w , , ,

Co zrobić, gdy chcesz wrócić do pracy, a w żłobkach i przedszkolach brakuje miejsc? Zatrudnij profesjonalną opiekunkę do dziecka

Wiele kobiet coraz częściej decyduje się wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim. Czasami zmusza je do tego sytuacja finansowa, czasami aspiracje zawodowe czy chęć samorozwoju. Jakikolwiek nie byłby powód, każda mama ma prawo wrócić do pracy, gdy poczuje się na to gotowa. Jednocześnie, ma obowiązek zapewnienia w tym czasie swojemu dziecku należytej opieki. Gdy w żłobkach i przedszkolach zaczyna brakować miejsc lub zwyczajnie jesteśmy przeciwniczkami tego typu rozwiązań, a na pomoc rodziny w opiece nad maluszkiem nie możemy — z różnych przyczyn — liczyć, dobrym wyborem może okazać się zatrudnienie niani.

Gdy mama wraca do pracy, ktoś musi zaopiekować się dzieckiem

To, że urodziłyśmy dziecko nie oznacza, że nasze prywatne życie się zakończyło i teraz cały czas musimy poświęcić opiece nad maleństwem. Jeśli chcemy i czujemy, że nadeszła odpowiednia chwila, powinnyśmy wrócić do życia zawodowego. Jedne z nas decydują się na rozwój własnego biznesu lub pracę zdalną, by zostać w domu z dziećmi, inne wracają do stacjonarnej pracy w firmach, w których były zatrudnione przed urodzeniem maleństwa. W każdej z tych sytuacji, niezastąpiona okazuje się pomoc w opiece. I choć w dwóch pierwszych przypadkach większość z nas jest w stanie poradzić sobie sama, o tyle, w ostatniej, mamy do wyboru poproszenie o pomoc męża, partnera lub rodziców, zapisanie dziecka do żłobka lub przedszkola albo też zatrudnienia profesjonalnej opiekunki. Często okazuje się mieszkamy z dala od najbliższej rodziny, a nasza druga połówka nie jest w stanie zrezygnować z pracy, by zapewnić nam środki do życia. Problematyczne bywa też zapisanie dziecka do żłobka albo przedszkola. Coraz częściej — nie tylko w państwowych, ale również w prywatnych placówkach — zwyczajnie brakuje miejsc.

Żłobek czy przedszkole to nie zawsze dobre rozwiązanie

Nawet, jeśli uda nam się zdobyć miejsce w żłobku czy przedszkolu, szybko okazać może się, że to rozwiązanie nie do końca nam odpowiada. Obecność malucha w takich miejscach ma oczywiście swoje zalety, takie, jak chociażby integrowanie sie z innymi dziećmi, ale również i wady. Wiele dzieci ciągle przynosi ze żłobka czy przedszkola choroby, co kończy się zwykle tym, że rodzice muszą pozostać z nim w domu. Takie sytuacje, jeśli pojawiają się nagminnie, nie są pozytywnie postrzegane przez pracodawców. A przecież w większości przypadków nie mamy wpływu na to, że inny rodzic przyprowadzi chore dziecko, które zarazi nasze. Godziny otwarcia tego typu placówek lub ich spore oddalenie od miejsca zamieszkania również potrafią być problematyczne. Czasami musimy zostać w pracy dłużej lub szybciej ją zacząć, co koliduje z dojazdem na odpowiednią porę do żłobka czy przedszkola.  

Opiekunka do dziecka — dlaczego warto ją zatrudnić?

Dla mamy planującej powrót do pracy, dobrym rozwiązaniem jest zatrudnienie niani. Zwłaszcza, jeśli mieszkamy w większym mieście, gdzie sporą część czasu musimy spędzać na dojazdach, a zainteresowanie przewyższa liczbę miejsc dostępnych w żłobkach i przedszkolach. Zatrudnienie takiej osoby, jak opiekunka do dziecka w Warszawie, opiekunka do dziecka we Wrocławiu czy opiekunka do dziecka w Poznaniu, nie jest problematyczne, ponieważ mamy bardzo szeroki wybór. Nianiami zostają często osoby dobrze wykształcone, które — oprócz tego, że zaopiekują się dzieckiem pod nieobecność rodziców — są w stanie na przykład nauczyć je jakiegoś języka obcego, czy poświęcić czas na naukę sztuk plastycznych albo muzyki. Kolejną zaletą zatrudnienia opiekunki do dziecka jest fakt, że będzie mogła poświęcić mu 100% swojego czasu. W przepełnionych żłobkach i przedszkolach, wychowawcom trudno jest skupić się na zajmowaniu się każdym dzieckiem z osobna. To sprawia, że często na przykład predyspozycje do wykonywania niektórych czynności czy kiełkujące talenty pozostają niezauważone, co może zaprzepaścić szansę na rozwój malucha w danej dziedzinie. Nianie pracują w różnym wymiarze czasowym — od pracy dorywczej, przez pół etatu, aż po cały etat. Niektóre z nich są nawet gotowe do zamieszkania z pracodawcami, co sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy praca rodziców wiąże się z częstymi delegacjami. Planując powrót do pracy, warto bliżej zainteresować się tematyką zatrudnienia profesjonalnej opiekunki do dziecka i spotkać się z przynajmniej kilkoma potencjalnymi nianiami, by wybrać tę najodpowiedniejszą, która pomoże w opiece nad naszym maluchem.

 

Originally posted 2018-08-07 18:40:44.

Skomentuj

blogerka blogowanie zarabianie na blogu

Blog z pasji może przekształcić się w dobry biznes – zarabianie na blogu

róża damasceńska

Róża damasceńska dla urody