Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

10 porad – jak przygotować dziecko do szkoły

Dla każdego dziecka nowa szkoła oznacza nowe wyzwania i nowe znajomości. Jeśli maluch szybko przystosowuje się do nowego miejsca to bardzo dobrze, jednak nie każdy posiada takie zdolności. Przygotuj swoje dziecko do pierwszego dnia w szkole stosując się do naszych porad. Dzięki nim twoje dziecko szybciej zadomowi się w nowej szkole.

1. Zaprzyjaźnij dziecko ze szkołą

Jeśli szkoła jest w tym samym miejscu co przedszkole to świetnie. Dziecko zna już te rejony i pewnie się czuje na znajomym gruncie. Jeśli jednak jest to zupełnie nowe miejsce to musisz dziecko z nim „zapoznać”. Najlepiej jeśli na kilka tygodni przed rozpoczęciem roku szkolnego, będziesz chodzić z dzieckiem na spacery do szkoły kilka razy w tygodniu. Możesz pograć z nim w piłkę na szkolnym boisku lub pozwolić bawić się na placu zabaw. Zaszczep w dziecku poczucie bezpieczeństwa.

2. Wykorzystaj wszystkie możliwości

Niestety mało szkół prowadzi lekcje organizacyjne przed rozpoczęciem roku szkolnego, ale zdarzają się i takie. Zapytaj w swojej szkole, czy również je organizuje, a jeśli tak to bez wahania zapisz swoje dziecko. Jeśli nie, zapytaj czy jest możliwość spotkania się kilka razy w ciągu wakacji z przyszłym nauczycielem twojego dziecka. Zdarza się, że nauczyciele przygotowując klasę na nowy rok szkolny znajdą chwilę, żeby porozmawiać z twoim dzieckiem.

3. Pozwól dziecku nawiązać więź z nauczycielem i nie zniechęcaj go

Im przyjaźniej nauczyciel nastawiony jest do dziecka, tym szybciej się ze sobą zaprzyjaźnią i porozumieją. Ta zasada działa w obie strony, więc staraj się nastawiać dziecko pozytywnie. Pokaż mu zdjęcie nauczyciele, żeby wiedziało jak wygląda. Jeśli po rozpoczęciu nauki dziecko nie będzie dobrze nastawione do nauczyciela, choć wcześniej wszystko było dobrze, to wybierz się do szkoły i koniecznie powiedz o tym nauczycielowi.

4. Ułatw dziecku kontakt z innymi dziećmi

Spróbuj zorganizować ognisko integracyjne przed pierwszym dniem szkoły. Zadbaj o obecność nauczyciela i rodziców. Zanim dzieci zasiądą w szkolnych ławkach, poznają się na prywatnym gruncie, dzięki czemu ich relacje będą o wiele lepsze.

5. Przyzwyczajaj dziecko do rozstania z tobą

Porozmawiaj z nim wcześniej o tym, że nie będzie Cię z nim w trakcie lekcji. Jeśli rozstanie będzie szczególnie trudne, porozmawiajcie o tym w jaki sposób będziecie się żegnać pod klasą. Stwórzcie „tajny kod” znany tylko wam. Jeśli dziecko jest szczególnie przywiązane do ciebie i rodziny, włóż do plecaka zdjęcie, żeby w chwili smutku znalazło w nim pocieszenie.

6. Powiedz nauczycielowi o trudnościach z rozstaniem

Pamiętaj, żeby nie sadzać dziecka na siłę w ławce. Porozmawiaj z nauczycielem, że twoje dziecko ma problem z zostaniem w klasie. Razem znajdziecie sposób, który pozwoli mu bez problemu zostawać w szkole.

7. Rozmawiaj o tym co będzie się działo w szkole

Aby zachęcić dziecko, opowiadaj o tym czego może się spodziewać w nowej szkole. Zaopatrz się w książki i czytajcie je razem. Mów o znajomych dzieciach, które spotka w szkole i zachęć dodatkowymi zajęciami i możliwością rozwijania zainteresowań.

8. Nuda w domu, zabawa w szkole

Jeśli masz młodsze dzieci, opowiadaj jak fajnie będzie w szkole, a jak bardzo młodsze będą się nudzić siedząc z tobą w domu. Jeśli starszy się dowie, że młodszy też chce iść do szkoły, będzie dumny, że może do niej uczęszczać.

9. Wczesne wstawanie z łóżka

Naucz dziecko kłaść spać wcześniej niż zazwyczaj i budź je tak, jak będzie wstawało w roku szkolnym. Spróbuj wyrobić nawyk również u młodszego rodzeństwa, żeby starszemu nie było przykro, że młodszy może dłużej pooglądać bajki.

10. Obudź mózg dziecka

Nie jesteś nauczycielem i nie musisz rozpoczynać nauki liczenia lub pisania. Możesz powoli uczyć dziecko czytać. Najlepiej małymi krokami codziennie po trochę, żeby pobudzić mózg do pracy. Ważne jest też planowanie. Naucz dziecko planować i organizować swój czas. Przydatny okaże się planer – tablica suchościeralna, którą przyczepimy na przykład na lodówkę. Takie planery rodzinne znajdziemy w sklepie Familiowo.

11. Pozwól być samodzielnym

Pozwól, żeby dziecko samo zadecydowało o tym, jaki plecak czy piórnik będzie nosiło do szkoły i niech spakuje się samodzielnie. Możesz oczywiście delikatnie nakierować dziecko na odpowiedni wybór, ale zrób to w taki sposób, żeby dziecko myślało, że jest to jego decyzja.

12. Rozmawiaj o tym, co będzie się działo

Każdego dnia wieczorem rozmawiaj z dzieckiem o tym, co będzie się działo w szkole. Niech opowiada ci o poprzednich lekcjach i o tym, co stanie się na następnych zajęciach.

13. Ty też wstań wcześniej

Pierwszego dnia szkoły wstań wcześniej, przygotuj dziecku śniadanie, żeby nie wprowadzać nerwowej atmosfery ewentualnym spóźnieniem. Koniecznie zrób dziecku zdjęcie przed wyjściem z domu, zadbaj o to, żeby dziecko było w dobrym nastroju i się uśmiechało.

14. Pocieszaj dziecko

Jeśli dziecko rozpłacze się ze stresu z powodu pierwszego dnia szkoły, koniecznie je przytul i powiedz, że wszystko będzie dobrze. Nie pouczaj go i nie wprowadzaj w poczucie winy.

15. W miarę możliwości samodzielnie odbieraj dziecko ze szkoły

Jeśli dziecku ciężko jest się z tobą rozstać, staraj się jak najczęściej odbierać je ze szkoły. Możesz nawet przychodzić nieco wcześniej, jeśli to zapewni mu poczucie bezpieczeństwa.

Jest kilka sposobów, żeby umilić dziecku pierwszy dzień szkoły. Nie muszą to być drogie prezenty ani góra słodyczy. Wystarczy trochę uwagi i zaangażowania a twoje dziecko dziarskim krokiem ruszy do szkoły.

Artykuł przygotowany we współpracy z magazynem dla dzieci bebemag.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *