Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Jak ułatwić sobie ogarnianie domu?

Utrzymanie domu w czystości przy małym dziecku to nie lada wyzwanie. Młoda mama ma mnóstwo obowiązków i wiele uwagi musi poświęcać swojemu maluchowi, dlatego na sprzątanie często nie starcza czasu albo siły. Istnieje jednak kilka sposobów, które sprawią, że sprzątanie stanie się łatwiejsze.

Małymi krokami
Podejmuj się prac, które można wykonać do końca za jednym zamachem. Dom powinien być sprzątany małymi krokami. Już nawet opróżnienie jednej szuflady w kuchni, posegregowanie rzeczy i wyrzucenie niepotrzebnych może być krokiem w dobrą stronę. Warto więc wyznaczać sobie małe cele, które można zrealizować w maksymalnie 15 minut. Dzięki temu każdą wolną chwilę będzie można spożytkować w pełni.

Reguła jednej minuty

Jeśli jakaś czynność może zająć minutę albo mniej, należy ją wykonywać od razu, a nie odkładać na później. Te z pozoru błahe czynności takie jak sortowanie poczty od razu, gdy zostanie dostarczona, opróżnianie śmietnika od razu, gdy widzi się, że jest zapełniony czy odkładanie rzeczy na miejsce po ich użyciu sprawi, że będzie można uniknąć narastającego bałaganu przy minimum wysiłku.

Wyznacz priorytety
Przy dziecku masz ograniczony czas i energię, dlatego musisz w odpowiedni sposób je wykorzystać. Nie ma sensu spędzać godzin nad pamiątkami z kolejnych lat życia . Zastanów się, które kwestie mają największe znaczenie. Uporządkuj szafkę w łazience, szuflady ze szpargałami czy bielizną.

Pozbądź się niepotrzebnych rzeczy
Jeśli nie masz czasu lub nie wiesz, od czego zacząć, najlepiej pozbądź się rzeczy, których na pewno nie użyjesz. Przy składaniu skarpetek w pary, od razu wyrzucaj te z dziurami, odkładając ubrania na miejsce, pozbywaj się tych, których od dawna nie nosisz. Wyrzuć też kosmetyki, które straciły datę ważności czy przeterminowane leki. Niektóre niepotrzebne rzeczy takie jak ubrania czy zabawki możesz sprzedać albo przekazać organizacji charytatywnej. Posegreguj zebrane przedmioty na te, które musisz wyrzucić oraz na te, które nadają się do sprzedaży lub oddania innym.

Wykorzystaj weekend
Na generalne sprzątanie i pozbycie się niepotrzebnych rzeczy możesz też poświęcić weekend. Zastanów się, które miejsca wymagają porządków. Sprzątanie każdej strefy w domu zaplanuj w blokach 90-minutowych. Dzięki temu będziesz w stanie skupić się na danej czynności, zrobić znacznie więcej i krok po kroku wprowadzić porządek.

 

Skomentuj