w

Magda Gerber , czyli wychowywanie z szacunkiem

Każdy młody rodzic zastanawia się, jaki sposób wychowania dziecka będzie najbardziej odpowiedni. Nikt nie chce powtarzać błędów rodziców, a jednocześnie wybranie całkiem skrajnych metod często również okazuje się zgubne. Uznanie wielu osób zdobywa obecnie RIE, czyli innowacyjna metoda, którą opracowała Magda Gerber, tym samym diametralnie zmieniając podejście do dziecka i sposób jego wychowania.

Inne podejście do komunikacji

Podejście zakazowo-nakazowe nie sprawdza się w wychowaniu dziecka. Znacznie lepszym sposobem jest okazywanie szacunku. Dziecko, które wciąż słyszy „nie”, czuje wielką chęć do testowania swojego rodzica. Zamiast więc po raz kolejny powtarzać swojemu maluchowi, czego mu nie wolno, należy tłumaczyć konsekwencje zachowań i komunikować mu raczej pozytywne instrukcje. Innymi słowy – warto zamienić „nie” na „tak”. Sprawi to, że dziecko będzie bardziej otwarte, bardziej komunikatywne i pewniejsze siebie. Ponadto, z dzieckiem powinno rozmawiać się autentycznie, tak jak z dorosłym. Nie warto używać zdrobnień czy słów, które nie nazywają rzeczy po imieniu.

Samodzielna zabawa

magda gerber pedagogikaMagda Gerber twierdziła, że dziecko powinno być zachęcane do samodzielnej zabawy niezakłócanej przez dorosłych. Ważne jest, by zapewnić mu swobodę ruchu w bezpiecznej przestrzeni i jedynie uważnie je obserwować. Dziecko samo potrafi doskonale się bawić i nie potrzebuje stymulacji osoby dorosłej. Co więcej, należy zrezygnować z zabawek ruszających się, świecących czy wydających dźwięki. To właśnie najprostsze zabawki pozwolą bowiem maluchowi rozwijać wyobraźnię i kreatywność.

Najważniejsze założenia RIE

Zgodnie z RIE dziecko powinno być traktowane z szacunkiem. Wiąże się to między innymi z pozwoleniem mu na swobodne wyrażanie emocji. Rodzic powinien zrezygnować z wyraźnych zakazów i stawiać granicę bez karania, wierząc, że jego pociecha najlepiej uczy się dyscypliny, poznając naturalne konsekwencje swoich zachowań. Jednocześnie rodzic musi też pamiętać, że ma być dla dziecka liderem. Maluch będzie ciągle go obserwować i chłonąć jego sposób komunikacji z innymi czy zachowanie, ucząc się chociażby empatii, cierpliwości czy łagodności.

 

 

 

Originally posted 2018-10-10 13:46:25.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jen sincero finansowy kozak

Dlaczego jeszcze nie jesteś bogaty? Audiobook „Finansowy Kozak” Jen Sincero

7 sprawdzonych sposobów jak nie przytyć jesienią