Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Planowanie czasu a domowe obowiązki

W pracy każdego dnia ma się szereg zadań do wypełnienia. Należy wywiązywać się z terminów i pilnować każdego szczegółu. Powrót do domu nie wiąże się jednak automatycznie z odpoczynkiem. Zazwyczaj bowiem czeka tam wiele kolejnych obowiązków do wypełnienia. Jak skutecznie planować, by wykonać wszystkie niezbędne czynności w domu, a jednocześnie znaleźć czas na chwilę relaksu?

Podział obowiązków

Nie należy zapominać, że wszystkie obowiązki domowe nie mogą być przyporządkowane jednej osobie. Każdy z domowników musi mieć kilka zadań, które będzie wypełniał w ciągu dnia. Rozdział obowiązków między rodziców i dzieci sprawia, że każdy ma czas zarówno na odpoczynek, jak i na sprzątanie, pranie czy chociażby wyniesienie śmieci. Warto pamiętać, by również dzieciom powierzać drobne prace domowe. Dzięki temu już od najmłodszych lat będą uczyć się odpowiedzialności oraz lepszego zarządzania czasem.

Czytaj:   Powrót do pracy po urlopie

Umiejętne planowanie czasu

Warto wszystkie domowe obowiązki podzielić na dwie kategorie – rzeczy, które powinny być robione średnio raz w tygodniu oraz takie, które należy wykonywać częściej. Te powtarzające się co tydzień najlepiej przyporządkować do konkretnych osób – na przykład mama co tydzień będzie zajmować się dokładnym sprzątaniem kuchni, podczas gdy tata raz w tygodniu gruntownie posprząta łazienkę. Dzięki temu każdy z domowników będzie miał świadomość, że nikt nie wyręczy go w tym zadaniu i istnieje większa szansa, że wywiąże się ze swoich obowiązków. Inne, mniejsze i częstsze czynności takie jak wynoszenie śmieci, przecieranie blatów w kuchni czy opróżnianie zmywarki, można rozpisać w formie grafiku, w którym zostaną uwzględnieni wszyscy członkowie rodziny.

Czytaj:   5 rad, jak w lutym wrócić do realizacji postanowień noworocznych

Dokładna rozpiska

Zarządzanie czasem będzie o wiele prostsze, gdy każdy z domowników będzie miał czarno na białym napisane, co powinien zrobić danego dnia. Najlepiej zaopatrzyć się więc w rodzinny planer i powiesić go w widocznym miejscu. Planer familiowo można na przykład umieścić na lodówce. Dzięki temu każdy z domowników nie będzie mógł się wymawiać zapominalstwem i będzie dokładnie wiedział, jakie obowiązki musi wykonać w danym dniu.

Czytaj:   Jak stworzyć własny dzienny, tygodniowy lub miesięczny planer?

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *