w

4 sprawdzone sposoby na sprzątanie domu, w którym mieszka alergik

Mieszkasz z alergikiem? Z pewnością wiesz zatem, jak ważne jest regularne sprzątanie domu i pozbywanie się alergenów, które mogą zakłócić jego spokój. Zobacz, o czym powinieneś pamiętać, sprzątając otoczenie alergika – oto 4 złote rady, które Ci w tym pomogą!

Odkurzanie, czyli nieustanna walka z kurzem

To właśnie kurz jest odpowiedzialny za najwięcej reakcji alergicznych – zatem walka z nim powinna stanowić numer jeden w repertuarze sprzątania domu alergika. Najważniejsza jest tutaj regularność – nie ma nic gorszego niż plątające się po podłodze „kłaczki” z kurzu. Istotne jest też to, by odkurzać od góry do dołu i stosować środki antystatyczne – dzięki temu kurz będzie unosić się w powietrzu, lecz opadać na dół, skąd na samym końcu usuniesz go przy użyciu odkurzacza.

Generalnie w domu alergika nie powinno być dywanów, które działają jak gąbeczka wchłaniająca unoszące się w powietrzu cząsteczki kurzu. Jeśli jednak zdecydujesz się na nie, dobrym sposobem na ich wyczyszczenie będzie zastosowanie odkurzacz piorącego. O tym, jak wybrać dobry odkurzacz piorący, możesz przeczytać tutaj: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-jaki-odkurzacz-pioracy-wybrac.bhtml.

Jak skutecznie pozbyć się roztoczy?

Czy jesteś świadomy tego, że samo odkurzanie nie zlikwiduje kolonii roztoczy, które zadomowiły się w dywanach, pościeli czy maskotkach? Spokojnie – możesz się ich pozbyć, korzystając z innej, domowej metody. Wystarczy wystawić tekstylia na działanie temperatury poniżej 20°C lub powyżej 50°C. Jak to zrobić? Zimą wystarczy wyrzucić tekstylia na śnieg na kilka godzin – a następnie np. wyprać je w pralce w wysokiej temperaturze. Alternatywę dla śniegu stanowi chociażby zamrażalnik, w którym możesz skutecznie wymrozić roztocza.

Łazienka alergika – przestrzeń wolna od wilgoci

Często zapomina się o tym, że kurz i roztocza to nie wszystko, co szkodzi alergikom i astmatykom. Na ich układ oddechowy równie źle działa także wilgoć oraz jej oznaki – czyli chociażby grzyby, bakterie oraz wirusy. Warto więc zapobiegać ich powstawaniu, a jeśli już się pojawią – od razu je usuwać, najlepiej korzystając ze środków zawierających podchloran sodu.

Uważaj na odświeżacze powietrza, które często spotyka się w łazienkach. Okazuje się bowiem, że emitowany przez nie zapach może drażnić drogi oddechowe alergików – dlatego też najlepiej z nich zrezygnować. Jako alternatywę możesz wykorzystać pachnące, suszone zioła (np. lawendę) lub inne odświeżacze w formie stałej – pamiętaj jednak, by regularnie usuwać z nich kurz.

Mycie okien w domu alergika – o czym pamiętać?

W przypadku okien sytuacja jest dość prosta. W domu alergika nie powinno bowiem być żadnych firanek ani zasłonek, gdyż mogłyby stać się siedliskiem kurzu i roztoczy. Znacznie lepszą alternatywę dla nich stanowią rolety – najlepiej wykonane z metalu lub drewna. Łatwo wyczyścisz je z kurzu, spryskując je środkiem antystatycznym oraz przecierając je jednorazowym, papierowym ręcznikiem lub szczotką. Uważaj na tradycyjne, tekstylne ściereczki, które chłoną kurz!


  1. 4 produkty, z którymi łatwo zorganizujesz świąteczne porządki
  2. Kiedy warto zmienić pomoc domową?
  3. Zastosowanie octu w domu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uwielbiasz sporty zimowe? Przygotuj się do nowego sezonu i znajdź optymalne ubezpieczenie!

Kosmetyczna minimalistka: 5 zasad prawdziwej kosmetycznej minimalistki