w , ,

Jak zostać programistką ?

Masz dosyć swojej pracy ? A może chciałabyś polepszyć swoją sytuację finansową ? Dobrym pomysłem jest nauka informatyki. Jednak jak wiadomo informatyka to ogromna dziedzina. Ze swojej strony polecam programowanie. Dlaczego ? Ponieważ przez najbliższe lata zapotrzebowanie na programistów stale będzie rosnąć.

Dylematem przed, którym stoją przyszli programiści jest często wybór formy nauki. Istnieją różne drogi zdobywania wiedzy, jedne efektywne, a drugie mniej skuteczne. Poniżej porównany te najczęstsze.

Czy warto iść do szkoły?

Niestety dzisiejsza szkoła w formie takiej, jaką mamy obecnie, to często najmniej efektywna forma zdobywania wiedzy na temat programowania. Zaczynając od technikum czy liceum gdzie informatyka zatrzymała się na etapie tworzenia tabelek w Excelu adresowania kopert w Wordzie. Niestety poziom szkolnictwo nie idzie z duchem czasu. Powodem tego jest fakt, że nauczyciela bazują na wiedzy, którą sami zdobyli na studiach, parę, a często paręnaście lat temu ! W przypadku programowania taką wiedzę należy aktualizować niemal nieustannie. Rozwój technologii jest tak szybki, że tylko nauczyciele pasjonaci, mają rację bytu. A ilu tak naprawdę znajdziesz ich w publicznych szkołach ?

Kolejnym minusem naszego szkolnictwa jest fakt, że otrzymujesz zdawkowe informacje. Nauczyciel pędzi z materiałem ponieważ musi wyrobić i zaliczyć cały jego zakres. W efekcie czego uczysz się wszystkiego po trochu i nie jesteś w żadnej dziedzinie do końca dobra. Oczywiście nie ma się co dziwić ponieważ zadaniem nauczycieli jest przygotowanie uczniów i studentów do ogólnej branży informatycznej. Tak więc zaliczają się do tego nie tylko programiści ale też graficy, osoby związane z marketingiem, sieciami itd.

Pamiętaj, że średnio w klasie masz 20-30 osób. Załóżmy, że tylko 5 z nich postanowiło zostać programistami. Pozostała reszta jeszcze się nie określiła. Motywacja jako grupy w tym wypadku praktycznie nie istnieje ponieważ osoby siedzące na jednej sali nie mają wspólnego celu. Bo o jakich problemach porozmawia przyszły grafik z przyszłym programistą ?

Tak więc jeśli podjęłaś decyzje o zostaniu programistką, to szkoła może okazać się często zmarnowanym czasem.

Samodzielna nauka ?

W związku z obecnym stanem szkolnictwa dużo osób decyduje się na samodzielną naukę i wyszukiwanie wiedzy w różnych miejscach. Korzystają z darmowych tutoriali, czytają książki, korzystają z kursów wideo, czytają blogi. Zamiast spędzać 3 lata na ogólnej nauce i wkuwaniu regułek w szkole, po prostu sami uczą się tego co ich interesuje.

Tutaj jednak również istnieje pewne ryzyko. Po pierwsze nie zawsze wiesz, czy źródła z których czerpiesz wiedzę są aktualne i wartościowe. Jak wiadomo w sieci każdy może opublikować własne materiały. Do tego musisz wiedzieć jaka ścieżką podążać i jakich technologii warto się uczyć. Dochodzi również kwestia samozaparcia, które w tym wypadku musi być bardzo wysokie. Samouki to także osoby, które doskonale opanowały motywację i dążenie do celu. Tutaj nikt na Toba nie stoi i nie motywuje, więc istnieje ryzyko, że po jakimś czasie twoja nauka nie będzie już tak intensywna jak na początku

Nowoczesna forma nauki: bootcamp

Bootcampy w ostatnim czasie stały się bardzo popularne, zwłaszcza w nauce programowania. Termin ten oznacza intensywną naukę, określoną na wybrany cel.

Doskonałym przykładem bootcampu programowania jest oferta platformy szkoleniowej Edugrafia.pl, która proponuje intensywny bootcamp od zera do fullstacka co oznacza, że nauczysz się najważniejszych technologii programowania. Otrzymujesz dostęp do codziennych lekcji prowadzonych na żywo przez mentora, który jest wieloletnim programistą. Nauka odbywa się w grupie innych osób, które tak samo jak Ty chcą nauczyć się programowania.

Niektórzy powiedzą, że po co płacić za bootcamp skoro część wiedzy można znaleźć za darmo w internecie. Tak naprawdę można to porównać do każdej dziedziny nauki. Angielskiego też można się nauczyć samodzielnie z książek, Internetu, a mimo tego ludzie zapisują się na kursy językowe i kończą je z o wiele lepszymi rezultatami niż ktoś kto uczy się z aplikacji na smartfonie 😉

Bootcamp programowania to idealna propozycja dla kogoś kto szuka swojej drogi w świecie programowania i nie wie czego się uczyć. Program takiego szkolenia dobrany jest w taki sposób, żeby kursant poznał praktyczną wiedze z najważniejszych technologii. Należy do tego dodać motywację, która dają inni kursanci oraz mentor. Wszyscy idą jedną ścieżką, doskonale wiedząc czego chcą.

Podsumowując

Jeśli interesuje Cię perspektywa 5 miesięcy spędzonych na intensywnej nauce programowania, to bootcamp bez wątpienia jest najlepszym rozwiązaniem. Jest to forma edukacji, która diametralnie różni się od typowych zajęć w szkole lub na uczelni.

 

Originally posted 2019-03-14 15:29:53.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nocnik dla dziecka, nocnik dla chłopca, nocnik dla dziewczynki

O czym rozmawiają rodzice, gdy nie-rodzice nie słyszą

headhunter

Samozatrudnienie w branży IT