w

Czy wiesz, jak pozbyć się złych nawyków finansowych?

Twoja szafa jest pełna sukienek, a ty wydajesz całą kolejną pensję na nowe? Nie przepadasz za owocami, a mimo tego kupujesz obierak do bananów, bo jest akurat promocja? Złe nawyki finansowe to problem wielu z nas. Na szczęście można je wyplenić? W jaki sposób?

Przy podejmowaniu decyzji finansowych kierujemy się zazwyczaj schematami. Dlatego tak ważne jest, aby zakorzenić w sobie dobre nawyki finansowe – takie, które pozwolą nam oszczędzać i rozsądnie planować wydatki. To niełatwe, ale wykonalne.

„Żeby wyhodować w sobie dobre nawyki finansowe, przede wszystkim trzeba wyplenić te stare. Musimy zastanowić się, co nam przeszkadza i co powoduje, że nie możemy tego nowego nawyku nabrać” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Karolina Oleksa, psycholog, trener i wykładowca w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu.

Pamiętajmy przy tym, że niemożliwe jest pozbycie się wszystkich złych przyzwyczajeń finansowych naraz. Eliminujmy je pojedynczo. Zacznijmy od tych, które przeszkadzają najbardziej. I co ważne, z każdym nawykiem zrywajmy stopniowo – nie rezygnujmy z danego przyzwyczajenia z dnia na dzień, bo wtedy może ono łatwo powrócić.

Kiedy zaś już uda nam się pozbyć jakiegoś złego nawyku, wykształćmy w jego miejsce ten dobry. W podobny sposób – krok po kroku. Oczywiście nie jest to zadanie proste. Czasami na jego wykonanie będziemy potrzebować kilku, kilkunastu, a może nawet kilkudziesięciu tygodni. Ale gra jest warta świeczki – nagrodą będą zaoszczędzone pieniądze na koncie bankowym i brak niepotrzebnie kupionych rzeczy w domu.

Originally posted 2016-10-19 17:13:03.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak działa oko?

Miejsca, które warto odwiedzić jesienią