Home / Poradnik domowy / Czyszczenie kanap domowym sposobem

Czyszczenie kanap domowym sposobem

Bez wątpienia, najgorszym do wyczyszczenia meblem w całym domu jest kanapa. Jak ją wyczyścić na własną rękę? Bardzo prosto. Oto pomysły na czyszczenie kanap domowym sposobem. 

Horizontal photo of female hands holding vacuum cleaner extension for cleaning suede leather couch

 

Dobre wytrzepanie to podstawa

Ale żeby to dobrze wykonać i nie mieć całego domu w kurzu, najlepiej nałożyć na kanapę wilgotne prześcieradło i wtedy trzepać. Dzięki temu, cały kurz zbierze się na prześcieradle i nie będziesz musiała urządzać generalnych porządków w całym domu. Po trzepaniu odkurz jeszcze całą kanapę. Szczególną uwagę zwróć na zakamarki i szczeliny.

Pranie

Najlepiej jeśli pranie kanapy urządzisz wiosną. Przygotuj wtedy wiadro ciepłej wody, szare mydło i szczoteczkę. Rozpuść mydło w wodzie i szoruj nią kanapę. Możesz także zamiast mydła użyć proszku do prania. Zostaw do wyschnięcia na około dobę. Nie siadaj na nią ani nie dotykaj, zwłaszcza brudnymi rękoma.

Attractive girl with vacuum cleaner

 

Tłuste plamy

Jeśli nagle zrobi ci się tłusta plama na kanapie, zadziałaj mąką ziemniaczaną lub talkiem. Zostaw na pewien czas a potem dokładnie odkurz. Przetrzyj wilgotną szmatką. Jeśli to nie pomoże, to zapierz szarym mydłem lub proszkiem do prania. Szczególnie uporczywe plamy, potraktuj rozpuszczalnikiem, alkoholem lub benzyną.

Kawa i herbata

Na plamy z kawy i herbaty może pomóc roztwór kwasku cytrynowego, najlepiej 5% lub 10%. Jeśli plama jest wyjątkowo silna to zapierz proszkiem do prania.

 

Cheerful blond woman cleaning a sofa with a rag and a cleaning spray isolated on white background

Atrament

Plamy z atramentu mogą zejść przy pomocy mleka. Jeśli kanapa pobrudzona jest długopisem, użyj kwaśnego mleka. Na stare plamy powinien pomóc kwasek cytrynowy. Plamy z flamastrów zejdą z pomocą gliceryny.

 

Pamiętaj, żeby najpierw sprawdzić w niewidocznym miejscu czy środki czyszczące nie spowodują szkód na obiciu kanapy.

 

Zobacz również

Zero waste – jak nie dać się zwariować?

Ruch zero waste zyskuje na popularności. Coraz więcej i częściej mówi się o tym, jak …

work life balance, jak odzyskać równowagę

Nawyki, które pozwalają osiągnąć Work Life Balance

Work life balance to zyskująca popularność koncepcja zarządzania czasem. To odpowiedź na potrzeby współczesnych ludzi, …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *