Home / Oszczędzanie pieniędzy / O co zapytać fotografa ślubnego?

O co zapytać fotografa ślubnego?

Usługa fotoreportażu z ceremonii ślubnej oraz przyjęcia weselnego to ważny element w przygotowaniach Pary Młodej. Znalezienie dobrego fotografa, oferującego jakość proporcjonalną do ceny jest dość trudne, jednak nie niemożliwe. Poszukiwania warto rozpocząć odpowiednio wcześniej – 2 lata, maksymalnie rok przed planowaną datą ślubu. To dobry moment, aby ustalić z fotografem podstawowe kwestie, a więc zakres oferty, cenę oraz sposób realizacji. Na szczegółowe informacje, np. związane z przebiegiem uroczystości można przeznaczyć kolejne spotkanie, tuż przed ślubem.

Poniżej kilka przydatnych kwestii, które pomogą przeprowadzić owocne i rzetelne spotkanie z potencjalnym zleceniobiorcą.

Zakres oferty

Każdy z fotografów ślubnych posiada swoją unikatową ofertę oraz sposób wyceny zleceń. Ogólnie przyjęty i dość popularny sposób to prezentacja kilku wariantów, różniących się zakresem oraz ceną. W skład takich opcji wchodzą:

  • ilości wykonanych zdjęć – liczba jest bardzo zróżnicowana i często związana z podejściem do fotografii. Reportażyści oddają mniejszą ilość zdjęć, przypisując sobie, raczej słusznie, prawo do wyboru tych najlepszych i najbardziej wiarygodnie oddających klimat uroczystości. Inni oddają tyle zdjęć, ile pozwoli wyczerpać temat, a więc pokazujących wszystkie niezbędne elementy. Jeszcze inny system to przekazanie wszystkich zdjęć, jakie zrobił fotograf, ale bez obróbki oraz części odpowiednio opracowanych graficznie fotografii;
  • zakres fotoreportażu – tutaj fotograf określa, które wydarzenia będą dokumentowane. Reportaż można rozpocząć od momentu przygotowań (wizyty u kosmetyczki, fryzjera, ubierania się w domu), błogosławieństwa lub dopiero od momentu ceremonii ślubnej, a następnie wesela. Ważne jest także określenie konkretnych godzin rozpoczęcia i końca usługi. Zwyczajowo fotograf kończy pracę około godziny 1 w nocy, po oczepinach;
  • albumy i inne dodatki – częścią oferty jest także sposób oddania zdjęć. Może to być jedynie elegancki pendrive, znakowany inicjałami Pary Młodej (wariant oszczędnościowy), odbitki w pudełeczku lub albumy w postaci klasycznej czy foto-książki. Warto zauważyć, że dobrej jakości albumy znacznie zwiększają wycenę i zazwyczaj wchodzą w skład droższych wariantów.

Klimat i filozofia pracy

Kolejny, ważny element pracy każdego fotografa ślubnego to nurt, w którym podąża, jego inspiracje, podejście oraz filozofia pracy. To wszystko można zobaczyć w portfolio, a więc dotychczasowych realizacjach. Podczas spotkania warto obejrzeć jak najwięcej zdjęć z kilku ślubów, aby poznać klimat zdjęć, kolorystykę obróbki, styl kadrów itp. Podpisanie umowy oznacza również akceptację stylu pracy fotografa, dlatego warto zapoznać się z jego dotychczasowymi poczynaniami. Aktualnie w fotografii ślubnej można wyróżnić kilka nurtów:

  • klasyczny reportaż, ukierunkowany przede wszystkim na dokumentację całej ceremonii i przyjęcia weselnego;
  • reportaż „z ukrycia” – oprócz klasycznym i prostych kadrów zawiera także zaskakujące i pełne emocji sytuacje, których nie widzą Państwo Młodzi;
  • reportaż artystyczny – oprócz ujęć i kadrów istotna jest w nim obróbka zdjęć, która stanowi drugą, niemniej istotną część realizacji zlecenia.

Sesja w dniu ślubu czy później?

Wiele Par Młodych preferuje wykonanie sesji w dniu ślubu, ze względu na brak konieczności ponownych przygotowań u fryzjera czy makijażystki. Nie wszyscy fotografowie jednak akceptują ten pomysł. Zarówno sesja tego samego dnia, jak i wykonana w późniejszym czasie ma swoje wady i zalety. Sesje tuż przed ślubem lub w przerwie między ceremonią w kościele, a weselem, są stresujące i nie pozwalają w pełni rozwinąć umiejętności fotografa. Często młodzi są spięci, spieszą się aby jak najszybciej dołączyć do gości, a ograniczony czas nie pozwala także w stu procentach wykorzystać miejsca i otoczenia. Z drugiej strony – pokazuje prawdziwe emocje i wygląd małżonków w tym najważniejszym dniu. Sesja wykonana kilka dni po ślubie niesie za sobą szereg korzyści (przede wszystkim spokój i brak ograniczeń czasowych), ale ma w sobie element nieautentyczności.

Artykuł powstał we współpracy z lasonfotografia.pl

Doskonałe pomysły na prezent ślubny

Zobacz również

zerowaste, zero waste home

#Zerowaste – czyli dlaczego świadomy konsument chce się ograniczać?

Żyjemy w społeczeństwie ponowoczesnym – czerpiemy garściami z dobroci konsumpcjonizmu. Wszystko, co nas otacza, ma …

zdalna praca dla kobiet

Samozatrudnienie w branży IT

Ponad połowa aktywnych zawodowo programistów uważa, że samozatrudnienie daje najlepsze możliwości na zarobek i rozwój …

One comment

  1. Bardzo fajny wpis, nie planuję jeszcze ślubu ale z pewnością przydadzą mi się te wskazówki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *