, które mogłyby ją „uwięzić”, na przykład słupami czy schodami oraz instalacyjnymi, między innymi rurami. Wzdłuż i wokół nich potrzebne są dylatacje. Zanim na stropie zostaną położone kolejne warstwy podłogi, konieczne jest ułożenie wzdłuż wszystkich ścian pasków z wełny szklanej lub elastycznego styropianu, które będą wypełniać szczeliny i tłumić dźwięki.

Izolacja

Ciszę, której oczekujemy w naszych domach i mieszkaniach, musimy sobie „zaprojektować”, zanim budynek zostanie wzniesiony. Kolor ścian możemy w każdej chwili zmienić, możemy wymienić okna, ale poprawienie izolacyjności akustycznej przegród jest niesłychanie trudne i efekt może nas wcale nie satysfakcjonować. Dlatego zaleca się, aby już na etapie projektu sprawdzać, czy nasze mieszkanie tylko spełnia wymagania, co nie zapewni ciszy, czy je przekracza, co jest z kolei bardzo rzadko spotykane.

Wypadkową miarą izolacyjności akustycznej przegrody jest R’A1 (lub R’A2 dla niskich częstotliwości). Jest to wskaźnik oceny przybliżonej izolacyjności akustycznej właściwej uwzględniający wpływ bocznego przenoszenia dźwięku i jest wyrażony w decybelach [dB].

Na stropie między piętrami jako izolację akustyczną stosuje się odpowiednią wełnę mineralną szklaną lub skalną. Produkt szklany daje możliwość wykonania najcieńszej warstwy izolacji – zaledwie o grubości 15 mm – z bardzo dobrym efektem akustycznym. Poddany obciążeniom użytkowym stanowi stabilne podłoże dla warstwy dociskowej, poddanej dużemu obciążeniu równomiernie rozłożonemu (mniejsze lub równe 5 kPa). Poza tym produkty akustyczne najlepszych producentów mogą mieć najniższy, czyli najlepszy poziom ściśliwości CP2 (maksymalna ściśliwość mniejsza lub równa 2 mm), co wyróżnia je spośród innych wyrobów przeznaczonych do izolacji akustycznej stropów.

  • Jeśli chodzi o akustykę, należy pamiętać, że strop musi izolować od dźwięków powietrznych, na przykład głośnego radia grającego piętro wyżej i uderzeniowych, na przykład stukania obcasów sąsiadki z góry. I właśnie izolacja akustyczno-cieplna w postaci płyt wełny mineralnej szklanej bądź skalnej chroni nas przed tymi dwoma rodzajami uciążliwych dźwięków – przypomina Paweł Polak ze Stowarzyszenia „Komfort Ciszy”.

Okna – Jednym z parametrów, które należy wziąć pod uwagę przy doborze stolarki okiennej, jest izolacyjność akustyczna. Najważniejszym czynnikiem, który ma wpływ na izolacyjność akustyczną okna, jest rodzaj zastosowanego oszklenia. – W przypadku szyb dwukomorowych należy zróżnicować grubość jednej lub dwóch szyb, aby uzyskać zdecydowanie lepsze wyniki izolacyjności akustycznej. Inną metodą zwiększenia dźwiękoszczelności szyb jest wprowadzenie specjalnych folii akustycznych w szkle laminowanym – radzi Paweł Polak, ekspert Stowarzyszenia „Komfort Ciszy”. Zastosowanie specjalnie dobranych pakietów szybowych zapewni słyszalną redukcję hałasu i podwyższy komfort życia.

Zwracaj uwagę na wykonawstwo

Nawet gdy zaizolujemy ścianę od głośnego sąsiada, to przy nieprawidłowym połączeniu przegród hałas może przenieść się przez inne przylegające przegrody np. strop czy ściany. Ważne jest także zwrócenie uwagi na prawidłowy montaż stolarki okiennej, gdzie każdy błąd wpłynie negatywnie na izolacyjność akustyczną okna. Kluczowe jest więc sprawdzenie efektów prac budowlanych i wykończeniowych pod względem izolacyjności akustycznej.

Wysiłek, jaki włożymy w dokonanie trafnego wyboru, zwróci nam się wielokrotnie podczas wielu lat mieszkania w wymarzonym M. Wydatek związany z jego zakupem sprawia, że decyzja, jaką podejmujemy, powinna być w pełni świadoma i przemyślana. Przestrogą może być tutaj treść wiadomości wysłanej do Stowarzyszenia „Komfort Ciszy” przez osobę, która kupiła mieszkanie o bardzo złej akustyce: […] przypuszczam, że niestety mieszkanie spełnia normę 50 dB między lokalami tzn. słyszę rozmowy sąsiadów. A mieszkanie 68 m2 w Warszawie niestety już kupione.

Originally posted 2018-08-05 10:01:04.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

oparzenia słoneczne

Oparzenia słoneczne – jak ratować skórę po opalaniu?

blogerka blogowanie zarabianie na blogu

Blog z pasji może przekształcić się w dobry biznes – zarabianie na blogu