w

Jak zaplanować domowy budżet – poradnik krok po kroku

Kwestia tego, jak planować wydatki w przemyślany sposób, jest niezmiernie ważą umiejętnością w życiu każdego człowieka. Umiejętność sprawnego gospodarowania pieniędzmi pozwala zapewnić bezpieczeństwo finansowe swojej rodzinie, umożliwić dostatnie życie, a jednocześnie oszczędzić coś na czarną godzinę. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jak efektywnie zarządzać finansami.

Budżet domowy to planowanie przyszłości finansowej swojej rodziny. Decydujemy, na jakie wydatki jesteśmy sobie w stanie pozwolić, oraz co musimy zrobić, aby w określonym czasie np. kupić auto. Dzięki temu nasza sytuacja finansowa ma szansę ulec znacznej poprawie. Większość ludzi jest kontrolowana przez wydatki, w dużej mierze nieprzewidziane. Powinno być odwrotnie: to rodzina powinna kontrolować swoje wydatki.

Jak zaplanować domowy budżet
Jak zaplanować domowy budżet

Jak zaplanować domowy budżet – stałe wydatki

Ważne jest to, jak zaplanować wydatki. Zacznijmy od tych stałych. Zapiszmy opłaty, takie jak czynsz, abonament na telefon i internet, paliwo do samochodu. Określmy też, na jakie stałe dochody możemy liczyć. W trakcie miesiąca czasem trzeba dodać wydatki, których nie uwzględniliśmy. Na przestrzeni miesięcy przekonamy się, ile możemy oszczędzić. Może też się okazać, że wydajemy zbyt dużo w stosunku do wysokości naszych zarobków. W takich sytuacjach również będzie trzeba odpowiednio zareagować.

Jak zaplanować domowy budżet – wydatki nieregularne

W budżecie warto też uwzględnić nieregularne wydatki, takie jak prezenty urodzinowe, leki, ubrania, artykuły gospodarstwa domowego. Patrząc na wydatki nieregularne widzisz, ile pieniędzy powinieneś oszczędzać każdego miesiąca po poniesieniu wydatków stałych, aby ewentualne wydatki nieregularne nie okazały się przytłaczające w pewnym momencie.

Jak zaplanować domowy budżet – co z nadwyżką?

Ważnym krokiem w planowaniu budżetu i wydatków jest określenie, co zrobimy z nadwyżką budżetową. To, co zaoszczędzimy, możemy przeznaczyć na konkretny cel, albo też oszczędzać na lokacie czy koncie oszczędnościowym. Możemy też zainwestować nasze środki w akcje, obligacje czy fundusze inwestycyjne. A może masz jeszcze inny sposób na pomożenie kapitału?

Warto mieć też przygotowany fundusz awaryjny, w razie totalnie nieprzewidzianych wydatków. A jak to wszystko zrobić od strony technicznej? Załóż duży zeszyt A4, w którym będziesz wszystko zapisywać. Pamiętaj, że chodzi też o racjonalne planowanie i wprowadzanie korekt. Spisywanie jedynie już poniesionych kosztów nie rozwiąże wszystkich twoich problemów, podobnie jak zapisanie planowanych wydatków na kilka tygodni do przodu i odłożenie zeszytu całkowicie na bok nie będzie najlepszym pomysłem. Zrób tabelki na każdy miesiąc i postaraj się robić skrupulatne notatki, aby coś z nich wynikało.

Przewidywanie ma tą zaletę, że na większe wydatki będziesz mieć szansę przygotować się odpowiednio wcześniej. Na spokojnie każdego miesiąca odłożysz pewną niewielką sumę, i w miesiącu, gdzie np. dziecko ma wycieczkę szkolną, bez najmniejszych problemów znajdziesz potrzebne środki, aby wszystko poszło zgodnie z planem.

Jak widać, planowanie swoich wydatków wcale nie jest takie trudne, wystarczy odrobina samozaparcia.


  1. Jak zaoszczędzić na utrzymaniu ogrodu?
  2. Zmiana dostawcy prądu – na co zwrócić uwagę
  3. Jak zostać blogerem w sześciu prostych krokach

Originally posted 2019-02-10 22:08:30.

Skomentuj

planer, planowanie, domowe centrum zarządzania

Jak stworzyć rodzinne centrum zarządzania?

czym jest mmiłość

Atrakcyjna kobieta, atrakcyjny mężczyzna – oto cechy, które przyciągają lub zniechęcają płeć przeciwną