promowanie swojego bloga
w

Matka Polka technologiczna

Jak technologia umożliwia kobietom odchodzenie od tradycyjnych ról w domu

Żona swojego męża, energiczna businesswoman pracująca na home office, zabiegana pani domu, a może królowa multitaskingu. Kim jest polska matka 2021 roku? Czy technologia jest w stanie odmienić jej życie?

Matka jest fighterką

Tradycyjne role społeczne i stereotypy przydzielane płciom wciąż mają się dobrze. Jak zauważa psycholog dr Katarzyna Knopp, choć w młodszej części społeczeństwa zachodzą zmiany mentalności, deklaracje te jednak rzadko przekładają się na czyny.

Widać to gołym okiem na przykładzie globalnych badań Bureau of Labor Statistics, w których przeanalizowano dane dotyczące czasu niepłatnej pracy. Wynika z nich, że kobiety w wieku 15 i więcej lat spędzają dziennie do 5,7 godzin na wykonywaniu prac domowych i opiece nad dziećmi, podczas gdy mężczyźni w tym samym przedziale wiekowym robią to przez 3,6 godziny każdego dnia – to ok. 37% krócej. Warto zauważyć, że prawie jedna trzecia tego czasu przypada na samo sprzątanie.

Wyraźnie widać, że nadal funkcjonuje tzw. housework gender gap, a kobieta – tym bardziej z dziećmi – obarczona jest większością codziennych zadań.  Partnerski podział obowiązków w domach to nadal mrzonka: obecnie ok. 99% opieki nad dziećmi spada na barki kobiet. Warto posłużyć się tu ciekawym wyliczeniem GUS, zgodnie z którym wartość pracy wykonywanej przez kobiety na rzecz domu wynosi średnio 2113 zł, natomiast przez mężczyzn – około 1200zł.

– Można pokusić się o wniosek, że zmieniające się czasy nawet przysporzyły kobietom obowiązków, ustanawiając dominujący model pracy zawodowej w połączeniu z bieżącą troską o gospodarstwo domowe oraz opieką nad dziećmi. Matka Polka jest więc fighterką – cichą bohaterką dnia codziennego, stawiającą czoła naporowi obowiązków rodzinnych i zawodowych – komentuje Piotr Majdan, General Manager firmy Batmaid, zajmującej się na co dzień wsparciem w sprzątaniu i zrównoważonymi usługami home wellness.  

Matka jest nowoczesna 

Przesłanie to rozumieją twórcy aplikacji i dostawcy usług komercyjnych, którzy w swojej działalności nie zapominają o potrzebach mam. Z myślą o tej grupie społecznej projektuje się cyfrowe narzędzia i rozwiązania technologiczne, które pomagają zbalansować wyzwania i uczynić życie kobiet prostszym – na miarę XXI wieku.

Mamy nad Wisłą coraz śmielej korzystają z inteligentnych urządzeń IoT, które pomagają utrzymać bezpieczeństwo i komfort mieszkania z dzieckiem: to m.in. smart odkurzacze, asystentki mowy czy zdalne zamki do drzwi. Prężnie rozwija się rynek aplikacji desygnowanych dla mam: Polki szukają dzięki nim placów zabaw, dostają alerty rozwoju niemowlęcia, zamawiają codzienne zakupy z dostawą pod drzwi, a coraz większe ubranka zdobywają podczas clothes swaps.

Pokutujący, szkodliwy stereotyp o przeżywającej załamanie nerwowe, zaniedbanej kobiecie odchodzi do lamusa – Matka Polka pracuje dziś elastycznie z domu, może nawet tworzy startup, projektuje przyszłość i dba swój dobrostan, korzystając z kalejdoskopu cyfrowych rozwiązań, które jak na drożdżach rosną na krajowym rynku technologii.  Wypadamy dobrze także na tle Europy: panie z jednym lub trójką i więcej dzieci pracują u nas częściej niż przeciętnie kobiety w UE

Matka ma prawo do wsparcia

Choć usługi, które towarzyszą na co dzień matkom, mogą doskonale wpisywać się w rytm życia, nie mogą zastąpić empatii i wyrozumiałości wobec samych siebie. Mimo to pojawia się coraz więcej rozwiązań które sprawiają, że polska mama może czasem odpuścić i pozwolić sobie odpocząć. Z pomocą przychodzi szwajcarski startup Batmaid – elegancki, cichy asystent codzienności w usługach home wellness. 

W Batmaid wierzymy, że czas naszych Klientek – mam, partnerek, przede wszystkim kobiet – jest tego bezsprzecznie wart. Chcemy być świadkami pozytywnych zmian, opartych na partnerstwie obowiązków domowych, ale zachodzą one powoli, a my dostrzegamy wciąż aktualne wyzwania. Dlatego działamy tu i teraz. Od lat naszą ideą jest pomoc w utrzymywaniu wewnętrznej harmonii i dobrostanu dzięki wyręczaniu od niezbędnych, ale często czasochłonnych obowiązków. Można to przedstawić jako drugą szansę: dajemy czas, który mama może poświęcić dla swojego dziecka, partnera lub partnerki, a przede wszystkim dla s i e b i ewyjaśnia Piotr Majdan z Batmaid

Batmaid to międzynarodowa firma z zapleczem technologicznym znajdującym się w Polsce. Obecna jest jak na razie w Warszawie, w przyszłości planuje ekspansję na kolejne miasta. Głównym motywem działania Batmaid jest tworzenie sprawiedliwego ekosystemu zatrudnienia personelu sprzątającego: jasność i przejrzystość umów zawieranych z współpracownikami, a także uczciwe warunki pracy. 


  1. Jak zapobiegać negatywnym skutkom psychicznym pandemii
  2. Czym jest bullet journal?
  3. 9 powodów dlaczego warto chodzić na boso

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

praca w dziale hr

Czym się różni praca w dziale kadr i płac od prowadzenia rekrutacji?

sposoby na promocję biznesu

Masz już swój biznes? Poznaj 12 sposobów, które pomogą Ci go promować!