ograniczenie plastiku
w

Większość z nas generuje zdecydowanie za dużo śmieci. Poznaj proste sposoby, które pozwolą ci ograniczyć ilość plastiku w Twoim życiu

Plastik jest obecny wszędzie – od zabawek, przez opakowania wielu artykułów spożywczych aż po domowe akcesoria. Na szczęście w ostatnich latach mocno zwiększyła się świadomość dotycząca jego wpływu na środowisko i coraz więcej osób żyje w duchu zero waste. Co prawda nie jesteś w stanie całkowicie wyeliminować plastiku ze swojego życia. Możesz jednak wdrożyć w życie kilka sposobów, które pozwolą Ci go ograniczyć.

1. Pokochaj metalowe słomki

Niedawno całkiem dużo mówiło się właśnie o plastikowych słomkach. Warto powiedzieć sobie jasno, że wcale nie są one największym złem, w tym sensie, że nie stanowią największej części plastikowych odpadów. Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli chcesz wprowadzić pewne drobne zmiany korzystne dla środowiska, to rezygnacja z plastikowych słonek będzie dobrym krokiem. Za kilka złotych możesz kupić te wykonane z metalu, które posłużą Ci przez lata i nie będą obciążać środowiska, nie wspominając już o tym, że niektóre z nich są naprawdę ładne.

2. Noś butelkę z filtrem

A skoro już mowa o wielorazowych rozwiązaniach, to kolejnym z nich będzie butelka z filtrem. Wprawdzie ona również wykonana jest z plastiku, ale ma tę zaletę, że posłuży Ci całe lata, a nie do momentu jej opróżnienia. Poza tym dzięki filtrowi możesz nalewać wodę bezpośrednio z kranu i pić ją bez obaw, obojętnie, gdzie akurat jesteś.

3. Zamawiaj kawę do własnego kubka

Jeśli chcesz ograniczyć ilość plastiku w swoim życiu, rezygnuj też z jednorazowych kubków dostępnych w kawiarniach. Istnieje co najmniej kilka powodów, by podjąć taką decyzję. Po pierwsze, papierowe kubeczki nie są całkowicie papierowe, ale powlekane cienką warstwą plastiku, która sprawia, że nie nadają się one do recyklingu. Poza tym dochodzi jeszcze kwestia plastikowego wieczka, które znów oznacza kolejny niepotrzebny plastikowy odpad. Zamiast więc przykładać się do generowania większej liczby śmieci, możesz wyposażyć się w wielorazowy kubek i nosić go zawsze przy sobie. W sklepach znajdziesz nawet składane modele, które zajmują niewiele miejsca. W dodatku za przyjście z własnym kubkiem niejedna kawiarnia zaoferuje Ci zniżkę.

4. Porzuć ręczniki papierowe

Ręczniki papierowe są naprawdę wygodne. Zamiast myśleć o ciągłym praniu kuchennych ścierek, sięgasz po taki ręcznik i w jednej chwili masz już suchy talerz czy czysty blat. Problem w tym, że jest to kompletnie nieekologiczne rozwiązanie. Po pierwsze, takie ręczniki pakowane są w plastik. Co gorsza, zużywasz je jeden po drugim, w ogromnej ilości i nawet się nad tym nie zastanawiając. Jeśli zrezygnujesz z ręczników na rzecz tradycyjnej ścierki, możesz mieć pewność, że w kolejnych tygodniach wygenerujesz znacznie mniej śmieci.

5. Świadomie rób zakupy

Duże pole do popisu masz też na każdych zakupach. To właśnie tam możesz zadbać o ograniczenie plastiku. Oprócz zabierania ze sobą materiałowej torby czy korzystania z wielorazowych woreczków na owoce i warzywa, możesz też podejmować bardziej świadome decyzje zakupowe. Jeśli do wyboru masz kilka prawie takich samych produktów, sięgaj po te w szklanych czy ekologicznych opakowaniach, a jeśli nie jest to możliwe – po te, które zawierają najmniej plastiku. Możesz też poszukać lokalnych sklepów zgodnych z duchem zero waste, w których większość rzeczy kupisz na wagę i zapakujesz wprost do papierowych toreb albo swoich własnych pojemników.

6. Wybieraj kosmetyki i środki czystości, które umożliwią Ci ograniczenie plastiku

Temat kosmetyków i ich wpływu na środowisko jest bardzo złożony. Po pierwsze, większość z nich pakowana jest w plastikowe opakowania, które jedno po drugim wyrzucasz do kosza. Poza tym niektóre z nich zawierają syntetycznie mikrokulki i inne chemiczne dodatki nieprzyjazne środowisku.

W tym wypadku ograniczenie plastiku będzie polegać przede wszystkim na wybraniu szamponów czy odżywek w kostce. Inne kosmetyki możesz z kolei znaleźć w szklanych pojemniczkach i dotyczy to nawet dezodorantów. Zdziwisz się, kiedy zrobisz podsumowanie i zobaczysz, o ile mniej plastiku dzięki temu generujesz. Nie wspominając już o tym, że takie kosmetyki zgodne z polityką zero waste zwykle są wykonane z naturalnych składników, a przez to i bardziej przyjazne Twojej skórze.

Podobna zasada dotyczy proszków do prania czy innych środków czystości. Zamiast po raz kolejny sięgać po plastikowe opakowania od producentów, poszukaj alternatyw przyjaznych środowisku albo nawet zdecyduj się na samodzielne przygotowanie środków czystości. W ten sposób zyskasz potrójnie – wygenerujesz mniej śmieci, będziesz się cieszyć w pełni naturalnym produktem i jeszcze zaoszczędzisz.


  1. Co zrobić, aby przeciwdziałać marnowaniu jedzenia? Raport Netto
  2. Zalety odkurzaczy z filtrem wodnym
  3. Jak oszczędzać czas?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szafa narożna czy prosta

Szafa narożna czy prosta – co sprawdzi się lepiej w sypialni, w przedpokoju czy w salonie?

czarno-białe myślenie

Czy cechuje Cię czarno-białe myślenie? Czas zacząć dostrzegać także wszystkie odcienie szarości!