w ,

Rodzaje umywalek łazienkowych – przegląd

Tworząc wymarzoną łazienkę zastanawiamy się zawsze nad muszlą klozetową, prysznicem lub wanną i tym podobnymi rzeczami. Warto przy tym odpowiednio dobrać umywalkę łazienkową, gdyż to przy niej będziemy w dużej części prowadzić swoje codzienne zabiegi higieniczne. Umywalki bardzo różnią się od siebie takimi parametrami jak: sposób montażu, wielkość, kolor, materiał wykonania, kształt, przystosowanie do baterii czy marka producenta. Co więc warto wiedzieć o umywalkach, aby dobrze dobrać jedną z nich do swojej łazienki?

Rodzaje umywalek

Umywalki wiszące

Umywalki wiszące są zazwyczaj niewielkich rozmiarów, bardzo często jedynie do 50 cm szerokości. Całość konstrukcji wystarczy zawiesić na specjalnych śrubach mocujących. Tego typu umywalki montowane są najczęściej w niedużych pomieszczeniach łazienkowych.

Wiszące/Możliwy montaż na postumencie

Montaż tego rodzaju umywalek możliwy jest zarówno przy pomocy śrub mocujących, jak i postumentu/półpostumentu, gdyż posiadają one specjalny obrys, dzięki któremu nadają się do postawienia na postumencie. Najczęściej do danej umywalki pasuje postument jedynie z tej samej serii co umywalka.

Umywalki meblowe

Umywalki te są najczęściej dopasowane zarówno kształtem jak rozmiarem do mebla. Najrozsądniejszą decyzją w tym przypadku jest więc kupowanie całych zestawów, gdyż jeden mebel pasuje do jednej umywalki. Umywalka meblowa dopasowana jest obrysem do mebla, w którym jest zamontowana.

Umywalki stawiane

Bardzo eleganckie, zrobione najczęściej na wzór masywnych naczyń. Umywalki takie stawiane są na blatach lub meblach łazienkowych. Tego typu umywalki są łatwe w montażu i wprowadzają do łazienki gustowny styl.

Umywalki wpuszczane w blat i podblatowe

Umywalki wpuszczane w blat montuje się  w części w blacie, za to podblatowe w całości znajdują się pod blatem. Umywalki tego typu są niezwykle estetyczne, razem z blatem stanowią element dekoracyjny łazienki. Dodatkowo zaletą tego typu umywalek jest spora ilość miejsca na blacie, wokół umywalki.

Rozmiar umywalki

Nie tylko rodzaj umywalki jest ważnym parametrem podczas jej wyboru, ale również jej rozmiar, w szczególności szerokość. Najczęściej spotykanymi umywalkami są te o szerokości – 45, 50, 55 oraz 60 centymetrów, natomiast równie dobrze można znaleźć te o szerokości 35 cm, jak i 180 cm – w przypadku umywalek meblowych.

Drugim istotnym wymiarem umywalek jest ich głębokość i aby zapewniona była wygoda przy myciu rąk powinna wynosić przynajmniej 40 centymetrów.

Materiał wykonania

Umywalki ceramiczne

Najbardziej popularne i typowe, można rzec, że klasyczne są umywalki wykonane z ceramiki. Nie są podatne na zarysowania, łatwo doprowadza się je do czystości oraz dobrze komponują się z resztą urządzeń sanitarnych.

Umywalki z tworzyw sztucznych

Umywalki tego typu są lekkie i w miarę trwałe, a w razie uszkodzeń, bądź zarysowań możliwa jest ich naprawa.

Umywalki ze stali nierdzewnej

Umywalki wykonane z tego materiału są niezwykle higieniczne i łatwe do utrzymania w czystości. Posiadają również ważną cechę estetyczną tj. elegancję oraz trwałość. Umywalki ze stali nierdzewnej mogą posiadać zarówno połysk, jak być poddane szczotkowaniu.

Umywalki z granitu

Urządzenia z tego materiału są bardzo trwałe, jak i łatwe w przeprowadzaniu zabiegów higienicznych. Dobrze komponują się z meblami oraz blatami łazienkowymi.

Umywalki szklane

Bardzo nowoczesne, eleganckie o dużych walorach dekoracyjnych. Umywalki tego typu łatwo jest doczyścić, szczególnie jeśli posiadają specjalną powłokę chroniącą przed osadzaniem się kamienia i innych zanieczyszczeń

 

Kupując umywalkę oprócz powyższych kryteriów (umywalki w Defra) warto zwrócić uwagę dodatkowo na kształt umywalki oraz jej ilość miejsc, przy których można z umywalki korzystać. Istnieją bowiem umywalki dwustanowiskowe, która mogą okazać się niezwykle przydatne, jeśli np. w domu mieszka większa ilość osób. Istotną kwesta przy wyborze urządzenia będzie również jego cena, a w przypadku chociażby umywalek meblowych dostępność kompletu.

PA
Ciekawą kolekcję umywalek łazienkowych znajdziesz na: defra.pl/kolekcje/30/Umywalki/.

Skomentuj

karolina gilon

Karolina Gilon: Seks pozostawiam u siebie w domu

tłusty czwartek

Tłusty czwartek, czyli ile kalorii ma pączek i jak je spalić?