w

Rewelacyjny serial Przyjaciele – fenomen serialu

Serial „Przyjaciele” to do dziś jeden z najlepszych seriali komediowych wszech czasów. Bawi nawet po kilkukrotnym oglądaniu, nietuzinkowi aktorzy przyciągają do siebie, a fenomen z biegiem lat zamiast słabnąć, rośnie. Dlaczego tak się dzieje? Pierwszą ważną kwestią jest scenariusz. Historia nie jest może skomplikowana, ale różnorodność bohaterów sprawia, że fabuła bywa zaskakująca.

Co ważne, serial odzwierciedla istotę przyjaźni. Bohaterowie to ludzie naprawdę sobie oddani, co nie oznacza, że zawsze żyją w zgodzie. Jest między nimi lepiej lub gorzej, ale w krytycznych momentach zawsze mogą na siebie liczyć. Ich wzajemne relacje, podobnie jak w życiu, nie są zbyt proste. Przyjaźnie między niektórymi trwają dłużej, inne związane są z głębszym uczuciem, mamy też wśród „Przyjaciół” rodzeństwo. Każdy z bohaterów ma inną osobowość, inną historię, a to przekłada się na ich wzajemne relacje i tworzy ciekawą sieć powiązań. Ważne jest to, że nie jest to kryształowa przyjaźń, dochodzi do sprzeczek, nieporozumień, zawodów.

Ktoś czuje się oszukany, a ktoś inny wykorzystywany. Pojawiają się kłamstwa, a nawet zazdrość. Jak w życiu. Co równie ważne, serial był nagrywany przy publiczności. To jej śmiechy słyszymy przy oglądaniu serialu. Publiczność śmieje się, choć być może oglądała każdą scenę kilkukrotnie. Bo najważniejsze w serialu są dialogi. Fabuła nie jest rozbudowana o szczegóły z życia innych bohaterów, wszystko dzieje się tu i teraz. Chodzi o wyczucie sytuacji. Dialogi były wciąż poprawiane, w dużej mierze zależało to właśnie od reakcji publiczności, ale także oczywiście od twórców serialu.

O sile stosowanych gagów świadczy właśnie fakt, że publiczność śmiała się widząc scenę wielokrotnie, nie znając historii całego serialu. Kolejna sprawa: o złożoności dowcipu może świadczyć właśnie fakt, że przedstawione sceny śmieszą nas zarówno same w sobie, bez kontekstu, jak i wtedy, gdy znamy bohaterów głębiej i jaśniejszy jest dla nas szerszy kontekst sytuacji. Kolejną kwestią ważną dla sukcesu serialu jest charakter bohaterów. Każdy z aktorów – a są to aktorzy z naprawdę najwyższej półki – wkłada w życie bohatera i jego charakter własne pomysły. Wielu z nich miało być pierwotnie kimś nieco innym, a jednak pracując wspólnie nad serialem, ekipie udało stworzyć niepowtarzalne, złożone, a przez to bardzo życiowe postacie. Nie jest łatwo ich lubić, każdy ma swoje wady i to niemałe.

Ale to czyni bohaterów jedynie prawdziwszymi i łatwiejszymi do polubienia przez publiczność. Nie ma tu podziału na dobrych i złych. Nikczemnych i kryształowych, są po prostu ludzie, którzy się mylą i popełniają błędy i dlatego ich lubimy. Nie bez znaczenia jest zarówno zarys i charakter postaci jak i sama umiejętność zagrania. W „Przyjaciołach” grają aktorzy, jak już wspomnieliśmy, doskonali, których możemy oglądać w wielu kasowych superprodukcjach. Ich sposób gry i ich wczucie w rolę nie pozostało bez znaczenia. A do tego w serialu pojawia się cała plejada gwiazd Hollywood w rolach epizodycznych.

Portal Świat-Seriali.pl wsparł nas merytorycznie.

Originally posted 2016-11-18 11:06:42.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

lady-comp

Lady-Comp: antykoncepcja zgodna z naturą

lustrzanka dla amatora

Jaką wybrać lustrzankę dla początkującego?