Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Jak zarządzać czasem, by wykonać wszystkie domowe obowiązki?

W wielu domach jest obecny ten sam problem – mimo chęci, by regularnie robić pranie, sprzątać pokoje czy wynosić śmieci, efektów nie widać. Domownicy często bowiem odkładają poszczególne czynności na później, wymawiając się brakiem czasu lub zapominalstwem.

W rezultacie albo w domu panuje chaos, który potem znacznie trudniej jest ogarnąć, albo też jeden z domowników w końcu decyduje się wykonać obowiązki, które należą nie tylko do niego, ale i do pozostałych członków rodziny. Tymczasem kluczem do porządku w domu jest umiejętne planowanie czasu.

Podział obowiązków to podstawa

Na początek warto ustalić, że wszystkie domowe obowiązki nie mogą spoczywać na barkach jednej osoby. Nawet jeśli któreś z rodziców decyduje się nie pracować, a zamiast tego zająć się domem, powinien choć drobne czynności powierzać pozostałym członkom rodziny. W przeciwnym razie przyzwyczają się oni, że nic nie muszą robić i wszystko mają podane na tacy.

Czytaj:   Jak prawidłowo myć okna?

zadania naszej rodziny

Jak skutecznie planować czas w rodzinie?

Aby ustalić podział obowiązków, najlepiej wyposażyć się w planer choćby taki jak ten od familiowo. Można zawiesić go na lodówce i dokładnie przyjrzeć się obowiązkom do wypełnienia w domu. W miejscu przeznaczonym na zaplanowanie całego miesiąca, warto rozpisać, co trzeba wykonać danego dnia, a następnie w rubryce tygodniowej dokładnie rozdzielić obowiązki na nadchodzące siedem dni i zdecydować, kto w jakim czasie ma się zająć poszczególnymi czynnościami. Należy pamiętać, by obowiązki przydzielić także dzieciom – warto by od najmłodszych lat uczyły się sumienności i odpowiedzialności, gdyż to nauczy je, jak ważne jest zarządzanie czasem umocni przekonanie, że ze swoich obowiązków trzeba się wywiązywać.

Czytaj:   Zagłosuj na siłę kobiet!

Wprowadzanie zmian też jest ważne

Mimo szczerych chęci nie każdy rozplanowany tydzień przebiegnie zgodnie z planem. Może okazać się, że jeden z domowników po prostu nie jest w stanie danego dnia gruntownie posprzątać pokoju czy wykonać szeregu drobnych obowiązków. Warto więc pamiętać o tym, by wyciągać wnioski i wprowadzać poprawki do planu na kolejne miesiące czy tygodnie. W tym celu można wykorzystać rubrykę na planerze przeznaczoną na notatki i tam zapisywać wnioski i uwagi dotyczące zmian, jakie trzeba wprowadzić w przyszłości.

Czytaj:   Wszystko o suplementach diety

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *