w

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna to jeden z najbardziej stresujących momentów w życiu każdego człowieka. Nieważne, czy będzie to pierwsza, czy  kolejna praca. Czy ubiegasz się o posadę recepcjonistki w hotelu, sprzedawczyni w sklepie z ubraniami czy chcesz zostać managerem z znanej korporacji. Czujesz, że od jednej rozmowy może zależeć Twoja przyszłość, więc chcesz wypaść jak najlepiej. A osoby które Cię przepytują oceniają każdy Twój ruch i każde słowo.

Na szczęście pytania na rozmowie kwalifikacyjnej zwykle się powtarzają i można się przygotować.
  1. pytanie: proszę opowiedzieć coś o sobie

   Jednym z najczęstszych pytań i zazwyczaj pierwszym jest „Opowiedz mi o sobie”. Właściwie to nie jest nawet pytanie – to zaproszenie.Twoja odpowiedź na to pytanie jest okazją do przedstawienia się z najlepszej strony i przedstawienia ścieżki swojej dotychczasowej kariery i podzielenia się tym, co uważasz za ważne w podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu.
   Porada: odpowiedź na to pytanie to Twoja szansa na odróżnienie się od innych kandydatów. W większości przypadków standardowe pytania oferują tę samą możliwość.

  2. pytanie: Jakie są Twoje plany na przyszłość?

   Nie traktuj tego jako pytania o twoje plany dotyczące rodziny, emerytury czy pytania o to kiedy będziesz szczęśliwy. Rzeczywistość jest taka, że ​​potencjalny pracodawca chce sprawdzić, jakie są Twoje aspiracje zawodowe i satysfakcja zawodowa. Porada: Skoncentruj się na firmie w której masz rozmowę: podziel się kwalifikacjami, doświadczeniem i pragnieniami, które pasują do tej firmy. Wyjaśnij, że ta praca zawiera wszystkie elementy, których szukasz w roli.

  3. pytania na rozmowie kwalifikacyjnej: Gdzie widzisz siebie za pięć lat?

   Pracodawcy niekoniecznie chcą usłyszeć, że spodziewasz się wspiąć na szczebel korporacyjny i zostać przełożonym. Jeśli praca, z którą rozmawiasz, nie jest przełożonym, prawdopodobnie nie martw się o twoje umiejętności zarządzania. Możesz podzielić się tym, jak byłeś mentorem dla innych i prowadziłeś projekty bez żadnego nadzoru. To powinno wskazywać, że masz potencjał przywódczy. Skoncentruj się na nich: w ciągu pięciu lat powinieneś mieć znaczący wpływ na wyniki finansowe firmy. Zastanów się, jak możesz to osiągnąć w pracy, z którą aplikujesz.

  4. pytania na rozmowie kwalifikacyjnej: Dlaczego powinniśmy zatrudniać własnie ciebie?

   To jest wyraźnie pytanie różnicujące. To, co chcesz im powiedzieć to: oszaleją, nie zatrudniając cię. Skoncentruj się na nich: musisz tylko podzielić się tym, jak spełniasz prawie wszystkie kryteria, których szukają, a także mieć dwie do trzech dodatkowych umiejętności, których mogą nawet nie wiedzieć, że potrzebują… jeszcze. Muszą wiedzieć, że jesteś kandydatem, który nie tylko może teraz zaspokoić swoje potrzeby, ale także będzie cenny dla tego, dokąd w przyszłości chce się udać. Czy prawdopodobnie będą potrzebować innego zestawu umiejętności, gdy będą się rozwijać jako firma? A może masz umiejętności, które zauważyłeś w innym opisie stanowiska pracy, które chcą wypełnić? Możesz pomóc z tymi dostawami, dopóki nie znajdą kogoś (lub nie będą stanowić kopii zapasowej dla osoby, którą zatrudniają). Czy byłeś już na ścieżce, którą właśnie zaczynają? Posiadanie „zdobytych doświadczeń” w celu ich zaoferowania jest bardzo silną zaletą dla kandydata na pracę.

  5. pytania na rozmowie kwalifikacyjnej: Dlaczego chcesz tę pracę?

   Na tę odpowiedź powinna być szczera. Jeśli powodem są pieniądze, lokalizacja, harmonogram pracy, świadczenia i inne czynniki niezwiązane faktycznie nie związane z rolą którą miałbyś pełnić w firmie, to raczej zastanów się nieco więcej nad odpowiedzią. Żaden z tych powodów nie będzie istotny dla osoby, która prowadzi z Tobą rozmowę. Skoncentruj się na nich: chcą usłyszeć, że ta praca jest dokładnie tym, o czym myślałeś jako kolejny krok w swojej karierze. Oczywiście pytanie, które zadadzą, brzmi: jak to zrobić? Przygotuj się na odpowiedź z uzasadnieniem, w jaki sposób ta praca spełnia twoje potrzeby zawodowe i jak możesz wnieść swój najwyższy potencjał, pełniąc tę ​​rolę. Ludzie chcą czuć, że ich praca coś znaczy. Nie ma nic złego w dzieleniu się tym uczuciem w rozważny sposób.

  6. pytania na rozmowie kwalifikacyjnej: Jak ludzie Cię opisują?

   Oto kolejna okazja, aby się wyróżnić. Wszyscy twierdzą, że są: pracowity, dobrze się komunikujesz i świetnie pracujesz w zespole. Bądź kreatywny i miej historie na poparcie tego. Przyszły pracodawca będzie chciał wiedzieć, dlaczego ktoś określa Cię w taki, a nie inny sposób. Znów skoncentruj się na pracy: chcesz zaprezentować atrybuty, które sprawią, że będą chcieli Cię zatrudnić. Nawet standardowe odpowiedzi można zrobić o krok dalej, aby były bardziej wartościowe: Tak, chcą pracowników, którzy są w stanie pracować ciężko, ale najprawdopodobniej jest to powszechne w ich biurze. Może ciężko pracujesz, ale także pomagasz innym (pomagając im lepiej wykonywać swoją pracę lub ułatwiając im pracę).  Jeśli twierdzisz, że dobrze  się komunikujesz to pamiętaj – wszyscy tak powiedzą. Ale Ty możesz dodać, że jesteś też dobrym słuchaczem 🙂

 

Zobacz też: zdalna rozmowa kwalifikacyjna. Jak się do niej przygotować?

Skomentuj

koronawirus kwarantanna

Kilka pomysłów na spędzenie czasu z dzieckiem w czasie kwarantanny

bezpłatne kursy

Bezpłatne kursy marketingowe i IT od Google