Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Jacy pracownicy byli poszukiwani w lipcu 2017 roku?

Okres wakacyjny oraz trwający rynek pracownika sprawiają, że pracodawcy mają problem z pozyskaniem właściwych kandydatów do pracy.  Aby zrealizować rekrutacje, pracodawcy korzystają z metody bezpośredniego dotarcia do kandydatów, czyli tzw. direct search za pomocą Wyszukiwarki Kandydatów na GoldenLine. W lipcu 2017 roku wiadomość od rekrutera otrzymało 54 664 osób posiadających profil zawodowy na GoldenLine. Poszukiwani byli przede wszystkim specjaliści z obszarów IT, Inżynierii i Finansów.

Kogo szukali rekruterzy za pomocą Wyszukiwarki Kandydatów?

Bezpośrednie dotarcie do potencjalnych pracowników na GoldenLine ułatwia pracodawcom Wyszukiwarka Kandydatów. W lipcu 2017 roku wiadomość od rekrutera otrzymało 54 664 osób posiadających profil zawodowy w serwisie. Jak wynika z analiz GoldenLine, w lipcu 2017 roku wśród osób, które otrzymały wiadomości od rekrutera, 20% miało zaznaczoną na profilu specjalizację IT – Rozwój oprogramowania. Na drugim miejscu uplasowali się kandydaci z zaznaczoną specjalizacją Inżynieria (12% osób, które otrzymało propozycję pracy od rekrutera miało taką specjalizację), zaś na trzecim – ze specjalizacją Finanse/Ekonomia (10% otrzymujących propozycje pracy). Tuż za podium uplasowali się kandydaci ze specjalizacją Sprzedaż (9%) oraz Obsługa klienta (9%). Dane nie sumują się do 100%, ponieważ kandydaci mogą zaznaczyć na profilu więcej niż jedną specjalizację.

Wiek poszukiwanych pracowników

Dla rekruterów korzystających z Wyszukiwarki Kandydatów nie bez znaczenia jest również wiek potencjalnych pracowników. Najwięcej ofert otrzymali kandydaci pomiędzy 27 a 35 rokiem życia (wśród osób, które dostały wiadomość od rekrutera, 55% jest w wieku 27-35 lat). Na drugim miejscu znalazły się osoby w wieku 36-45 (wśród osób, które otrzymały ofertę pracy od rekrutera 23% jest w wieku 36-45 lat), na trzecim miejscu zaś osoby pomiędzy 18 a 26 rokiem życia (wśród osób, które otrzymały ofertę pracy od rekrutera 15% jest w tym  wieku).

Z jakich województw pochodzą najczęściej poszukiwani pracownicy?

Wiadomość od rekrutera otrzymały przede wszystkim osoby zamieszkałe w województwie mazowieckim (25%), śląskim (14%), dolnośląskim (13%), wielkopolskim (11%) oraz małopolskim (9%). Informacje te wskazują, że niezmiennie od początku roku najwięcej pracowników poszukiwanych jest w dużych ośrodkach miejskich i aglomeracjach, takich jak Warszawa, Katowice, Wrocław, Kraków czy Poznań.

Specjalizacja, umiejętności oraz znajomość języków obcych – kogo szukali rekruterzy?

Jak wynika z analiz GoldenLine, większość kandydatów, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera, posiada umiejętność obsługi pakietu Microsoft Office oraz prawo jazdy kat. B. Pozostałe często występujące umiejętności to m.in.: znajomość języka programowania JavaScript (13%), programu AutoCad (11%), a także znajomość języka SQL (9%). Istotną rolę odgrywały również umiejętności miękkie. U osób, które otrzymały wiadomość od rekruterów, pojawiają się najczęściej takie kompetencje, jak project management, scrum, zarządzanie zespołem czy negocjacje.

Dla rekruterów istotny jest również poziom znajomości języka obcego. Wśród 56 664 osób, które otrzymały wiadomość bezpośrednio od pracodawcy, 52% włada językiem angielskim na poziomie podstawowym, dobrym lub biegłym. Innym często występującym językiem jest język niemiecki oraz rosyjski.

Zwinne rekrutacja z Jobile

W maju 2017 roku GoldenLine wprowadził na rynek usługę rekrutacyjną Jobile, w ramach której pracodawca otrzymuje kompleksowe wsparcie w stworzeniu odpowiedniej oferty, publikację ogłoszenia w serwisie GoldenLine.pl, realizację direct search spośród ponad 2,5 mln profili zawodowych założonych na GoldenLine.pl i nawiązanie kontaktu z pasywnymi kandydatami. W lipcu 2017 roku, podobnie jak w II kwartale 2017 roku, za pomocą Jobile rekruterzy szukali kandydatów z obszarów: IT – Rozwój oprogramowania, Sprzedaż, Finanse/Ekonomia i oraz IT – Administracja.

Kogo szukali rekruterzy za pośrednictwem ogłoszeń o pracę?

Jak wynika z analiz GoldenLine, w lipcu 2017 roku pracodawcy zamieścili w serwisie GoldenLine 10 637 ogłoszenia. Większość z nich została skierowana do kandydatów zamieszkujących województwo mazowieckie (16%), dolnośląskie (8%), małopolskie (7%) oraz śląskie (6%).

W największej liczbie ofert pracy mogły wybierać osoby pracujące w obszarze Produkcja –  dedykowanych im było 15% ze wszystkich opublikowanych ogłoszeń. Na kolejnych miejscach znalazły się: Sprzedaż (12%), Obsługa klienta/Call Center (8%), Informatyka/Programowanie (8%), oraz Budownictwo (7%).

***

Cytowanie wyników badania tylko za podaniem źródła: Raport GoldenLine

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *