w

Trudny wybór okien do lukarn i wykuszy

Wieli powrót przeżywają wykusze, lukarny oraz “bawole oko”. Finezja, przyjemniejszy dla oka kształt budynku, ale przede wszystkim świetny sposób na doświetlenie wnętrza. Jak właściwie dobrać okno do lukarny czy wykuszu? Podpowiadamy.

O czym mowa? O oknach, które same w sobie stanowią ozdobę budynków. Oknach, które do niedawna podziwiać można było w zabytkowych budynkach, a dziś wracają do łask.

Wykusz przywędrował do nas Z Bliskiego Wschodu. Z elewacji wystaje przeszklony fragment budynku, niebędący balkonem, ani tarasem, ale poszerzający jednocześnie przylegające wnętrze. Posiada osobny daszek, a zawieszony jest na wspornikach. Pozwala doskonale doświetlić wnętrze.  Z kolei lukarna to pionowe okienko na dachu, które ma doświetlać poddasze. Obecnie mocno konkuruje z oknami dachowymi, zapewne dlatego, że stanowi ciekawą ozdobę dachu. Bardzo praktyczne rozwiązanie.  Wole oko to małe, okrągłe lub owalne okienko, umiejscawiane w górnych kondygnacjach czy w szczycie budynku, nad drzwiami, oknami czy we wnętrzu. Służyło do doświetlania pomieszczeń. Dziś nazwą “bawolego oka” określa się charakterystyczną, owalną konstrukcję umieszczaną w połaci dachu.

Ozdobne i praktyczne rozwiązania

Wykusze i lukarny to niebanalna ozdoba zabytkowych kamienic w polskich miastach. Potrafią sprawić, że chylące się często ku upadkowi stare budynki nadal zachwycają swoim wyglądem. Konstrukcje te stały się też inspiracją dla wielu współczesnych architektów, którzy z powodzeniem stosują je w nowo powstających budynkach jednorodzinnych. Równie “bawole oko”, charakterystyczne dla starej, polskiej zabudowy, spotykane często w starych budynkach na terenie Kujaw, przeżywa swój renesans w nowoczesnym budownictwie. Takie zestawienie, gdzie stykają się klasyczne rozwiązania konstrukcyjne  i zupełnie nowoczesna bryła budynku daje świetny efekt wizualny, jednak trzeba tu podkreślić, że do pełnego sukcesu należy dodać właściwe dopasowanie okien.

Bez dokładnego pomiaru – ani rusz

Ze względu na kształt, najważniejszy staje się precyzyjny pomiar otworu, na miejscu. Błędem może być zaufanie projektowi architektonicznemu, a różnice, wynoszące po kilka centymetrów mogą być nie do poprawienia i nie do wyrównania podczas montażu. A to oznacza podwojenie kosztów. Im bardziej skomplikowana jest budowa okna, czyli okno ma kształt trójkąta, koła, łuku tym bardziej precyzyjny mus i być pomiar. Lukarny sprawdzają się świetnie w stromych dachach, o dużym kącie nachylenia, pod warunkiem, że ich forma oraz wielkość będą harmonizowały z dachem.

2

Sposób montażu i specjalne potrzeby użytkowników

Przy jej projektowaniu należy wziąć też  pod uwagę zapotrzebowanie na światło, czyli im więcej chcemy światła w pomieszczeniu, tym większa powinna być powierzchnia lukarny. Projektując wykusz, powinno się brać pod uwagę sposób montowania okien – czy będą skręcane łaćznikami czy między oknami znajdą się ścianki, które z kolei mocno zmniejszą ilość światła. Umiejscawiając wykusz lub lukarnę w bryle budynku, dobrze wziąć pod uwagę kierunki świata. Sprawdzą się one najlepiej po stronie południowej lub południowo – wschodniej. Kształt okien w lukarnach i wykuszach może być dzisiaj dowolny, chociaż dawniej spotykano tylko prostokątne. Na dzisiejsze rozwiązania w wyborze kształtu stolarki pozwalają możliwości dzisiejszej techniki i rozwiązań konstrukcyjnych. Jedynie w przypadku “bawolego oka”  stosuje się nadal niemal wyłącznie półkola. W wykuszach i lukarnach można stosować dziś trapezy, łuki czy trójkąty, a montaż ich jest stosunkowo prosty, nie różniący się wiele od montażu okien fasadowych.

Autor artykułu:
Artykuł przygotował producent okien i drzwi z drewna i aluminium, firma FUTUR Sp. z o. o. ze Szczecina.

Originally posted 2016-11-09 09:02:40.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jak odnowić wnętrze auta

Jak odnowić wnętrze auta?

Co warto dokupić do swojego samochodu?